(EURO 12/2006)
V článku mimo jiné píšete: „Zájemce je připraven zavázat se v akcionářské smlouvě k dlouhodobé spolupráci s minoritním akcionářem (stát 34 procent) ve společném podniku a v nekonkurenčním uspořádání s jinými svými majetkovými účastmi v subjektech působících ve stejném odvětví, stojí ve dvanáctém bodu kvalifikačních podmínek. To znamená, že kdyby tendr vyhrály Euler Hermes či Atradius, tak by pod vysokou smluvní pokutou musely odprodat své byznysy v ČR. Tato operace by zvýšila náklady na privatizaci pojišťovnám, které již na trhu působí, a v jejich očích by výrazně snížila cenu KÚP.“
Jsme přesvědčeni, že je zcela logické a přirozené žádat, aby náš budoucí strategický partner v Komerční úvěrové pojišťovně EGAP, a. s., (KÚP) neměl majetkovou účast v konkurenční společnosti. Jinými slovy, aby nekonkuroval sám sobě. To za prvé. A za druhé, tvrzení, že Euler Hermes nebo Atradius by v případě výhry v tendru musely pod vysokou smluvní pokutou odprodat svůj byznys, je čistá a ničím nepodložená spekulace. Nikdo takovou podmínku neklade a bude zcela na vítězi výběrového řízení, jaký postup zvolí. Těch možností je několik, například převod pojistného kmene, sloučení společností a tak dále.
Dále v článku uvádíte:
„Existují ale i další náznaky toho, že navrhovaná podoba podmínek upřednostňuje jednoho z potenciálních zájemců. V navrhované meziresortní privatizační komisi například figuruje náměstek ředitele EGAP Karel Šimsa, který má v pojišťovně na starosti úvěrová rizika. Ta přitom EGAP sám nevyhodnocuje, a tuto službu si objednává právě u společnosti Coface.“
EGAP si v žádném případě neobjednává u francouzské pojišťovny Coface hodnocení úvěrových rizik. EGAP vždy vyhodnocovala a vyhodnocuje úvěrová rizika zcela samostatně. Základem této činnosti je získání relevantních informací o dlužnících a v tomto směru spolupracujeme, stejně jako jiné úvěrové pojišťovny, s různými tuzemskými i mezinárodními databázemi, včetně databáze Coface, od nichž nakupujeme informace a data potřebná pro vyhodnocení rizik v komerčním úvěrovém pojištění, které jsme od 1. října 2005 převedli do dceřiné KÚP. Databáze Coface je tedy pouze jedním z celé řady informačních zdrojů, které KÚP využívá, a to pouze v případě, že se jedná o pojištění krátkodobých exportních pohledávek. U tuzemských pohledávek, které u KÚP představují zhruba polovinu pojištěného objemu, nehraje databáze Coface žádnou roli. Vyhodnocení takto získaných údajů a úpis rizik (underwriting) je pak zcela v kompetenci expertů KÚP. Pro pojištění se státní podporou EGAP databázi Coface nikdy nevyužívala, neboť při hodnocení rizik zahraničních dlužníků postupuje odlišným způsobem odpovídajícím charakteru tohoto druhu pojištění. Pokud jde o náměstka generálního ředitele EGAP Karla Šimsu, ten řídí úsek pojištění se státní podporou a nemá s Coface pracovně už řadu let vůbec nic společného.
Vlastimil Nesrsta
EGAP