Menu Zavřít

Je to jen lovná zvěř?

17. 5. 2007
Autor: Euro.cz

Většina manažerů s výrokem současného šéfa ČSSD nesouhlasí

Myslíte si, že by David Rath mohl být v budoucnu vhodným nástupcem Jiřího Paroubka ve funkci předsedy ČSSD?

CIF24

  • Ano 33,3 %
  • Ne 64 %
  • Nevím 2,7 %

Na březnovém sjezdu ČSSD v Brně se sociální demokraté usnesli, že předsedu strany - v tomto případě Jiřího Paroubka - naposledy zvolili sjezdoví delegáti. Příště by měl nový předseda ČSSD vzejít z přímé volby všech členů strany. Dnes sice nevíme, kdo jím bude, ale preference současného předsedy strany Jiřího Paroubka se zdá jasná. Pro MF Dnes totiž o Davidu Rathovi prohlásil: „Zcela nepochybně ho považuji za jednoho z pěti až šesti lidí, o nichž osobně uvažuji a kteří by mě jednou v budoucnu mohli nahradit.“ Podstatné v této souvislosti je, že konkrétně jmenoval jen Davida Ratha, ale už nikoho jiného. S touto jeho volbou souhlasí 33,3 procenta manažerů, pro 64 procent z nich by však Rath vhodným budoucím předsedou ČSSD nebyl.
Jedním z nich byl i respondent, jehož odpověď je však poněkud spletitá: „Je nutné stanovit úhel pohledu, jakým se na dotaz budeme dívat. Z toho nepřítele ČSSD je to skvělá volba, protože David Rath je tím nejhorším řešením, kterého by se tato strana v současné době mohla dočkat. Z pohledu sympatizanta se musí říct, že opak je pravdou. Nebudu to však dále komplikovat, a proto odpovídám, že to je špatná volba, a že by tedy nebyl vhodným nástupcem. Jiří Paroubek učinil rozhodnutí, které mu možná konvenuje, ale rozhodně to není dobrý signál pro voliče ČSSD.“ Stejný názor má i manažer: „David Rath má stejně obdivuhodně vyvinutou schopnost rozdělit voliče na dvě nepřátelské skupiny jako Jiří Paroubek. Je nejvyšší čas, aby v čele sociální demokracie stanul někdo méně kontroverzní a důvěryhodnější. Někdo, kdo je schopen získat lidi jinak než šířením strachu z nástupu pravice. Oba pánové občas uvádějí za svůj vzor Tonyho Blaira, ale vyjadřují se jako venezuelský prezident Hugo Chávez. A kdyby k tomu měli příležitost, nejraději by i stejně vládli.“ Většina kladných odpovědí je značně ironická. Za všechny uveďme následující: „Přemýšlení o personálních otázkách ve vedené ČSSD je asi tak to předposlední, co by mne tížilo (poslední jsou personální otázky ve vedení KSČM). Jen stěží by mohla ČSSD nalézt vhodnějšího nástupce pro Jiřího Paroubka, než je David Rath. Je to sympatický, pravdomluvný, veskrze charakterní a nezkorumpovaný mladý muž, jehož ambice míří vysoko. Oprávněně, protože ve svém věku již nabyl politické zkušenosti na politické pravici i levici. To se hned tak někomu nepodaří. Snad jen poslanec Vlastimil Tlustý by mu mohl konkurovat.“
Tento manažer sice na otázku odpovědět nedokáže, ale jeho odpověď rozhodně stojí za uvedení: „Jako pravicově smýšlející občan bych měl přát sociální demokracii to nejhorší. Někoho tak hrozného, jako je David Rath, jí však skutečně nepřeji.“
Velmi zasvěcený rozbor Davida Ratha z manažerského hlediska se skrývá v této odpovědi: „Myslím si, že David Rath je spíše typem skvělého výkonného manažera, nikoli však předsedy či generálního ředitele. A to platí dle mého názoru obecně, ať jde o komerční sféru či o politiku. Jeho působení jako šéfa lékařské komory byl podle mne úlet, nicméně bylo to v takzvané 'revoluční době'. Ve fázi 'klidu' však byla jeho činnost v této pozici také problematická - nelze totiž vést permanentní revoluci. To už zjistil Che Guevara a platí to pro manažery i politiky v každém režimu. Když se zaměříme konkrétně na ČSSD, pak v případě zvolení Jiřího Paroubka prezidentem je jeho logickým nástupcem nutně Zdeněk Škromach. A za takové situace by David Rath měl být obsazen do funkce spíše prvního místopředsedy či výkonného tajemníka. Rathovi rozhodně nelze upřít tah na branku, výrazné charisma a manažerské schopnosti, nicméně osobnostně není rozhodně typ vůdce, který může nekonfliktně vést velké kolektivy.“ Ještě menší schopnosti se Rathovi přisuzují v této odpovědi: „David Rath se nehodí na žádnou politickou funkci. Nástupcem Jiřího Paroubka se však může stát, neboť jak se zdá, ČSSD patří mezi strany, kterým vyhovuje silný 'vůdce' bez skrupulí.“
Taktiku používanou na naší politické scéně velmi bystře odhaluje manažer: „Označit na naší politické scéně někoho za svého nástupce zatím vždy znamenalo, že se jmenovaný stal 'lovnou zvěří'. Zda byl zvolen tento osvědčený postup, jak někoho 'odstřelit', uvidíme v budoucnu.“ A na stejné téma ho doplňuje další respondent: „Česká politická scéna potřebuje zkultivovat. To by však zvolením Davida Ratha rozhodně nenastalo.“

Odpovídalo 111 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?