V důsledku současné krize způsobené nebezpečným koronavirem se v podstatě veškeré sportovní dění na světě zastavilo. Bylo zrušeno mistrovství světa v hokeji, nehraje se žádný tenis, monoposty formule 1 pokojně „odpočívají“ v útrobách týmových továren, sešlo dokonce i z plánované olympiády, která se měla uskutečnit letos v létě. A nejinak tomu pochopitelně je i ve fotbale. Kromě odložení tradičního Eura se během měsíce března postupně zastavily rovněž veškeré významné evropské i zámořské fotbalové soutěže včetně italské Série A, španělské La Ligy či anglické Premier League.
A právě na britských ostrovech se nyní schyluje k radikálnímu kroku, jenž by mohl významně proměnit tamní fotbalovou scénu. Vedení anglické ligy totiž v reakci na apel ze strany vlády souhlasilo s plošným snížením platů svých hráčů o celých třicet procent.
Kdyby tak neučinilo, pohrozil kabinet premiéra Borise Johnsona všem dvaceti klubům účastnícím se této prestižní soutěže zavedením mimořádné daně, která by jejich současné rozpočty značně zatížila. Peníze ušetřené na výplatách hráčů mají jednotlivé týmy vynaložit na mzdy ostatních pracovníků, jež se podílejí na fungování klubu.
Státní kasa může přijít o 200 milionů liber
Ačkoliv není Premier League rozhodně jedinou fotbalovou ligou, která v nastalé situaci k podobnému opatření přistoupila, setkalo se toto rozhodnutí ze strany hráčů s velkou kritikou. Podle tamní Asociace profesionálních fotbalistů by totiž chystané škrty mohly ve výsledku Velkou Británii, potažmo její zdravotnický systém přijít velmi draho, což je něco, co si v současné době nemůže nikdo dovolit.
Konec hlavičkám ve fotbale. Ve Skotsku se u dětí bojí vzniku demence
„Mohlo by to mít neblahý vliv na naši národní zdravotní službu (NHS) a další vládou dotované systémy,“ uvádí podle zpravodajského serveru CNN asociace, která tvrdí, že by tak stát na daních přišel až o 200 milionů liber (zhruba 6,28 miliard korun), pakliže by tato omezení platila celý jeden rok.
A svých bývalých kolegů se zastal i někdejší kapitán Manchesteru United a druhý nejúspěšnější střelec v historii Premier League Wayne Rooney, který nyní hájí barvy druholigového Derby County. Odsouhlasené třicetiprocentní škrty jsou podle něj zkrátka a dobře velmi nespravedlivé.
„Kdyby mě vláda požádala, abych pomohl finančně podpořit zdravotní sestřičky nebo nakoupil ventilátory, bylo by mi ctí – za předpokladu, že bych věděl, kam ty peníze jdou,“ napsal hvězdný útočník ve svém sloupku v listu The Sunday Times.
„Jsem v situaci, kdy bych se nějakých peněz vzdát mohl. Ale ne všichni fotbalisté jsou na tom stejně. Ale najednou byla celá naše profese vystavena tlaku na snížení platu o 30 procent. Proč jsou z fotbalistů najednou obětní beránci? To, jak se situace během posledních dní vyvinula, je hanebné,“ zdůraznil spolu s tím, že jakkoliv jsou jejich odměny vysoké, je potřeba současně pamatovat na to, že téměř polovinu z nich odevzdají státu na daních.
Pro mladé hráče může být rozhodnutí zničující
Fotbalisté se podle Rooneyho myšlence vzdání se části svého platu ve prospěch širší společnosti nebrání, nemělo by se tak ale dít plošně, neboť situace každého z nich je diametrálně odlišná.
Glosa Ondřeje Hergesella: Charita podle Pelty
„Rozumím tomu, že hráči jsou dobře placení a mohli by se nějakých peněz vzdát. Ale mělo by se to dělat případ od případu. Kluby by si s každým z hráčů měly sednout a podívat se na možnosti, jaké úspory jsou reálné. A hráči by to měli přijmout. Jeden hráč by řekl: ‚Já si můžu dovolit 30procentní seškrtání.‘, další by mohl říct, že ‚si může dovolit pouze pět procent‘. Osobně bych s tím, že někdo z nás zaplatí víc, neměl žádný problém. A ani si nemyslím, že by to v šatně nějaké problémy způsobilo.“
Je podle vás rozhodnutí vedení Premier League plošně seškrtat platy hráčů o 30 procent správné?
Svoji myšlenku pak dále rozvedl na konkrétním příkladu. Dá se totiž očekávat, že stejná pravidla, jaká budou zavedena v rámci nejvyšší anglické fotbalové ligy, budou přijata i v nižších kategoriích, kde platy hráčů již rozhodně nijak závratně vysoké nejsou.
„Máme tu jednoho spoluhráče, který žije se svou maminkou v obecním nájmu – ne že by na tom záleželo – a který podle mě je zodpovědný za placení všech účtů za celou rodinu. Je to fotbalista, ale čelí stejným problémům jako dnes spousta jiných lidí v naší zemi. Je to mladík a ještě neměl čas na to, aby si vytvořil nějaké úspory, k nimž by se mohl uchýlit. Já se s těmi škrty vyrovnám, ale co on? 30 procent ze dvou tisíc liber týdně dělá 600 liber – a s tím přitom bude muset jeho rodina vyžít,“ dodal Rooney a upozornil na to, že kariéra fotbalistů bývá krátká, a proto je potřeba, aby si do svých pětatřiceti let vybudovali dostatek úspor, neboť na rozdíl od běžných lidí nemají hned vzápětí nárok na starobní důchod, což je ostatně jeden z dalších důvodů, proč mu zmíněné opatření nepřijde příliš šťastné.
Zdroj: www.thetimes.co.uk, www.cnn.com