Menu Zavřít

Jistota šestnáctinásobku

6. 5. 2015
Autor: Redakce

Když Nečasova vláda zasáhla proti spekulantům s pozemky v trasách liniových staveb změnou zákona, který nařídil, že stát bude vykupovat pole za cenu pole, zdál se to dobrý nápad. Čas ale ukázal, že to bylo jen polovičaté řešení, protože vlastníci se prostřednictvím soudů mohli dostat k lepší ceně a výkupy pro stavbu dálnic se v podstatě zastavily.

Nová vláda tento problém vyřešila tím nejhorším možným způsobem. Sněmovna schválila zákon, podle něhož sice pole zůstává polem, ale je možné za něj zaplatit až šestnáctinásobek jeho standardní ceny. A ministerstvo dopravy pak rozhodlo, že Ředitelství silnic a dálnic může jít při smlouvání až na osminásobek a vyšší cenu schvaluje ministr.

Ten současný, co si fakt nechce špinit ruce nějakou korupcí, pak tuto směrnici zrušil a odpovědnost přehodil na své podřízené. Ti musí být sami schopni rozhodnout, zda jde o konkrétní případ, kdy se ta mimořádná přirážka vyplatí.

Pan ministr s tím měl asi nějaké starosti. Ani není třeba spekulovat o tom, že jeho partajním šéfem a kolegou ve vládě je jeden z největších pozemkových vlastníků v zemi, což není úplně ideální konstelace pro optimální rozhodovací procesy.

Zpět do starých lumpáren

Každopádně tzv. antikorupční vlády svým rozhodnutím o výkupních cenách opět vrátily stav do časů největších pozemkových lumpáren.

Přitom je dávno všem jasné, že zrychlení a korektní průběh výkupů je řešitelné rozdělením celého procesu řešení pozemků na procesy dva.

V prvním se rozhodne o vyvlastnění pozemku a v druhém nezávislém řízení se rozhodne o výši náhrady. Klidně až poté, co je postaveno a zkolaudováno.

To by ale spousta lidí přišla o svou jistotu šestnáctinásobku a tudíž to fakt neprojde.

eurokomentáře


Čtěte další komentáře auitora:

Pavel Páral: Vzpomínání na mladickou nerozvážnost

Marksistické rady

bitcoin školení listopad 24

Odyssea 2015


  • Našli jste v článku chybu?