Menu Zavřít

Jednodušší než koupit chalupu

21. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Pořiďte si nejprve vízum, radí realitní odborníci

Zveme Vás na párty s americkými staviteli. Dozvíte se, jak s investicí od dvaceti tisíc dolarů koupit rodinný dům se Spojených státech - láká novinový inzerát společnosti Volwocom potenciální zájemce. Slibuje jednoduché sjednání hypotéky a informace o tom, jak dosáhnou zajímavého a lukrativního zhodnocení nemovitosti. Většinu záležitostí je prý možné vyřídit pohodlně z domova. Takovýchto firem, které zprostředkují koupi nemovitosti, jsou v České republice desítky, mezi nimi například Fortes Zlín, AJKA Service nebo JA Reality. Nabízejí domy na různých turisticky atraktivních místech, nejčastěji na Floridě. Na koupi menšího domu vám bude stačit sto tisíc dolarů. Veškeré formality jsou vyřízeny během šesti týdnů. Zdá se, že pořízení domu na Floridě je jednodušší, než koupě chalupy v Čechách. Americký deník US Today již před třemi lety informoval o prudce rostoucím přílivu Němců na Floridu. Vznikají dokonce celé plážové osady německy mluvících obyvatel. Jejich počet se každoročně zvyšuje o desetinu až pětinu. Pro Čechy je však představa koupě domu za oceánem stále neobvyklá.

Nic složitého.
„Je to skutečně triviální,“ říká Ivan Žikeš, prezident Asociace realitních kanceláří Čech, Moravy a Slezska. Na rozdíl od většiny zemí, v nichž musíte zaplatit kupovanou nemovitost převodem ze svého bankovního účtu v České republice, ve Spojených státech vám - stejně jako rodilému Američanovi - nabídnou zajištění hypotečního úvěru. Většině realitních kanceláří postačí, když při podpisu kupní smlouvy zaplatíte 20 až 30 procent ceny nemovitosti. Pro zbytek poslouží hypotéka. Kolik vás bude měsíčně její splátka stát? „To je různé. Záleží, na jak dlouho hypotéku klient má a jak vysokou složí akontaci. Zhruba se pohybujeme od pěti set do osmi set dolarů měsíčně,“ říká Bohdan Mamula ze společnosti Valwocom, která v České republice zastupuje jednu z největších mezinárodních realitních firem na světě Re/Max Realty Professionals. Někteří majitelé nemovitostí vnímají svůj dům nejen jako místo, v němž tráví dovolenou, ale i jako investici. Laszlo Kovacz z Re/Max Realty tvrdí, že cena dlouhodobého pronájmu nemovitosti se měsíčně pohybuje přibližně kolem 1,1 procenta tržní hodnoty. Kromě Spojených států jsou na mezinárodním trhu nejvíce obchodované nemovitosti v turisticky atraktivních místech jižní Evropy a ve velkých obchodních centrech, jako jsou Paříž a Londýn. V žádném z těchto míst není pro české občany pořízení nemovitostí nijak omezeno. Výjimku ale tvoří například Švédsko nebo Dánsko, v těchto zemích cizinci nakupovat nemovitosti nemohou.

bitcoin_skoleni

Nedůvěřiví Češi.
I když se realitní kanceláře předbíhají v tom, jak své nabídky od slev až po darování elektrického vozítka na golf zatraktivnit, český člověk je poměrně nedůvěřivý. Poté, co naletěl nesolidním cestovním kancelářím a zkrachovalým kampeličkám, není divu. „Setkali jsme se s velkou nedůvěrou. To je specifikum České republiky. Třeba v Maďarsku přistupovali lidé k věci jinak. Tam prodej probíhá již dva roky a zákazníci se počítají na stovky. Tady v Česku zatím na desítky,“ říká Bohdan Mamula.

Nic není bez rizika. Nicméně i on připouští, že nic není jen růžové. Značné riziko představuje situace, kdy se klient rozhodne pro krátkodobý pronájem své nemovitosti. „Nikdo vám negarantuje, po jakou část roku bude dům pronajat,“ říká Mamula. Navíc je cena pronájmu přímo úměrná rozvoji turistického ruchu. „Čekali jsme, jak ho postihnou události z loňského září. Samozřejmě že na Floridě stejně jako v jiných místech USA turistický ruch poklesl. Tím se snížily i ceny pronájmů. Nicméně co se týče zhodnocení nemovitostí v delším čase, není pochyb o tom, že jdeme do profitu a ne do ztráty,“ uzavírá Mamula. Každý zájemce si musí dávat pozor také na to, s jakou společností kupní smlouvu uzavře. „Na základě zvyklostí totiž takový obchod zprostředkovává pouze americká realitní kancelář, české vystupují pouze jako agenti,“ tvrdí Ivan Žikeš. Přesto se setkal s tím, že nabídky na koupi domů na Floridě nabízela česká společnost, která si z internetu načerno stáhla stránky americké realitní kanceláře.
Největším rizikem při koupi nemovitosti ve Spojených státech se může stát zdánlivá banalita. Samotná koupě domu není důvodem pro udělení amerického víza. Dovolená na Floridě ve vlastním domě se tak může značně zkomplikovat. „Doporučuji proto zájemcům o koupi domu ve Spojených státech, aby si nejprve zařídili vízum s platností na deset let,“ říká Ivan Žikeš.

  • Našli jste v článku chybu?