Menu Zavřít

Jeden člověk, jeden hlas, jedna konspirační teorie

30. 5. 2006
Autor: Euro.cz

Kritikové elektronického hlasování v USA zpochybňují dodavatele hlasovacích strojů

Po kontroverzních prezidentských volbách v roce 2000 se v USA spustila kampaň za to, aby papírové hlasovací lístky a jejich neblaze proslulé neúplně perforované díry nahradilo elektronické hlasování. Avšak nové systémy, z nichž mnohé mají za základ dotykové displeje podobné displejům bankomatů, se staly prokletím pro počítačové experty a některé levicové politické aktivisty. Kritikové tvrdí, že systémy jsou plné bezpečnostních trhlin, které by zkorumpovaným firmám nebo volebním komisařům mohly umožňovat volební podvody. Pozornost nového kádru pochybovačů nyní upoutalo komplikované vlastnictví jedné z nejvýznamnějších amerických společností vyrábějících hlasovací zařízení. Tato společnost, Sequoia Voting Systems, prodává stroje v Kalifornii, Illinois a v osmnácti dalších státech. Do palby kritiky se dostala proto, že její většinoví akcionáři jsou Venezuelci. V barvité obrazotvornosti některých lidí je historie firmy Sequoia příběhem, který končí tím, že venezuelský levicový prezident a nepřítel Bushovy administrativy Hugo Chávez má možnost manipulovat americké volby. Demokratická členka Sněmovny reprezentantů za stát New York Carolyn B. Maloneyová vyzvala ve Washingtonu ministerstvo financí, aby vysvětlilo loňský prodej firmy Sequoia Venezuelcům. „Nevypadá to, že tento obchod… byl schválen naší vládou, a já chci vědět proč,“ napsala v dopise z 5. května.
Úloha firmy Sequoia v nedávných chicagských primárkách byla 7. dubna předmětem hašteřivého slyšení. Po něm prohlásil člen městské rady a relativně konzervativní demokrat Edward M. Burke: „Narazili jsme na něco, o čem se domníváme, že by to mohlo být mezinárodní spiknutí k rozvrácení volebního procesu ve Spojených státech.“ Burke ale nepředložil žádný důkaz a přes podobné obavy, které vyjádřili i další chicagští politikové, budou město a okres Cook County zařízení od firmy Sequoia dál používat.

bitcoin_skoleni

Sporná volba

Vedoucí pracovníci firmy Sequoia trvají na tom, že ani Chávez ani venezuelská vláda neměli na firmu žádnou vazbu. „Absolutně a jednoznačně neexistuje žádná spojitost,“ tvrdí neústupně viceprezidentka firmy Sequoia Michelle M. Shaferová. Vlastnictví společnosti Sequoia je ale spletité. Firma sídlí v kalifornském Oaklandu a v březnu 2005 ji za šestnáct milionů dolarů získala společnost Smartmatic z floridského města Boca Raton. Smartmatic vlastní holandská holdingová společnost, jejímž majitelem je Smartmatic International Group sídlící v Curaçau.
Sequoia uvádí, že hlavními akcionáři curaçaoské společnosti jsou její venezuelský generální ředitel Antonio Mugica a jeho rodina. Velký menšinový podíl patří dalším Venezuelcům. „Snažíme se vytvořit dynamickou společnost, která by mohla působit mezinárodně,“ prohlašuje Shafer.
Venezuelské spojení podnítilo spekulace bloggerů a dalších odpůrců elektronického hlasování o úloze společnosti Smartmatic v kontroverzním referendu za odvolání Cháveze v roce 2004. Společnost získala od venezuelské národní volební rady kontrakt za 91 milionů dolarů, aby hlasování zařídila. Chávez z něho nakonec vyšel vítězně. Přestože Chávezovi protivníci tvrdili, že došlo k podvodu, žádný americký kritik nespojil Smartmatic s korupcí a společnost důrazně popírá, že by do nějaké byla zapletena.
Americká kritika firmy Sequoia a jejích vlastníků je jen nejnovější roztržkou v nepříjemném boji o elektronické hlasování. Velká část konfliktu se týká bezpečnostních problémů. „Tyto závažné bezpečnostní díry už existují dlouho a nezmizí,“ míní Holly Jacobsonová, spoluředitelka neziskové skupiny Voter Action. Tato skupina vznášela námitky proti elektronickému hlasování po celé zemi při různých volbách, které vyhráli republikáni i demokraté. Přesto se nové stroje stávají populárními. Zčásti je to díky částce přesahující dvě miliardy dolarů, kterou na zavedení systému poskytují federální fondy. Od roku 2000 se počet okresů používajících elektronické systémy více než ztrojnásobil na 1050. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většině voličů vyhovují.

Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?