Bankovní rada ČNB přistoupila na zářijovém jednání ke snížení své klíčové úrokové sazby o 25bb na historicky nejnižších 0,25 procenta. Z pohledu srpnové prognózy centrální banky se kumulovala protiinflační rizika: česká ekonomika se nadále nachází v recesi, celková inflace je mírně nižší, korigovaná inflace zůstává záporná a hlavně kurz české měny byl výrazně silnější, než s čím centrální banka počítala.
Již srpnová prognóza ČNB ukazovala na další uvolňování měnové politiky a je pravděpodobné, že nová prognóza, která bude zveřejněna dnes, bude v tomto smyslu ještě agresivnější. Možnosti faktického snižování úrokových sazeb jsou však téměř vyčerpané, my čekáme snížení klíčové sazby o 15 bb na 0,10 procenta). Reálnou alternativou je pro malou otevřenou ekonomiku slabší měna. Použití tohoto nástroje se diskutovalo již na zářijovém zasedání ČNB, zatím ovšem nepanovala shoda v tom, zda již nastal ten správný okamžik.
Centrální bankéři prozatím využívají a i nadále budou využívat verbálních intervencí. Pokud jde o přímý vstup centrální banky na devizový trh, domníváme se, že by k němu došlo v případě, že (1) koruna výrazněji posílí, což by ohrožovalo očekávané ekonomické zotavení v příštím roce. Koruna vůči euru okolo úrovně 25,00 není pro exportéry problém, což zmínil i člen bankovní rady K. Janáček. Kurzový kanál by pak mohl být využit i v případě (2) negativního externího šoku (horší vývoj v EMU) či (3) deflačních obav. Jednalo by se tedy o scénáře vyžadující měnový stimul ze strany ČNB.
Autor je hlavním ekonomem Komerční banky