Menu Zavřít

Jen se svézt

24. 8. 2020
Autor: Euro.cz

Na dráhu investorky se vrhla už jako mladá studentka, z burzovních zisků se teď hodlá i živit

Únor a březen byl pro investory dramatický. Poté, co se covid19 začal z Číny šířit na starý kontinent a dál do Severní Ameriky, zažily finanční trhy obrovskou paniku.

Propady cen obchodovaných aktiv dosahovaly desítek procent. Situace aktivizovala i sedmadvacetiletou Andreu Fenn. „Všechno jsem v únoru prodala – i když neříkám, že to bylo nejchytřejší –, než to padlo na úplné dno. Pořád jsem však prodávala se ziskem,“ vypráví sedmadvacetiletá usměvavá blondýnka. Následně se začala zabývat už jen biotechnologickými tituly, protože věřila, že i když trh padá, peníze poputují mimo jiné právě do tohoto oboru. Příležitost v nich viděla dokonce tak velkou, že uvažovala o prodeji všeho, co měla. „Motorku, vybavení domácnosti, stavebko, prostě všechno. Kdybych to zainvestovala, vydělala bych si na luxusní byt na pražských Vinohradech, Range Rovera a ještě by mi zbylo,“ říká dnes. Jenže investování je i o promeškaných příležitostech…

Příběh Andrey Fenn se příliš nepodobá jejím vrstevníkům. Investování propadla na gymnáziu v malém jihomoravském městě už v sedmnácti letech.

V té době její sestra studovala finance a s přítelem se zajímali o obchodování.

Informace hledali na internetu, objednávali si knížky a příručky, jak nakupovat a prodávat hlavně komodity. „Asi po roce domácího studia jsme si všichni tři začali šetřit. Pamatuju si, jak jsem celý rok chodila na brigády, abych si mohla otevřít účet u Interactive Brokers,“ říká Fenn. Minimální požadavek byl deset tisíc dolarů, tedy zhruba 250 tisíc korun.

Byli jsme chamtiví

V roce 2012 mladá investorka nakoupila cukr. Byla sezona a cena této komodity se řídí podle úrody. Všichni tři nadšenci si tiskli grafy za posledních deset let a zkoušeli z minulé výkonnosti odhadnout budoucí. „Obchodovali jsme hlavně sezonnost.

Tenkrát se to povedlo a pak ještě další asi tři roky,“ vypráví o začátcích. Měla štěstí, avšak trh ji záhy vyškolil. „Byli jsme chamtiví. Během týdne se mi účet zdvojnásobil a já si myslela, že jsem nejlepší trader na světě a budu to dělat do konce života. Pak jsme ale sledovali, jak nám většina zisku z účtu zase mizí,“ dodává Fenn s tím, že ještě vůbec nedokázala odhadnout načasování.

Od cukru přešla k dalším komoditám, obchodovala každý den stylem pokus– omyl, někdy dokonce intradenně. Přišla řada chyb, ztrát, ale i zkušeností, kdy se dokonce pokoušela vyvinout automatické obchodní strategie. Nakonec však zjistila, že budoucnost se odhadnout nedá a strategie založená na minulých výnosech nefunguje. Své burzovní dobrodružství financovala hlavně z výdělků z běžného zaměstnání, tehdy pracovala v ecommerce sféře.

koronavirus

Ale zpět do současnosti. Poté, co v únoru vyprodala všechny své pozice, začala studovat právě akcie biotechnologických firem specializujících se na vývoj vakcíny nebo těch, které distribuují testy na koronavirus. Ukázalo se, že je to správná cesta. „Kupovala jsem například americký Novavax zhruba za dvanáct dolarů, dnes se jedna akcie obchoduje i po nedávných propadech za 155 dolarů,“ říká Fenn, která má v celém portfoliu zainvestován zhruba milion korun.

Kromě Novavaxu má v portfoliu americké firmy vyvíjející vakcíny jako Moderna či Co-Diagnostics nebo britsko-švédskou AstraZeneca. Světová zdravotnická organizace v červenci uvedla, že za nejnadějnějšího kandidáta považuje látku AZD1222 od posledně jmenované firmy.

Podle klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci a je bezpečná. Aktuálně je nicméně ve světě hlášeno na různých stupních vývoje přes 150 možných očkovacích látek.

Biotechnologie jsou však přes svůj potenciál vysoce volatilní, jak ukázal příklad ruské vakcíny Gam-COVID-Vac Lyo nazývané Sputnik. „Pokud se neděje nic závratného, tak se nyní věnuji akciím dvacet až třicet minut, maximálně hodinu denně.

Pokud se něco děje, tak mi research zabere dvě tři hodiny, ale víc času ne,“ vypráví Fenn s tím, že změnit nebo přikoupit pozice zabere pár minut. „Ale těch dvacet hodin denně, které okolo toho člověk stráví přemýšlením… nevím, jestli se do toho počítají,“ upozorňuje na neklidnější stránku investování.

Fenn sleduje hlavně kurzotvorné zprávy. Povolení, které firmy dostávají od zdravotních úřadů, s kým uzavírají kontrakty na vakcíny, které fondy plánují nakupovat či zda vybírají zisky. „Všechny ty společnosti jsou ale teď strašně přeceněné.

Teprve až s vakcínou přijdou, začnou ve skutečnosti něco vydělávat. Ty, které s vakcínou nepřijdou… nemám tušení, co se s nimi stane. V té době bude asi už lepší odejít. Nicméně to, že Rusko oznámilo svou vakcínu, není asi úplně reálná informace,“ přemítá.

Celkově je nicméně dnes v plusu a vyčkává, co se bude dít. „Nejsem úplně přesvědčená o úspěchu Novavaxu, od začátku věřím víc Moderně. Měla jsem Inovio Pharmaceuticals, ale nemyslím, že přijdou s vakcínou. Vydělala mi asi šedesát procent, takže jsem vzala zisk a rozloučila se s ní,“ uvažuje nahlas. Třebaže vybavení bytu a motorku neprodala, má dnes zainvestovány všechny své volné finanční prostředky a věří, že v příštích týdnech a měsících uspěje.

Největší rána

Vedle investování hodně cestovala a měla práci, ze které se pokoušela co nejvíc navyšovat své portfolio. Štěstí zkoušela v Austrálii, kde pracovala jako asistentka realitního makléře. Potom začala organizovat jako produkční workshopy pro australského fotografa. A propadla surfingu. Přestěhovala se na Bali, které je vyhlášeným surfařským rájem, procestovala Indonésii na motorce, létala občas zpět do Austrálie i do Česka. Jako nomád strávila tři roky. V té době šel pro ni trading trochu stranou, držela dlouhodobé pozice.

Trh byl v posledních deseti letech zdravý a i kvůli masivním infuzím likvidity centrálními bankami postupně rostl, takže se nedělo nic dramatického.

Z Bali zamířila s novým přítelem do New Yorku. Dostala se do komunity lidí, kteří pracovali ve financích, což posílilo její přesvědčení i expertizu v akciových trzích. V té době však přišel i největší prodělek.

„Na akciích jsem měla občas zdravou ztrátu dvacet až třicet procent. Nikdy jsem neprodělala víc. V čem jsem ale utopila nejvíc peněz, to byl bitcoin, kvůli tomu jsem opravdu nejvíc nespala,“ vypráví Fenn.

V New Yorku se začala stýkat se skupinou lidí, kteří byli v bitcoinu a dalších měnách výrazně zainvestovaní. Někteří z nich vydělali na rostoucím trhu miliony dolarů. Všichni věřili, že kryptoměny porostou donekonečna a nahradí běžné měny států. Mánie ale skončila na sklonku roku 2017, kdy z téměř 20 tisíc dolarů za bitcoin přišel propad až pod čtyři tisíce. „Bitcoin dnes už beru jako takový lístek do loterie. Dám tomu ještě šanci. Pokud lidé začnou zase trochu šílet, tak se možná dostanu na svůj vstup a pak bych odešla,“ říká Fenn, která nakupovala v době, kdy nejznámější kryptoměna stála 15 tisíc dolarů.

Něco mi dlužíš

Po propadu vždy investor začne zpytovat svědomí a „očistný“ proces může trvat delší dobu. „Je třeba být skromný ve smyslu zisků. Dokázat odejít a nebýt chamtivý,“ říká dnes Fenn, která je připravena i na ten „úplně nejhorší scénář“. „Kdyby všechny ty biotechnologické firmy, které mám, šly do háje a skončila jsem na nule, tak bych se nezbláznila. Jsem zdravá, mám rodinu a můžu začít od začátku.“

Dosáhnout psychické vyrovnanosti podle ní jde jen tehdy, kdy se člověk naučí si odpouštět. „Vždy, když jsem udělala špatný obchod nebo jsem špatně načasovala vstup, jsem měla tendenci se sama obviňovat. A také myslet, že mi ten trh něco dluží a já to chci dostat zpátky,“ vypráví. Investor má potom tendenci chtít se vrátit na původní hodnotu akcie, avšak nemá na to žádný vliv. „Musím se vždy znovu dostat do bodu, kdy si uvědomím, že trh mi nedluží absolutně nic, že já si obecně na tomto světě nezasloužím nic, že nemám nárok na nic a že musím pracovat, abych si něco zasloužila,“ říká.

Opravdu vydělávat přitom Fenn začala až v posledních třech čtyřech letech, kdy na svém portfoliu dosáhla výnosu 25 až 30 procent. Trhy obecně rostly a šlo hlavně o diverzifikaci. Udělala i pár lepších obchodů, které jí podržely celé portfolio pro případ chyby. Byl to třeba nákup akcií firmy Shopify, e-commerce platformy, která nabízí služby začínajícím e-shopům.

Hodnota akcií firmy se od roku 2018 zdesetinásobila. Fenn však vyhledávala i další malé firmy, které měly potenciál udělat „větší skok“.

Hodně informací hledá na sociální síti Reddit, což je jedno z největších diskusních fór ve Spojených státech. Lidé se na něm baví o mnoha tématech, která lze vyhledávat podle klíčových slov.

„Devadesát devět procent věcí, které tam najdu, neberu vážně. Jsou to jen takové drby a pomluvy,“ říká. Nicméně co se týče koronavirových vakcín, už několikrát se jí podařilo najít informace, které někdo zveřejnil předčasně. „Například JP Morgan downgradoval Modernu, protože nakoupil přes půl milionu akcií Novavaxu. Všechno tohle jsem našla, než to bylo oficiálně zveřejněno,“ říká s tím, že když se vrátila k informaci za dvě hodiny, už byla smazaná. Zdroje informací hledá i na Twitteru a třetí část je networking s přáteli, které poznala.

Do budoucna by se Fenn ráda živila poradenstvím při sestavování portfolií.

Její krédo je jednoduché, ale nebanální. „Nesnažím se trh porazit, ale čekám, co se stane. A jen se svezu na jejich pohybu.

Nikdy nedostanu celý ten pohyb, ale je to pro mě bezpečnější,“ uzavírá mladá investorka, která tuší, že brzy z biotechnologií bude muset vystoupit.

Když jsem udělala špatný obchod nebo jsem špatně načasovala vstup, měla jsem tendenci se obviňovat. A myslet, že mi ten trh něco dluží.

WT100

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?