Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 tisíc korun. Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 tisíc korun.
"Vláda dala živnostníkům pozdě a pouze jednorázovou podporu 25 tisíc korun. Považujeme to za nehorázné přehlížení existenčních potíží živnostníků, kteří si tyto existenční potíže sami nezavinili," řekl ČTK předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Při srovnání s podporou, kterou dostanou zaměstnanci prostřednictvím programu Antivirus a kurzarbeitu, je podle něj zřejmé, že vláda nechrání občany, ale dělá politiku. Vláda likviduje české malé a střední podnikání, dodal.
Asociace malých a středních podniků považuje 'pětadvacítku' za vstřícný krok vlády směrem k OSVČ. Vítá, že podpora je rozšířena i na vedlejší činnost a svobodná povolání. Nejsou však známy prováděcí předpisy, proto se podle ní neví, jak se bude porovnávat tržba. Živnostníkům mohl sice růst obrat, ale měli nižší marže díky enormně rostoucím cenám vstupů. Zásadním požadavkem podnikatelů nyní je mechanismus výhledu minimálně na tři měsíce, jako je tomu v zahraničí, podotkla prezidentka asociace Eva Svobodová.
Skutečný pokles tržeb musí být mnohonásobně vyšší
Předseda rady Asociace nezávislých divadel Štěpán Kubišta dnes ČTK řekl, že vládní návrh na jednorázové vyplacení 25 tisíc korun je pro velkou skupinu OSVČ omezující. Asociace později na svém webu uvedla, že meziroční srovnání nevypovídá v případě kulturních neziskových organizací o reálné finanční situaci OSVČ, protože práce v sektoru nemá pravidelný charakter, honoráře jsou vypláceny zpětně na základě smluv či faktur.
"Desetiprocentní propad příjmů OSVČ jako podmínka vypadá velkoryse, ale ďábel je skryt ve výpočtu za kvartál a opomenutí inflace a růstu od loňska. Aby se do desetinového propadu podnikatel vešel po nárůstu tržeb od loňska skrze inflaci a hospodářský růst, musel by mu v karanténě klesnout příjem nikoli o deset procent, ale o 88 procent," upozornil analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Jednodušší, rychlejší a tím i levnější by podle něj bylo dát 25 tisíc korun všem 'nedůchodcům a nezaměstnancům'.