Menu Zavřít

Jan Střálka učí Čechy půjčovat si věci mezi sebou. Na začátku bylo jeho nevyužité kolo

27. 4. 2021
Autor: Archiv Jana Střálky. Použito se souhlasem
  • Půjčím.to má přes 7000 registrovaných uživatelů a okolo 2500 věcí na půjčení

  • Nejlépe půjčování funguje ve velkých městech s vyšší koncentrací uživatelů

  • Sdílená ekonomika je podle Střálky na vzestupu, což se bude projevovat ve všech oblastech života


Myšlenka na projekt vznikla v roce 2014 a o necelý rok později byl na světě web Půjčím.to. Tehdy neměl v České republice vůbec konkurenci. Na začátku bylo přitom nevyužité kolo, které administrátor projektu Jan Střálka občas půjčoval svým kamarádům na společné výlety. „Jsem toho názoru, že věci by se měly používat a neležet jen tak ladem. Napadlo mě, že by to celé mohlo fungovat univerzálně a lidé by si mohli takto za úplatu pronajímat věci, které dříve byli zvyklí si půjčovat jen od sousedů a známých,“ říká.

Na platformě Půjčím.to přibývá aktivních uživatelů a také roste povědomí o tom, že věci mohou být tímto způsobem pronajímány. Aktuálně má platforma přes 7000 registrovaných uživatelů a okolo 2500 věcí na půjčení. Stále nejde o masově rozšířenou záležitost, ale ukazuje, že sdílená ekonomika je na vzestupu. Výpůjčky nejlépe fungují ve velkých městech jako Praha, Brno a Ostrava, kde je největší koncentrace uživatelů.

Jan Střálka nyní bere Půjčím.to jako zájmový projekt, který si částečně žije vlastním životem a lidé se do něj už registrují sami, a to ve větším počtu, než když aktivně investovali větší peníze do marketingu.

Práci hodinového manžela mu stát zatrhl. Z nudy proto začal vyrábět stylové poličky, po kterých se ihned zaprášilo
Přečtěte si také:

Práci hodinového manžela mu stát zatrhl. Z nudy proto začal vyrábět stylové poličky, po kterých se ihned zaprášilo

„Původně měl projekt fungovat jako platforma, která zastřešuje celý proces výpůjčky. Nakonec z toho vznikl inzertní portál ‚ala Bazoš‘, zaměřený na půjčování věcí. Což má ale výhodu v tom, že projekt může stále běžet s minimálními náklady,“ doplňuje zakladatel.

Náročný byl vývoj celého systému, do kterého se Střálka pustil úplně sám ještě při studiu na vysoké škole. V průběhu projektu vystřídal několik spolupracovníků. Měli však rozdílná očekávání, a proto spolupráce nevydržela. Z těchto zkušeností si však něco vzal i do svých dalších podnikatelských projektů.

Nejčastěji se půjčují dopravní prostředky

Sdílená ekonomika je podle Střálky na vzestupu a bude se to projevovat ve všech oblastech života. Stejně jako minimalismus, který jde naproti s myšlenkou, že je lepší si věci půjčit, než je hromadit.

Slabé místo spatřuje zakladatel v (ne)důvěře, že budou služby mezi lidmi poskytovány se srovnatelnou spolehlivostí a kvalitou tak, jako kdyby je poskytovala firma. To lze však řešit systémem ověřování členů a uživatelských recenzí. Například Airbnb je podle něj důkazem, že ubytování lze často s lepší výbavou a za nižší ceny než v hotelech.

Na Půjčím.to se lidé musí řídit několika zásadami, aby minimalizovali riziko, že jejich věc bude odcizena nebo poškozena bez náhrady. Obě strany podepíší jednoduchou nájemní smlouvu (předlohu poskytují na portálu). Zároveň při půjčování platíte vratnou zálohu v hotovosti, která by měla být nastavena v přiměřené výši a ze které se hradí případné škody. V případě dražších předmětů může nájemce ručit i vyšší částkou, než je stanovená záloha. „I když to může znít složitě, tak je celý proces poměrně rychlý. Zároveň i univerzální v tom, že u nás může inzerovat jak jednotlivec, tak i profesionální půjčovna, která má vlastní procesy a podmínky,“ upřesňuje Jan Střálka.

Chytře propojuje školku s rodiči. Aplikaci Twigsee využívají tisíce rodin v Česku a budou i ve světě
Přečtěte si také:

Chytře propojuje školku s rodiči. Aplikaci Twigsee využívají tisíce rodin v Česku a budou i ve světě

Nejčastěji se přes platformu půjčují auta, karavany a přívěsy. Velký podíl má také foto/video technika a drony. Dále se často půjčuje vybavení na oslavy, sportovní potřeby nebo šaty.

Obvykle se půjčují věci, které se lidem nevyplatí kupovat, protože je chtějí využít jen občas nebo si je vyzkoušet. Za pár stovek si třeba na portálu půjčíte dron s kamerou, jehož pořizovací náklady jsou desítky tisíc, nebo výčepní zařízení na nečekanou víkendovou akci.

bitcoin_skoleni

Střálku v poslední době živí jeho jiný projekt, PromoKupon.cz. Ten mu však pomohl získat prostředky a schopný tým, který by chtěl nasadit také na vývoj a provoz portálu Půjčím.to. „Tato půjčovací platforma potřebuje po šesti letech provozu velký upgrade, který nebude jednoduchý, ale věřím, že bude stát za to,“ uzavírá.

  • Našli jste v článku chybu?