Menu Zavřít

Jánošík a chudí obdarovaní

14. 3. 2016
Autor: Euro.cz

Slovenské volby přinesly několik překvapení. Především na úkor největší strany Smer Roberta Fica

Robert Fico Smer 28 % Fico má jakýsi automat na nejlepší výsledek ve volbách (2006, 2010, 2012 i 2016), který Smeru generuje skvělá stranická základna, solidní hospodářský růst, slušná podpora mezi hůře situovanými, cit pro populární témata a schopnost rozhádat ostatní. Během posledního roku se mu však podařilo znepřátelit si důchodce (zvedl jim penze jen o dvě eura) a zdravotní sestry.

49 mandátů

Richard Sulík SaS 12 % (Sloboda a Solidarita) Sulík měl být původně ještě menší trpaslík, průzkumy mu dávaly šanci tak na poloviční výsledek. Po slavných předcích (Dzurinda, KDH) neměl zdědit celou pravici i proto, že ji před pár lety položil a odešlo od něj pár lidí včetně Igora Matoviče (OľaNO – Nova). Originální směs liberalismu (Sulík kdysi zaváděl na Slovensku rovnou daň) a euroskepticismu kupodivu zabrala.

21 mandátů

Igor Matovie Daniel Lipiic OĽaNO – NOVA 11 % (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti) Tento slepenec odpadlíků (Lipšic odešel z KDH) rovněž dosáhl skoro dvojnásobku a jeho úspěch čeká na vysvětlení. První část dvojstrany pohání břitký jazyk Igora Matoviče, který káže o morálce jako Jan Křtitel tak dlouho, až se protivník nechá vyprovokovat a připravit o hlasy, jak se zřejmě stalo Radoslavu Procházkovi. Výsledkem je, že Matoviče nemusí skoro nikdo.

19 mandátů

Andrej Danko SNS 8,6 % (Slovenská národná strana) Přestože ji postavil vizionář balkánského typu Ján Slota, právník Andrej Danko v posledních čtyřech letech SNS poněkud polidštil. Image tanku, který jede na Budapešť (ze Slotova projevu v roce 1999), ovšem drží, takže strana je zatím nestravitelná pro Bélu Bugára. S Ficem SNS již jednou v koalici byla, předtím s Mečiarem.

15 mandátů

Marian Kotleba ĽSNS 8 % (Ľudová strana Naše Slovensko) Průzkumy nedávaly Kotlebovým lidovcům naději ani na vstup do parlamentu. Kotleba, který proslul zálibou v uniformách z časů Slovenského štátu a narážkami na „parazity“ mezi menšinami, si v posledních dvou letech pěstoval image úspěšného župana Banskobystrického kraje. Strana vzniklá v roce 2010 udržuje kontakty s neonacistickou scénou, soudy proti ní byly ale dosud bezbranné.

14 mandátů

Boris Kollár Sme rodina 6,6 % Boris Kollár na Slovensku s nepoměrně menším jměním oprašuje taktiku Andreje Babiše. Mezi jeho oblíbená rčení patří —nejsem politik, dělám věci jinak“ a —jsem tak bohatý, že nepotřebuji krást“. Stranu založil Kollár teprve loni na podzim. V 90. letech měl čilé obchodní kontakty nejméně se dvěma členy ozbrojených gangů, kteří byli později zavražděni.

11 mandátů

Béla Bugár Most – Híd: 6,5 % Most – Híd je poslední z tradičních pravicových stran, které vládly v minulých dekádách. Její předseda čerpá podporu hlavně mezi etnickými Maďary, ale snaží se o spolupráci i se Slováky.

11 mandátů

bitcoin_skoleni

Radoslav Procházka Sieť 5,6 % Průzkumy přisuzovaly Procházkově straně až 13 procent, nakonec se musí spokojit s méně než polovinou. Procházka v roce 2014 kandidoval na prezidenta, získal 21 procent hlasů.

10 mandátů

  • Našli jste v článku chybu?