Souhlasíte s rozhodnutím vlády neprodat radiolokátor Věra do Číny?
- 1) souhlasím 31,1%
- 2) nesouhlasím 40,8%
- 3) nevím, nemám názor 28,1%
Prezident Václav Klaus se dnes (26. dubna) vrací z Číny. A až poté se Čína pravděpodobně dozví, že jí Česká republika neumožní získat radiolokátor Věru. Pokud se tak stane, začne zřejmě asijská velmoc vyjednávat s Ukrajinou, která vyrábí Věře podobné zařízení, známé pod jménem Kolčuga (EURO 16/2004). Otázka Manažerského barometru byla proto věnována tomu, zda bylo rozhodnutí naší vlády správné. Téměř 41 procent respondentů pravidelné ankety s tímto postojem nesouhlasí, a více než 31 procent dotázaných verdikt Špidlova kabinetu podporuje.
Autor první reakce upozorňuje na režim, který v Číně vládne, a na skutečnost, že právě tam by se zbraně dodávat neměly: „Čína je stále ještě komunistická, což znamená že její chování je nepředvídatelné. I když současný vývoj směřuje spíše k uvolnění politické kontroly, návrat k tuhému totalitnímu režimu nelze vyloučit. Ke změně stačí málo a ti z nás, kteří si pamatují co se v Číně dělo během kulturní revoluce, budou určitě souhlasit s názorem, že pokud budou v Číně vládnout komunisté, neměly by se jim prodávat žádné zbraně.“
Když nebude se zbrojní technikou obchodovat Česko, tak s ní budou ochotně obchodovat ostatní. Tento manažer se zaměřil na útlum českého zbrojařství a reakci okolního světa: „Neprodat Věru do Číny je absolutní hloupost. Čína je bohatá země, která si může koupi podobných zařízení dovolit. Jen blbec se dvakrát spálí o jedny kamna, ale naše vláda je zřejmě nepoučitelná. Po roce 1990 náš lidumil Havel drasticky omezil zbrojní výrobu, prý z humanitárních důvodů. Tisíce lidí tím přišly o práci. Mnozí zažili drastický pokles životní úrovně, z čehož se už nikdy nevzpamatovali, některé regiony se tak nenávratně vydaly na cestu k neřešitelné nezaměstnanosti. A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Uvolněná místa na světovém zbrojním trhu okamžitě s radostí zaujaly zbrojovky právě z těch států, jejichž vlády dodržování lidských práv halasně nejvíce vytrubují do světa. Nevěřím tomu, že by si Čína nebyla schopna Věru postupem času opatřit, jen to pro ni zkrátka bude dražší, a tak si jich za stejnou sumu peněz jen koupí menší počet. Obstará si ji zkrátka přes prostředníka, to jest třetí zemi či firmu, která se navenek sice tváří seriózně, jinak ale obchoduje s každým, kdo za to dobře zaplatí. Ostrouhají tak nakonec jen české firmy a jejich zaměstnanci. Zdá se, že není zájem podporovat ekonomický růst v ČR, nezaměstnaných je ještě zřejmě málo. Vždyť když na to přijde, tak byznys je byznys. Už staří Římané říkali: Pecunia non olet, to je Peníze nesmrdí. Smrdí snad české vládě dolary či eura od Číňanů? Jak jinak než příjmy z exportu chce vláda ČR razantně snížit schodek státního rozpočtu?“
I tento ředitel se zaráží nad tím, že vliv exprezidenta Václava Havla a jeho mylného postupu trvá:
„Jak dlouho ještě bude pokračovat vliv úchylných praktik Václava Havla, které kromě toho, že položily úplně na lopatky slovenské zbrojovky, tak vzaly většinu trhů i nám. A tyto trhy samozřejmě obsadily, a velmi rády, země kapitalisticky, ale zejména obchodně a diplomaticky vyspělé. Pro diplomaty a politiky vůbec přece není žádný problém kázat vodu a pít víno. V tomto vynikají zejména USA, které kdekomu zakazují prodej toho či onoho, ale jejichž produkty končí na všech významných současných i potencionálních bojištích.“
Při exportu do Číny je však podle tohoto manažera zapotřebí velká obezřetnost: „Skutečností je, že cokoli se do Číny vyveze, tak tam rozmontují do posledního šroubku, okopírují a začnou vyrábět pod svým jménem a za poloviční cenu. Takže to, když teď nevyvezeme radar Věra do Číny, možná také znamená, že za rok nebudou Číňané nabízet svůj originální radar pojmenovaný například Verra.“
Proč musí Česko stále někoho poslouchat? Spojené státy nařizují svým spojencům, s čím a s kým může uzavírat byznys: „Česká vláda podlehla tlaku USA, které pod záminkou bezpečnosti diktují zbytku světa, co kdo smí kam vyvézt. Je to obdobné jako v Iráku, kde USA rozhodují, kdo bude v Iráku dostávat významné zakázky. USA tak preferují vlastní zájmy a zájmy svých firem.Česká republika tak neudělá finančně zajímavý obchod, který možná potom později udělá nějaká americká firma. Ale to už bude jiná doba.“
Odpovídalo 103 manažerů