Prudký pokles cen ropy by měl být pro globální akciové trhy spíše pozitivní. Zaprvé by levnější ropa měla podporovat hospodářský růst. Naši kolegové ze Société Générale (SG) odhadují, že pokles cen ropy o 20 dolarů za barel by mohl po prvním roce od šoku zvednout světový HDP o 0,26 procenta.
Zadruhé by tlak na pokles inflace teorenepřímý ticky mohl udržet uvolněnou globální měnovou politiku po delší dobu, což by podpořilo akciové indexy. Pro některé konkrétní země a jejich akciové trhy jsou ovšem nízké ceny ropy negativní, zejména pro Rusko, Írán či Venezuelu. V jednotlivých odvětvích pak bude dopad poklesu cen ropy různý. Pro většinu firem by měly nižší ceny vstupů pro výrobu a dopravu zajistit zlepšení marží. To platí zejména pro letecké společnosti. Na druhou stranu nižší cena ropy způsobí značný tlak na cash flow energetických firem. SG proto nyní doporučuje vyhnout se tomuto sektoru.
Nižší ceny ropy by mohly mít dopad i na mnoho těžebních společností, například cena zlata by mohla být negativně ovlivněna prostřednictvím snížení inflace. SG také předpokládá mírný pokles cen uhlí, což by mohlo přispět i k menšímu snížení cen elektřiny. Na pražské burze by mohly s ohledem na nižší ceny ropy překonat většinu trhu akcie Pegas Nonwovens. Přibližně tři čtvrtiny nákladů společnosti tvoří polymery, jejichž ceny by měly být tlačeny dolů spolu s ropou. Na druhé straně tlak na snížení cen uhlí by měl být další komplikací pro ztrátovou těžební společnost NWR.
Autor je analytikem Komerční banky
Čtěte také:
Pád ropy roztáčí deflaci. Hrozí další intervence proti koruně