Kauza Diag Human ing.
Diag Human považuje pohrůžku státu vůči znalci Ernst & Young za protiústavní a protiprávní. Napsal to právní zástupce společnosti Jan Kalvoda v dopisu premiérovi a vládě ČR. „Konstatuji další obstrukci státu v rozhodčím sporu, kdy jeho zástupci pohrozili znalci mocenským zásahem jiné složky státu - ministerstva spravedlnosti,“ uvedl Kalvoda. Současně varoval, že obstrukce se státu mohou výrazně prodražit: „Rozhodčí nálezy z let 1997 a 1998 pravomocně rozhodly, že stát způsobil Diag Human škodu, ČR je devět let dlužníkem v prodlení. Od září 2005, kdy vyhláškou ministerstva financí došlo k výraznému zvýšení použitelné úrokové sazby, se obstrukcemi právních zástupců státu zvýšila dlužná částka k tíži veřejných rozpočtů o téměř jednu miliardu korun.“
Jak již týdeník EURO informoval, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se chtěl na ministerstvo spravedlnosti obrátit proto, že Ernst & Young dle jeho názoru shromažďovala důkazy, namísto toho, aby pouze posuzovala fakta v případu obchodů s krevní plazmou.
Kalvoda dle svých slov oslovil Topolánka proto, že v kauze Diag Human o postupu Česka vždy rozhodovala - počínaje rokem 1997 -, vesměs vláda jako sbor. „Nestěžujeme si na procesní odpor žalované ČR. Za protiprávní však máme, pokud si stát, jako strana soukroměprávního řízení, vypomáhá zneužíváním mocenských funkcí. Minulé vlády byly vícekrát upozorněny na podobné postupy. ČR zahájila opakovaně vůči svému žalobci ryze účelové trestní řízení, Bezpečnostní informační služba byla pověřena získáním informací o žalobci výhradně pro účely sporu, vyšetřovací komise poslanecké sněmovny potlačovala důkazy. Zakládá to skutkovou podstatu dalších škod, než je ta, jež je předmětem sporu. Svá ohrazení vůči vládám České republiky evidujeme,“ upozornil Kalvoda.