Banánová republika
MALÁ STRANA (tbc) - Nedůstojnému přebíhání poslanců z kuloárů k hlasovacím tlačítkům v jednacím sále sněmovny brzy odzvoní. Stejně jako sněmovně celé. Skupina zákonodárců napříč stranami totiž prosazuje nejen zavedení pevných hlasovacích hodin, ale zároveň i takzvaného virtuálního parlamentu na bázi videokonference a hlasování přes internet. Poslanci by tak jednou za měsíc - doma, ve firmě či v hotelu u moře - usedli k počítačům a zhruba dvě hodiny se věnovali přijímání nových zákonů. Do Prahy by téměř nemuseli.
„Mně ta hlasovací dramata už vysloveně vadila,“ svěřuje se poslanec Vojtěch Filip (KSČM), leže s notebookem na dece u bazénu. „Výstupy parlamentu jsou poznamenány nemocemi a absencemi, prostě neodpovídají výsledkům voleb. A mrhat kvůli žvanění a kolektivnímu mačkání čudlíků drahým časem a benzinem je ještě horší. Takto se budu moci více věnovat voličům,“ plánuje Filip a převalí se z břicha na záda.
Protože on-line hlasování zavedou i jednotlivé sněmovní výbory, sejdou se zákonodárci ve svém malostranském paláci jen pětkrát za volební období (výplatní pásky jim budou chodit e-mailem). „Kromě seznamovacího pléna po volbách budeme pořádat výroční plesy, aby poslanci a poslankyně mezi sebou neztratili kontakt,“ říká vedoucí sněmovní kanceláře Petr Kynštetr. Z domova lze podle něj vyřídit vše: zvolit prezidenta, vyjádřit nedůvěru vládě, interpelovat ministry i schválit rozpočet.
Nákladně zrekonstruované budovy však během roku nebudou zahálet. Podnikatel a známý lobbista Peter Kovarčík chce ze sněmovního areálu vybudovat Thun Business Centrum (TBC), kde by měli lobbisté příležitost kulturně se s vybranými politiky scházet v překrásném prostředí Malé Strany. „Byla by to jakási pražská útulna pro poslance ve stylu hostineckých ložnic úředníků z Kafkova Zámku,“ vysvětluje Kovarčík. Byty poslanců Kancelář sněmovny výhodně pronajme a státní rozpočet ušetří.
On-line systém poskytne poslancům dosud nevídanou možnost, aby za ně v případě jakékoli indispozice hlasovali i rodinní příslušníci, sousedé či známí. „Předpokládám, že k počítači budou mít i nadále přístup jen lidé, kteří mají důvěru dotyčného poslance. Náš politický systém tak bude vylepšen o prvky přímé demokracie, po čemž veřejnost už dlouho volá,“ zdůrazňuje Kynštetr.