Ceny komodit často velmi ovlivňují měnu země. Měnám, které jsou výrazně určovány exportním komoditním potenciálem dané země, se někdy říká komoditní měny. Sílu měny kromě výkonu ekonomiky a měnové politiky pak výrazně ovlivňuje i poptávka a nabídka po komoditě. Mezi hlavní komoditní měny patří kanadský dolar, australský dolar, novozélandský dolar a americký dolar.
Vztah mezi měnou a komoditou může být pozitivní, nebo negativní. Hovoříme-li o pozitivní korelaci, jsme svědky lineární závislosti zpevňování měny a poklesu ceny komodity.
Negativní korelací se rozumí reverzní pohyb, kdy s rostoucí hodnotou měny roste cena komodity. Síla měny tedy přímo ovlivňuje cenu komodity, která pozitivní korelací takto vyrovnává „férovou“ tržní cenu. Jako příklad si můžeme vzít do hledáčku americkou ropu.
Cena této komodity poklesla v roce 2014 z maxim 106 dolarů na aktuálních 53 dolarů za barel. Klíčovým faktorem, který drží cenu pod tlakem, je rozhodnutí OPEC o ponechání produkce na nejvyšších úrovních za posledních 25 let. Poptávka po ropě je v současné době nižší než její produkce a tlačí tak cenu ropy zcela logicky níže. Posilující dolar, který je v pozitivní korelaci s cenou ropy, tlak na pokles ceny ropy ještě umocňuje. Silný dolar zároveň ulevuje exportérům ropy, pro něž není domácí měnou.
Podle Světové energetické agentury se poptávka po černém zlatu bude snižovat, což by mělo vést k jejímu dalšímu poklesu. Po očekávaném zvýšení sazeb ze strany Fedu by měl dolar i nadále posilovat. Pravděpodobně proto budeme i v tomto roce sledovat pozitivní korelaci ceny ropy a sílu amerického dolaru. Zajímavé to bude po jednání Fedu a týdenním zveřejňování údajů o ropných zásobách každou středu.
Z parketu čtěte také:
Josef Němý: Levná ropa akciím pomůže