Americký dolar loni zažil nejúspěšnějších 12 měsíců od roku 2005. Polepšil si totiž vůči všem 31 nejdůležitějším měnám. Z hlavních měn zaznamenaly zelené bankovky výrazné zisky vůči japonskému jenu, a to přes 14 procent, a euru, k němuž si dolar polepšil o zhruba 12 procent.
Pohyby měnových kurzů odrážejí zejména rozdílné fáze cyklu měnové politiky. Zatímco americká centrální banka vloni ukončila několikaletou etapu kvantitativního uvolňování a zhruba od poloviny letošního roku se očekává zahájení procesu zvyšování dolarových úrokových sazeb, japonská centrální banka program kvantitativního uvolňování vloni dále posilovala a Evropská centrální banka je v podstatě na samém začátku.
Vývoj eura k dolaru
Trh očekává, že na zasedání ECB 22. ledna bude odstartován odkup státních dluhopisů zemí eurozóny. Tato očekávání povzbuzuje dosavadní nepříznivý inflační vývoj potvrzený včerejší zprávou o meziročním poklesu cen. Co tedy čeká dolar v letošním roce? Prognózy se vesměs shodují v tom, že dominance amerického dolaru by měla pokračovat.
Aktuální tržní konsenzus dle agentury Bloomberg počítá s tím, že se kurz USD/EUR bude na konci letošního roku nacházet u hladiny 1,17, což není daleko od aktuální hodnoty. Nicméně rozptyl prognóz je poměrně široký, když se pohybuje mezi 1,07 až 1,32 USD/EUR. Očekávání analytiků ze Société Générale jsou oproti konsenzu agresivnější – ke konci roku vidí kurz 1,14 USD/EUR.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
Čtěte také: