Menu Zavřít

Johnson přirovnal ženy v burkách k bankovním lupičům, omluvit se odmítá

8. 8. 2018
Autor: AFP PHOTO / PRU / Profimedia

Britská premiérka Theresa Mayová v úterý vyzvala někdejšího ministra zahraničí Borise Johnsona, aby se omluvil za výroky přirovnávající ženy v burkách k poštovním schránkám a bankovním lupičům. Podle Mayové byla jeho slova „zjevně urážlivá“, předsedkyně vlády zároveň nenavrhuje Johnsonův konec v pozici šéfa poslaneckého klubu konzervativců. Johnson se omluvit odmítl.

Roztržka v konzervativní straně dnes plní titulní stránky britských novin. Na jejím počátku byl pondělní komentář Johnsona pro deník The Daily Telegraph, v němž paradoxně vyjadřoval nesouhlas se zákazem zahalování obličeje na veřejnosti, jaký nedávno zavedlo Dánsko. Bývalý šéf diplomacie ale zároveň napsal, že muslimky v burkách vypadají jako bankovní lupiči. Také je podle něj „absolutně směšné, že někdo chodí po ulici a dobrovolně přitom vypadá jako poštovní schránka“.

Mayová se následně postavila na stranu některých stranických kolegů, kteří volali po omluvě. Tu žádá také předseda konzervativců Brandon Lewis. Člen horní komory parlamentu Lord Sheikh pak navrhl, aby byl Johnson zbaven funkce předsedy poslaneckého klubu. Johnson podle The Daily Telegraph označil postup svých kritiků za komický a obvinil je ze snahy zabránit legitimní debatě.


Johnson se rozpovídal: Brexit může skončit krachem, Trumpovo šílenství má svou metodiku

 Britský ministr zahraničí Boris Johnson


„Když mluvíte o tématu, jako je tohle, pak mám za to, že říkat o lidech, že vypadají jako poštovní schránky, ničemu nepomáhá,“ řekl BBC ministr kultury Jeremy Wright. Mayová v úterý zdůraznila, že ženy v Británii by měly mít ve výběru oblečení volnost. „Jsem přesvědčená, že žena by to právo měla mít. (…) A jsem přesvědčená, že my všichni, když o těch věcech mluvíme, bychom měli svá slova volit velmi obezřetně,“ uvedla premiérka.

Jak poukázal deník The Guardian, nejde zdaleka o první případ, kdy Boris Johnson čelí výzvám, aby se omluvil za některý svůj výrok. Mnozí ale vidí za nejnovějším případem snahu bývalého londýnského starosty přitáhnout na sebe pozornost a posílit tak šance na postup do čela konzervativní strany. „Pro pana Johnsona je důležité zůstat v centru dění. Někteří konzervativci jej berou jako uchazeče o předsednictví - obzvláště po jeho odstoupení, při němž kritizoval premiérčin plán pro brexit,“ komentovala události politická zpravodajka BBC.

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Jak správně podříznout ovci? Do osmi vteřin po omráčení, učí se v německém kurzu

Půjčky bez úroků: v Německu startuje první mobilní islámská banka

Úsvit digitálního rasismu? Ruský software rozpozná etnický původ

Může umělá inteligence rozpoutat rasismus?


  • Našli jste v článku chybu?