Menu Zavřít

Jezte společně a dobře

15. 5. 2017
Autor: Euro.cz

Nová restaurace La Loca míchá to nejlepší: Itálii a Blízký východ „Hodně jsme řešili, jak naše menu nazývat. Fúze už se dnes moc nepoužívá, tak jsme to pojmenovali crossover,“ vysvětluje gastronomický koncept nové restaurace La Loca její šéfkuchař Radim Gerlich. Unikátní bistro míchající dohromady Itálii a Blízký východ najdete v hotelu Mosaic House pod Karlovým náměstím.

Ten vede sympatický napůl Číňan a napůl Holanďan Nah-Dja Tien, jenž má na vizitce jednoduše napsáno The Boss. Jeho otec míval čínskou restauraci v Nizozemsku a právě z této osobní životní zkušenosti vychází další aspekt konceptu La Loca: totiž že hosté jedí společně, po malých porcích a hodně dlouho.

Spojení gastronomie Itálie s Blízkým východem je pro Gerlicha logické. Dlouho vařil v pražských italských restauracích Aromi a La Finestra Riccarda Lucqueho, kde začal východní ostřejší a štiplavější ingredience i koření míchat do čerstvých salátů. Teď tedy ve své oblíbené fúzi pokračuje naplno. V menu podniku La Loca proto čekejte jak italské černé sépiové linguine s krevetami, tak východní hummus. A samozřejmě i hodně česneku, chilli a koriandru, s nimiž nemůže nikdy nic chutnat špatně. A abyste mohli jídlo sdílet po malých porcích, obsahuje různě velké porce i jídelní lístek.

„Máme sice malou kuchyni, ale máme možnost dělat v ní zázraky,“ říká o kompletně nové kuchyni restaurace Tien. Malá možná je, ale velmi profesionální. Mosaic House i další apartmány v Praze, které do velkorysého projektu patří, jsou dlouhodobou německo-švýcarskou investicí, takže jen malá, ovšem supermoderní kuchyně stála podobně jako slušný rodinný dům. A pokud jde o jídlo a samotnou restauraci, inspirovali se Tien s Gerlichem v Londýně a také Berlíně.

Exotická Itálie

Těžko najít milovníka jídla, který si v La Loce nevybere.

Menu sice není extra dlouhé, zato ale hodně pestré. Kromě zmíněného hummusu a těstovin v něm najdete i krevety s koriandrem, česnekem a chilli, tatarák z mléčného telecího s cibulovým chlebem, perličku s cizrnovou kaší a citronovou omáčkou a samozřejmě i jehněčí, na Blízkém východě něco na způsob národního masa. A vybrat si můžete i ze dvou jídelen podniku: buď můžete jíst v typickém bistru s barem a velkými okny do ulice, nebo v zadní místnosti s dlouhým stolem určeným pro nekonečné sdílené hostiny. Za ní pak volně začíná klubová zóna hotelu a také hostelu, kde nezbývá moc času na spaní.

I v nové restauraci Gerlich pokračuje ve svých originálních salátech, které si mnozí pamatují už z La Finestry. Nejen ten s křehce křupavým chřestem a pošírovaným vejcem je skvělý, tyto kombinace šéfkuchař prostě umí. Ochutnal jsem v La Loce po malých porcích většinu menu. Normální i zelený bazalkový hummus jsou delikátně jemné a podávané s čerstvým domácím pita chlebem se zlatavou kůrkou, který svádí k obžerství. A stejně tak grilovaná chapadla z kalamár s pyré ze sladkých jablek.

Sépiové linguine s krevetou Gerlich dávno umí i poslepu perfektně italsky, ve svých předchozích působištích jich musel udělat tisíce; jsou vláčné a lepkavé, jak mají být. Výrazný koriandr jim ale přidá ještě lehce štiplavou ostrost, stejně jako gnocchi s rajčetem zase nakopne česnek, chilli a ančovička. Právě tato jídla vám zhruba načrtnou gastronomický koncept restaurace: za základ jídel si Gerlich bere tradiční recepty, jejichž chutě různě exoticky zvýrazňuje.

Slabší maso

Zkusit byste určitě měli i telecí tatarák. Různé tataráky jsou teď v Česku hodně módní a zvlášť ty s lanýži, tenhle je ale jiný: kousky syrového, šťavnatého a jemného masa sedí na kulatém cibulovém chlebu a jejich chuť zvýrazňuje křen, kapary a také kopr, zatímco žloutek vše ještě zjemňuje. K podobně rozmanitým jídlům i chutím samozřejmě není úplně snadné vybírat vína, nemusíte se s tím ale vlastně moc trápit: k většině předkrmů jsem prostě pil obyčejné moravské Rulandské šedé a nic moc mi nechybělo.

Steak z brazilského hovězí s demi-glace, šťávou z granátových jablek, chřestem a cuketou i jehněčí kotleta mě trochu zklamaly. Ne snad složením těchto jídel, třeba jehněčí s čočkovým salátem, fazolemi fava, mátou a pomerančem určitě tvoří zajímavou kombinaci. Problém je, že obě masa byla lehce žvýkavá, což vždy kazí celkový dojem. Ten pak znovu napravily dezerty, s nimiž si Gerlich hraje stejně precizně jako se zbytkem menu. Rád používá jak klasickou čokoládu, tak kombinuje třeba jablečnou pěnu s chilli. A nejen toho nikdy není dost!

Výběr z jídelního lístku

?? Buffalo mozzarella, baba ganoush, mandle 197 Kč

?? Krevety, sumac, česnek, chilli 6 ks 258 Kč

?? Risotto, mladý hrášek, kozí sýr, prosciutto,

hořčičné semínko, parmazán 218 Kč

?? Top blade steak, chřest, cukety, pečená mrkev, jus

z granátových jablek 375 Kč

bitcoin_skoleni

La Loca Restaurant Odborů 4, Praha 2 www.laloca.cz otevřeno: denně na snídaně od 7.30, polední menu 11.30–14.30, letní zahrádka otevřena do 22.00

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?