Menu Zavřít

Jste pro nás důležitý partner

25. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Česko-rakouský obchod loni dosáhl nového maxima, konstatuje Michael Angerer

Rakouský export do Česka pravidelně až do konce devadesátých let převyšoval import. To se změnilo v roce 2003 a Česká republika je nyní po Německu, Itálii, USA, Francii a Švýcarsku pro Rakousko dalším důležitým dovozním partnerem. Důvod je zřejmý. České firmy nabízejí konkurenceschopné výrobky. Přitom se z významné části jedná o produkty s vysokou přidanou hodnotou, které lze v Česku vyrobit výhodněji než leckde jinde. Mezi zahraničními investory, kteří si vybudovali v Česku základnu pro svou výrobu, bylo mnoho rakouských firem: s objemem přímých investic, přesahujících čtyři miliardy eur, je malé Rakousko třetím zahraničním investorem v ČR. Je třeba si uvědomit, že v žádné jiné zemi kromě Německa neinvestovaly rakouské podniky tolik prostředků jako v Čechách a na Moravě.
Co se změnilo na rakousko českých ekonomických vztazích v roce 2004? Obchodní výměna mezi oběma zeměmi rostla a dosáhla nového maxima. Proti rakouskému vývozu ve výši 2,73 miliardy eur stál český dovoz v hodnotě 2,82 miliardy eur. Těžiště česko-rakouského obchodu leží ve strojírenském průmyslu a výrobě dopravních prostředků, na něž dohromady připadá 40 procent obchodní výměny. Rostoucí potřeby české ekonomiky umožnily rovněž navýšit rakouský export polotovarů a chemických výrobků. Skupiny produktů, které ještě před 1. květnem 2004 prodražovala cla, se nyní mohou již plně podílet na pozitivním rozvoji vzájemného obchodu: Z tohoto důvodu loni vzrostl český vývoz živých hospodářských zvířat, zemědělských výrobků a potravin o 73,8 procenta na 73,8 milionu eur. Podobně se vyvíjel i vývoz rakouských potravin, zde se však jednalo především o speciality. Zcela zřejmě profitovali z rozšíření exportéři nápojů – například dovoz rakouského vína do Česka stoupl o více než 50 procent.
Odstraněním celní hranice odpadly náklady na odbavení zboží. Jsme na rozšířeném domácím trhu, na kterém je možné věnovat pozornost zlepšování produkce a logistice namísto administrativních omezení. K logistice: Právě zde umožňuje společný hospodářský prostor podstatná zlepšení a úspory nákladů. Odpadly například kontingenty pro přeshraniční transport nákladními automobily, které byly před rozšířením do unie pevně stanoveny. Vše má přirozeně dvě stránky. Vstup do unie nepřinesl Česku jen přiblížení k Rakousku, ale i plnou integraci do rozsáhlého trhu EU. Perspektiva pro letošek je dobrá, růst vzájemného obchodu mezi Českem a Rakouskem by měl pokračovat. K tomu přispěje na jedné straně čilý rozvoj českého zpracovatelského a stavebního průmyslu, ale také dále se lepšící příjmová situace občanů České republiky. K podpoře bilaterálního hospodářského rozvoje organizuje Rakouská obchodní komora kontaktní setkání, zejména v odvětvích potravinářství, technologií životního prostředí, dřevozpracovatelského průmyslu a mechatroniky. Na červen plánujeme partnerskou burzu pro rakouské firmy, které v Česku hledají obchodního zástupce. Nové rámcové podmínky EU totiž mění, jak již bylo zmíněno, odbytové možnosti. Ne ve všech případech je nutné pracovat prostřednictvím importéra či vlastního skladu na českém území, ale velmi důležitý je obchodní partner, který aktivně vyhledává nové a pečuje o současné zákazníky. Ale ani investice nejsou jednosměrné: I české firmy nabízejí četné služby, které vyžadují přímou podporu prostřednictvím vlastního obchodního zastoupení v zahraničí.

  • Našli jste v článku chybu?