Menu Zavřít

Jiří Hanzlíček: Co s českým břidlicovým plynem?

8. 8. 2012
Autor: profimedia.cz

V současné Evropě stoupá poptávka po energii. EU nemá takové zásoby ropy a zemního plynu, aby plně uspokojila své energetické potřeby. Je proto závislá na Rusku. Největší zásoby břidlicového plynu na světě mají Čína, USA a Argentina, v Evropě pak Polsko. V Česku je to zatím velká neznámá.

Nechceme vědět

Co je vlastně břidlicový plyn? Jde o metan, který je v několikakilometrové hloubce rozptýlený v břidlicích. Při těžbě se využívají i chemikálie, které mohou znečistit zásoby podzemní vody. V hloubce okolo vrtu se speciální trhavinou iniciuje rozpraskání horniny a do vrtu se pod vysokým tlakem vhání voda s příměsí písku a chemických látek. Pro jeden proces hydraulického štěpení se obvykle spotřebuje přes deset tisíc kubíků vody, tedy malý rybník, písek z několika nákladních automobilů a chemikálie dovezené v několika cisternách.

Z ekonomického hlediska považuji za nutné zodpovědět jednu zcela zásadní otázku: zná Česko vůbec zásoby svých nerostných surovin? Jejich množství a lokalita výskytu se zjišťuje průzkumem. V současné době se však často brání jejich preciznějšímu zmapování.

Například ministr životního prostředí vyhověl námitkám radních Karviné a okolních obcí a zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území na Karvinsku. Laicky řečeno to znamená, že by se na Karvinsku nemělo zkoumat, zda je zde možné v budoucnu těžit uhlí. Stejně tak chce ministerstvo pozastavit další průzkumy lokalit břidlicového plynu, než bude upravena příslušná legislativa.

Česko má pod zemí ukryto zlato v odhadnutelné hodnotě 250 miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu však o případné těžbě kovů, jako je zlato nebo wolfram, uvažuje jen potichu a v kuloárech.

Pálíme, co shoří

Průzkum ložisek břidlicového plynu byl u nás zatím zastaven. Vedou se pouze diskuze. Odpůrci těžby argumentují ohrožením přírody, zastánci snížením cen energií. USA těžbu břidlicového plynu podporují, těží se i v Polsku. V Rakousku těžaři po odporu obyvatel couvli a chtějí zkoumat dopad na životní prostředí. O břidlicovém plynu budou v září jednat i europoslanci.

Zdá se, že rozhodnutí zastavit průzkum českých ložisek břidlicového plynu je možná ukvapené. Bez důkladného a řízeného průzkumu nelze o případné těžbě vůbec mluvit. Je zcela v pořádku vyjádřit obavy o zachování zdrojů kvalitní pitné vody.


Čtěte také:

Ministr Chalupa průzkumné vrty na Karvinsku zamítl Většímu využití břidlicového plynu v Evropě prý brání i mýty**


Boj proti průzkumu a těžbě břidlicového plynu se často prezentuje jako boj za čisté životní prostředí. Jenže tato mince má i druhou stranu. Již dnes se v mnoha částech Česka při opakujících se inverzích obtížně dýchá, protože lidé, kteří nemají na drahý zemní plyn, pálí v zimě v kamnech všechno, co shoří.

V řádu několika let se navíc může stát, že česká ekonomika přestane být kvůli vysokým cenám energií konkurenceschopná. USA se díky těžbě plynu z břidlic stávají z velkého dovozce zemního plynu jeho vývozcem. V USA dnes umějí plyn těžit za 88 dolarů za tisíc kubických metrů, Rusko za svůj plyn vyvážený do Evropy požaduje kolem 600 dolarů za tisíc kubíků.

bitcoin_skoleni

Peníze na studii

Považuji za rozumnější místo hádek a zákazů vypracovat odbornou ekonomickou a ekologickou studii. Studie by měla určit, za jakých technických předpokladů a za jakou cenu lze těžit, jak ochránit zásoby podzemní vody a o kolik se sníží naše závislost na dovozu ruského plynu. Na odbornou studii by snad náš stát i dnes měl mít peníze. Zrovna tyto se navíc mohou násobně vrátit.

Autor je bývalý poradce ministrů průmyslu

  • Našli jste v článku chybu?