EU připouští, že vznik Jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA) bude trvat déle, než původně očekávala. Finanční instituce a sdružení spotřebitelů argumentují tím, že systém je třeba nejdříve zrevidovat. Až poté je podle nich možné v implementaci SEPA pokračovat.
Autor: Příhonský
Pondělí 2. listopadu je den, kdy začne fungovat velmi očekávaný systém přímého inkasa SEPA, který má snížit administrativní náklady na přeshraniční platby. Bankovní instituce a sdružení spotřebitelů se obávají toho, že SEPA ulehčí možnosti různých finančních podvodů a neférového zpoplatňování plateb. První fáze SEPA, která si klade za cíl zřídit jednotná pravidla pro bezhotovostní úhrady a platby uskutečňované prostřednictvím platebních karet, byla uvedena do provozu 28. ledna.
Podle údajů Evropské centrální banky (ECB) ze srpna 2009 je pouze 4,5 % všech transakcí prováděno jako bezhotovostní převod SEPA (tzv. SEPA Credit Transfer). Další údaje zase ukazují, že pouze 2.600 z 8.000 evropských bank bude 2. listopadu schopno spustit systém přímého inkasa SEPA (tzv. SEPA direct debit scheme). Elemer Tertak, který stojí v čele ředitelství Evropské komise pro finanční instituce, dodává, že implementaci SEPA zpomaluje současná ekonomická krize, která snížila důvěru v platby kartami.
V červnu vydalo několik asociací malých a středních podniků a spotřebitelů společné prohlášení, že SEPA selhala ve dvou ohledech – bezpečnosti a stanovení poplatků. Dnes, tři měsíce poté, tyto problematické oblasti stále nejsou vyřešené, tvrdí tyto organizace.
V minulosti vyjadřovali zástupci spotřebitelů a malých a středních podniků vůči SEPA jisté výhrady. Měli totiž strach, že obě skupiny neúměrně zatíží transakční poplatky. Mezibankovní poplatky (MIF – multilateral interchange fees), které jsou účtovány příjemcům plateb, se staly předmětem podrobného zkoumání Evropské komise a lobbistické organizace maloobchodníků EuroCommerce ( EurActiv 11.9.2009). Ruth Milligan z EuroCommerce říká, že výši poplatků dnes EU upravuje dočasným rozhodnutím, jehož platnost vyprší roku 2012 a dodala, že ještě není jasné, co se stane potom.
Ve většině členských států zákazníci nemusejí platit za přímá inkasa mezi bankami, ale SEPA nezaručuje, že tomu tak bude i nadále, kriticky podotýká David McCullough z organizace evropských spotřebitelů BEUC.
Více na EurActiv.cz.