Ropa svou cenou poprvé od roku 2003 nahlédla pod hladinu 30 USD/barel. Producenti, respektive státy ekonomicky závislé na příjmu z prodeje černého zlata neustále s každým posunem níže přepočítávají dopady na státní kasu. Některé z těchto států již jsou nucené učinit první kroky na snížení výdajů tak, aby byly schopné ufinancovat nejen veřejnou správu svých zemí v následujících měsících.
Státy s velkými finančními rezervami predikují životnost při současných cenách na období čtyř až pěti let. Státy, které mají rezervy slabší „vydrží“ zhruba jeden až dva roky.
Pozitivní korelace mezi cenou ropy a akciovými trhy a negativní v případě dolaru bude společně se stagnující poptávkou i nadále tlačit ceny ropy níže. K těmto negativním faktorům můžeme ještě doplnit návrat Iránu na trh po třiceti letech. OPEC, který má ve své moci společně s USA korigovat cenu ropy manipulací s těžebními kvótami překvapivě nereaguje, čímž situaci vyhrocuje do větších extrémů. Použiji frázi známého herce pana M. Donutila z neméně známého českého filmu Pelíšky: „A komu tím prospěješ?“.
Někdo by se našel. Spekulanti, kteří věřili analytikům predikujícím pohyb do pásma 20 -30 USD/barel (v době kdy ropa byla ještě za 100 USD/barel) a zainvestovali na pokles, tak pravděpodobně v tomto týdnu listují v katalogu luxusních vozů nebo nemovitostí.
Vývoj ceny ropy Brent za poslední rok:
Zdroj: Euroinvestor.com
Výnosy z takto povedených investic se nyní mohou pohybovat v řádu několika stovek až miliónů dolarů. Máme tu také evropské firmy s náklady vázanými na cenu ropy, které si pravděpodobně také nestěžují a staví na současných cenách ropy vzdušné zámky minimálně ve svém účetnictví.
Je záhodno naskočit do rozjetého vlaku? Pokud věříme, že cílovou stanicí bude 20 USD/barel, tak je ještě čas přiskočit ve formě finančního nástroje, který zvyšuje svoji hodnotu s klesající cenou ropy (spekulovat na pokles). Rizikovost takového nástroje bychom měli přizpůsobit zkušenostem a objemu kapitálu, který jsme ochotni riskovat.
S vysokým rizikem může i „dojezd“ z 30 USD/barel na 20 USD/barel přinést velký výnos. Druhou možností je počkat si v cílové stanici a nastoupit na druhou stranu (spekulovat na růst). Předpokládat tedy, že s dosažením 20 USD/barel nalezne ropa své dno a změní klesající trend v trend růstový. Tak short nebo long?
Na závěr jedno zamyšlení, které může pomoci v rozhodnutí, zda spekulovat na pokles či na růst mimo technickou analýzu či fundament. Jak budete nahlížet na ziskové short pozice, které s dalším a dalším propadem navyšují vaše zisky na úkor lidí, kteří žijí v zemi závislé na ceně ropy respektive na dohodách OPECu, Ruska, USA… ?
Autor je vedoucí Patria Forex
Čtěte také:
Írán reaguje na zrušení sankcí: zvýší vývoz ropy o 500 tisíc barelů denně
Vyhlídky na zrušení íránských sankcí poslaly ropu na dvanáctileté minimum