Menu Zavřít

Jednou a dost

9. 2. 2007
Autor: Euro.cz

V policii musí platit metoda cukru a biče, říká ministr vnitra

EURO: Co si slibujete od nových lustrací tisícovky policejních funkcionářů? Máte snad nějaké poznatky, že případ Mihál nemusí být ojedinělý, že vysoce postavených policistů schovávajících se za neoprávněně získané lustrační osvědčení by mohlo být více? LANGER: Nemám informace o tom, že by se mohlo jednat o nějak rozšířený jev, nicméně chci předejít spekulacím, zda tomu tak náhodou není. Akce zapadá do snahy podívat se v mezích současných možností zpět do minulosti. Předcházel tomu krok, kdy v rámci nové systemizace služebních míst byly zpřísněny požadavky na stupně prověření pro některé policejní funkcionáře. Ze stupně D (důvěrné - pozn. red.) na T (tajné), kdy v rámci prověrky T se zkoumá bezpečnostní způsobilost, majetkové a rodinné poměry a také minulost. Připravujeme projekt s názvem Otevřená minulost, který má přinést zásadní změnu v přístupu k archivům Státní bezpečnosti. Aby to, co může být zveřejněno, zveřejněno bylo. Začalo to zřízením archivu bezpečnostních složek, jmenováním pana Pavla Žáčka ředitelem tohoto archivu, vyhazovem osmi estébáků, kteří tam dříve působili a byli tou žábou na prameni, a pokračuje to úplnou změnou stylu práce, snahou o maximální otevřenost.

EURO: Kdy ony opakované lustrace skončí? LANGER: Odhaduji, že to může trvat měsíc či měsíc a půl. Řešil jsem kvůli lustracím policistů velké dilema. Nikoli zda něco udělat, či neudělat, ale zda prověřovat všechny policisty, nebo jen klíčové osoby. Diskutoval jsem to se ředitelem archivu i s ředitelem bezpečnostního odboru ministerstva. Policie má 46 tisíc lidí, plošná akce by byla těžko proveditelná a strašně administrativně náročná. Proto jsme řekli, že půjde jen o onu vybranou tisícovku lidí.

EURO: Jak bude dořešen případ šéfa české pobočky Interpolu Pavola Mihála? LANGER: Pan Mihál si požádal o nové lustrační osvědčení, které již bylo vydáno. Nemohu sdělit, zda potvrzuje, či vyvrací jeho spolupráci s StB, jsem vázán mlčenlivostí. Nicméně v okamžiku, kdy mu bude doručeno, má pan Mihál povinnost o obsahu informovat svého nadřízeného (minulý pátek se ukázalo, že druhé Mihálovo lustrační osvědčení je pozitivní - pozn. red.). Pokud by byl bývalým agentem StB, pak nemůže zůstat tam, kde pracuje nyní. Podle mě je těžko představitelné, že by vůbec zůstal u policie, jakkoli služební zákon na to nepamatuje a nepovažuje to za překážku při výkonu.

EURO: Deník Právo v minulých dnech uvedl, že chystáte výměnu policejního prezidenta. Nejdříve tvrdil, že Vladislava Husáka má vystřídat zástupce jihomoravského policejního ředitele Martin Kotlan, později uvedl, že má jít o jeho kolegu Romana Heinze. Vy jste výměnu za Kotlana nejdříve nijak zásadně nevyloučil, přitom Kotlan před listopadem 1989 působil ve strukturách StB. LANGER: Celé je to blábol, neuvěřitelný blábol. V tuto chvíli na postu policejního prezidenta žádnou výměnu nechystám. Opakuji poněkolikáté, že pro mě není důležité, kdo pana Husáka jmenoval, ale co dělá. To, že jej jmenovala minulá vláda, není důvod pro odvolání. Pro mě je důležité, zda sdílí moji vizi proměny a reformy policie a dělá-li konkrétní kroky k naplnění této vize. Nemám důvod ho odvolávat, přestože jsou věci, kdy bych si představoval vyšší kvalitu a vyšší míru manažerské samostatnosti.

EURO: Dal jste po svém nástupu budoucnost pana Husáka i do souvislosti s rekonstrukcí policejních služeben. Mluvil jste o Husákově hlavě na stříbrném podnosu. Jste spokojen, jak problém služeben zvládl? LANGER: Tak to bylo hodně nadneseno. Posléze jsem si uvědomil, že musím pečlivěji vážit svá slova. Bylo to velmi hektické a člověk musí být v tomto smyslu tolerantní. Určitě by se to dalo udělat jinak, ale mám-li hodnotit obecněji, pak s první etapou rekonstrukce jsem spokojen. Ale v takové podobě a v této struktuře to nemůže dále pokračovat. I proto byl vytvořen speciální tým.

EURO: V souvislosti s novým služebním zákonem se mezi policisty hovoří o stávce či demonstraci. Jak na bezprecedentní hrozbu budete reagovat? Přičítáte to na vrub vedení policie? LANGER: Nový služební zákon představuje největší změnu v policii od listopadu 1989. Úplně nový systém. Přináší spoustu plusů i minusů. Přirozenou součástí lidské povahy je hovořit spíše o negativech. V žádném případě to nepodceňuji, a proto máme k dispozici velmi pečlivou analýzu dopadů. V tuto chvíli víme, že ze 46 tisíc policistů je 42 až 43 tisíc spokojených. Je tam skupina tří až čtyř tisíc, na které ten zákon nějakým způsobem dopadá. Jsem připraven to individuálně řešit, ale ne tak, aby to rozbouralo celý systém. To znamená: jasný kariérní řád, jasná definice obsahu práce, jasné kvalifikační předpoklady, jasná odměna. Co nemohu řešit, je způsob práce některých policejních ředitelů teď a v minulosti. Jestliže někdo umožňoval policistům odsloužit extrémně vysoký počet přesčasových hodin, a tím jim extrémně navyšoval příjmy, pak v okamžiku, kdy nabíháme do standardního režimu, už to možné není. Tam ten propad v příjmech logicky musí nastat. Jsem přesvědčen, že pro stávku není důvod. Stávkuje se tehdy, když skončí jakákoli jiná forma komunikace. Ač to může být pro někoho překvapením, jsem přesvědčen, že se s policejními odboráři stýkám častěji než kdokoli z mých předchůdců, a velmi si vážím otevřenosti této debaty.

EURO: Mluvíte o reorganizaci policie. Co si má pod tím veřejnost představit? LANGER: Je třeba si uvědomit, že jsem ministrem vnitřních věcí, nikoli ministrem policie. Každý policejní funkcionář tvoří vrcholek jakési pyramidy a musí mít nejen jasně definované pravomoci, ale také nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Za peníze, které dostává, nemůže být alibistou, který čeká, až co řekne policejní prezident či ministr. Reforma územního členění by měla znamenat větší vazbu policejního kraje na územně správní členění země, větší míru odpovědnosti za konkrétní teritorium. Aby bylo zřejmé, že roste-li trestná činnost v tom kterém regionu a snižuje-li se tam objasněnost, ponese za to odpovědnost místní ředitel. Jsem zastáncem principu, aby jednotlivé krajské správy byly samostatnými účetními jednotkami, aby i ten ředitel dokázal plánovat ekonomické zajištění. Chci změnit současný systém programového financování, který je strašně rigidní. Aby se už nestávalo, že když se policistovi pokazí baterie v mobilu, tři měsíce čeká, než dostane novou.

EURO: Mluvíte o větší provázanosti s územně správním členěním země. Nepovede to naopak k posílení různých regionálních mafií? Místní podnikatelé ve spojení s místními politiky,policisty, státními zástupci a soudci… V každém druhém městě obyvatelé upozorňují na existenci „chobotnic“, které umožňují zločincům chodit po svobodě. LANGER: Nevylučuji, že toto může existovat. Je to otázka na kvalitu práce odboru vnitřní kontroly, Inspekce ministra vnitra. Všechny podněty by měly být řešeny, přičemž je otázka, zda by to měla řešit policie sama, nebo spíše státní zastupitelství. Současně to souvisí i s otázkou, která bude položena v rámci reformy policie, a to je rotace kádrů. Zda by nemělo platit, že funkce například policejního ředitele bude na dobu určitou. A zda by se neměli i ředitelé pohybovat v rámci ČR, čímž by existovala i větší garance, že pokud se už tyto vazby někde vytvoří, budou rotací zpřetrhány. Ale teď nevím, nakolik je to reálné.

EURO: I toto má být součástí jarní diskuse o reformě policie? LANGER: Ano. Vždycky je to o lidech a o systému. Ten systém musí znamenat cukr a bič. Vím, že to někteří policisté neslyší rádi, ale já se pojem cukr a bič nebojím používat. Všichni musejí vědět, že se jim vyplatí sekat latinu a být dobrý, protože mají dobré peníze. Mají možnost stoupat nahoru a velmi dobře nastavený systém výsluh. Vedle toho musí platit, že když selžou, odejdou bez milosti na hodinu s prázdnou kapsou. Viz příklad fotografií mrtvého skladatele Karla Svobody předaných do novin policistou. To je případ, kdy nejde o sankci jako takovou, ale o výrazný preventivní prvek, aby každý věděl, že toto se netoleruje. Systém je nastaven dostatečně motivačně, aby každý věděl, o co může přijít. A tak to má být, to je správné.

FIN25

EURO: Jednou a dost? LANGER: Přesně tak. V případě bezpečnostních sborů musí platit jednou a dost. A vedle toho biče musí být pozitivní motivace. Ta je velmi dobře nastavená. Věřím, že každý rozumně uvažující policista si vedle sebe postaví klady a zápory a velmi snadno si spočítá, vyplatí-li se mu chovat se řádně a dělat svou práci tak, jak má. Je to běh na dlouhou trať.

EURO: Jak se díváte na případ příbramského podnikatele Jaroslava Starky? Nejdříve monstrózní policejní zatýkání přímo na dálnici, dnes je Starka z vazby venku, přičemž se stále více ukazuje, že policisté žádné důkazy, které by svědčily o jeho podílu na zmizení otce uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, nemají. Zdá se, že to bylo jen velké plácnutí do vody, a v Příbrami se tomu všichni smějí. LANGER: I pro mě je velkou otázkou, nakolik ta mediální pozornost, která byla věnována zadržení pana Starky, byla a je na místě. A jestli doopravdy nastala situace, aby se takto zasáhlo. Věřím, že ta kauza zdaleka není u konce, ale vedle toho platí, že si už rozhodně nepřeji takovouto publicitu. Myslím, že ti, kteří se tomuto případu věnují, si uvědomují, že jsou nyní ve složité situaci. Vytvořili velké očekávání a v tuto chvíli to nevypadá, že bude naplněno. To nepřispívá k prestiži policie.

  • Našli jste v článku chybu?