Warren Buffett začíná pojišťovat proti terorismu
Když se americký miliardář Warren Buffett pokouší nastínit obrysy budoucí americké bezpečnosti, není to hezký pohled. Na titulní stránky novin se předseda představenstva a generální ředitel pojišťovny Berkshire Hathaway dostal předpovědí přednesenou na květnové valné hromadě společnosti. Jednou prý totiž teroristé na americké půdě odpálí atomovou bombu. „Určitě k tomu dojde,“ prohlásil.
Buffett byl navzdory svému proroctví během celého víkendu stráveného s akcionáři až výjimečně dobře naladěn. Nepoměr mezi slovy a chováním by jistě šokoval u politika či představitele vlády. Jenže Buffett je obchodník a vidí pro svou společnost skvělou šanci v sektoru, který se po 11. září ocitl v lehkém chaosu. Jde samozřejmě o pojištění proti teroristickým útokům. „Proti terorismu jsme prodali nejvíce pojistek ze všech. Berkshire Hathaway to ovšem ani v nejmenším neohrožuje,“ ubezpečil investory.
Od zničení budov Světového obchodního centra (WTC) uzavřela společnost Berkshire celou řadu vysokých pojistek. Poskytla krytí proti teroristickým útokům na vedlejší budovy, které by mohly být podobně exponovaným cílem. Bez jejího pojištění se nemusela uskutečnit ani největší sportovní událost letošního roku, mistrovství světa ve fotbale. Firma totiž uzavřela se sponzorem mistrovství pojistku proti jeho ztrátám v případě, že by se sportovní klání nekonalo. Berkshire přitom nahradil francouzskou pojišťovnu AXA Group, která podobnou pojistku po 11. září vypověděla. Buffettova společnost dokonce uzavřela pojistku ve výši půl miliardy dolarů na nejvyšší stodesetipatrový americký mrakodrap Sears Tower.
Pojištění proti teroristickým hrozbám je vzhledem k velkým obavám většiny zajišťoven značně nákladné a firmy jim platí pět až třicet procent smluvní hodnoty pojistky. Buffett má výhodu. Protože je ochotný se zabydlet tam, kam se většina konkurentů bojí byť jen vkročit, dosáhla zajišťovací divize Berkshire letos v prvním kvartálu podstatně lepší výsledky než vloni. Navíc její dceřiná společnost General Reinsurance, která až doposud přinášela jen zklamání, vykázala za toto období zisk, což se jí podařilo poprvé od roku 1998. Podle analytiků udrží pojišťovnu Berkshire Hathaway rostoucí příjmy ze zajišťovacích obchodů v zisku i nadále, avšak pouze pokud se dokáže vyhnout obrovské nášlapné mině ukryté pod tenkou slupkou světového pojišťovnictví. Tou je příští teroristická katastrofa.
Zdá se, že investoři Buffettovi věří. Od té doby, co se vysoko hodnocené akcie Berkshire 19. září propadly na 61 140 dolarů, došlo nedávno k jejich růstu na 66 700. To je devítiprocentní posílení, a navíc v době, kdy se burzovní index Standard & Poor’s 500 propadl o pět procent. Berkshire Hathaway vykazovala obrovské zisky po celou dobu, kdy pojišťovala proti škodám způsobeným hurikány, zemětřesením a jinými velkými katastrofami. Ale jak připouští i sám Buffett, i dokonale propracovaná věda předpovědí šitá na přírodní katastrofy může být pramálo účinná, když jde o terorismus, jeho krátkou historii a nepředvídatelný lidský faktor. „Nedá se to kvantifikovat,“ říká suše Buffett. Ale kde se potom bere jeho jistota, že je Berkshire ve světě ohroženém terorismem „za vodou“?
Buffett se může opřít o solidní čísla v rozvaze. I když po útocích na WTC společnost vykazovala v oblasti pojištění ztrátu před zdaněním ve výši 2,4 miliardy dolarů, stále se pyšní mohutným vlastním jměním v hodnotě 60,5 miliardy dolarů. Analytik ratingové agentury Standard & Poor’s Frederick Loeloff k dotazu na míru rizika pojišťovny říká: „Jestli to Buffett ustojí? Kdyby společnost s ratingem BB uzavírala pojistky proti teroristickým útokům, pak bych měl jisté obavy, ale Berkshire má AAA.“ U společnosti Standard & Poor’s tedy dosahuje „plného počtu bodů“.
Navíc 11. září mělo svůj efekt. Přimělo Buffetta a šéfy jeho dvou zajišťovacích dceřiných společností, National Indemnity a General Reinsurance, aby začali pečlivěji zvažovat, jak zmíněná pojišťovaná rizika definovat. Buffett si dokonce několik měsíců před zářijovými útoky uvědomoval rostoucí hrozbu škod, které by mohly způsobit rozsáhlé teroristické útoky, ale nakonec tyto úvahy do rozhodování Berkshire o hodnocení rizika nepromítnul. „Porušil jsem Noemovu zásadu o tom, že předpovědět déšť je samo o sobě k ničemu, pokud nevybudujete archu. Takto jsem dopustil, že se Berkshire vystavila nebezpečí neúnosného rizika,“ přiznal Buffett ve výroční zprávě akcionářům.
Selhání se jistě netýká jen Berkshire Hathaway. Na konečné vyčíslení škod způsobených 11. zářím si ještě musíme několik let počkat. Přesto pojišťovny již nyní vykazují ztráty ve výši 26 miliard dolarů, přičemž tato suma nakonec může být i dvojnásobná. Při běžné přírodní katastrofě se téměř všechny pojistné nároky odvíjejí od škody na majetku. Požadavky na náhradu škody utrpěné následkem útoků na WTC však pocházejí z různých typů pojistného krytí a majetkové nároky činí jen 27 až 30 procent z celkové sumy ztrát. Další škody vznikají firmám v důsledku přerušení pracovní činnosti a z nutné kompenzace platů pro jejich zaměstnance.
Před 11. zářím nic takového jako pojištění proti teroristickým útokům ve Spojených státech neexistovalo. Berkshire a jeho konkurenti ovšem bezděčně a bez příplatku poskytovali krytí proti těmto ztrátám tím, že nevyjímali z běžných majetkových či úrazových pojistek škody zaviněné teroristy. Zároveň jim nedocházelo, že pojišťěním několika firem ve stejné budově nebezpečně násobí své riziko, i když jde o smlouvy s různými typy krytí. „Jedenáctého září se lidé probrali a uvědomili si, že možnost vzniku škod na stejném místě rizika nediverzifikuje, ale naopak zvětšuje,“ říká Buffettův známý Ajit Jain, který řídí zajišťovací operace ve společnosti National Indemnity.
Základem pojišťovací strategie Berkshire je po 11. září omezování míry rizika plynoucího z terorismu. Z běžných pojistných smluv nyní výslovně vyjímá úhradu ztrát způsobených atomovým, biologickým nebo chemickým útokem. Pojistky zahrnující platby zaměstnancům a mnoho jiných majetkových škod neuzavírá vůbec. Mezitím však sestavuje nové pečlivě propracované a náležitě drahé pojistné smlouvy proti teroristickým útokům (viz tabulka). Buffett vysvětluje: „Budeme uzavírat pojistky proti škodám spojeným s terorismem, ovšem s velmi vysokým pojistným limitem. Nebudeme však vědomě vystavovat Berkshire škodám, které neumíme náležitě ošetřit.“
Klíčovým je zde slovo „vědomě“. Alice Schroederová, která má ve společnosti Morgan Stanley na starosti právě Berkshire, odhaduje, že až šedesát procent z celkových ztrát, které společnost utrpěla po útocích na World Trade Center a které dosáhly 2,4 miliardy dolarů, bylo způsobeno neúmyslnou kumulací rizika. Samozřejmě že pojišťovny dnes již vědí, že se unesené letadlo snadno může proměnit v bombu a způsobit firmám nevídané škody kvůli přerušení pracovní činnosti a výplatám zaměstnancům. Jenže jaké další dříve nepředstavitelné a nakumulované ztráty přinese příští katastrofa? „Každý o těchto otázkách přemýšlí, ale odpovědi nejsou snadné,“ říká Jain.
Buffett a jeho společníci obvykle najdou cestu, jak se bránit proti rizikům terorismu, která na sebe berou. V případě mrakodrapu Sears Tower by se Berkshire dostala do potíží, až kdyby celkové ztráty dosáhly půl miliardy dolarů. Podobná je i pojistka v hodnotě 578 milionů dolarů, kterou Berkshire podepsala s jihoamerickou rafinerskou společností. Pojišťovnu neohrozí, dokud škody nepřekročí miliardu dolarů. Berkshire zřejmě byla jedinou pojišťovnou, která nesla riziko zrušení mistrovství světa ve fotbale. Buffettovi však jistě pomáhalo vědomí, že toto riziko s posledním zápasem turnaje pomine.
V dubnu se Berkshire společně s Allianz a deseti dalšími pojišťovnami rozhodla nabídnout krytí proti teroristickým útokům leteckým společnostem. Konsorcium pod taktovkou Allianz pojistí letadlo do výše jedné miliardy dolarů nebo leteckou společnost do výše dvou miliard ročně, ale s výhradou, že smlouva automaticky zaniká v případě „čtyř významných událostí vedoucích ke škodám“. Berkshire má také podíl v nové německé pojišťovně Extremus zaměřující se na teroristická rizika, kde ručí 380 miliony dolarů. Společnost je přitom součástí asociace, na jejíž společný vklad ve výši 1,4 miliardy dolarů se sáhne, až kdyby se vyčerpala stejná částka od německé vlády.
Ve Spojených státech nyní Kongres zvažuje zavedení legislativy omezující míru ohrožení pojišťoven. Většina potenciálních závazků vyplývajících ze škod způsobených terorismem by se přesunula na vládu. Stejně jako většina šéfů pojišťoven, je i Buffett velkým zastáncem státních zásahů. Ředitel Berkshire říká, že je „zcela připraven“ na situaci, kdyby opět tratil dvě až dvě a půl miliardy dolarů na jediné události. Avšak v případě krizového scénáře, který předpovídá, by teroristický útok mohl způsobit škodu ve výši jednoho bilionu dolarů. „Takovouto ránu je schopna unést pouze vláda USA,“ varuje Buffett.
Hitparáda pojistných rizik Výběr pojistek uzavřených pojišťovnou Berkshire od 11.září
- Mistrovství světa ve fotbale 2002 - pojistka pro případ, že by se nekonalo
- Sears Tower v Chicagu - pojištění majetku (500 milionů USD)
- Jihoamerická rafinerie - pojištění majetku (578 milionů USD)
- Několik mezinárodních aerolinií - ve spojení s pojišťovnou Allianz
- Ropná plošina v Severním moři - pojištění majetku
- Extremus - nová pojišťovna se zaměřením na škody způsobené teroristickými útoky, podporovaná německou spolkovou vládou (380 milionů dolarů)
Pramen: Berkshire Hathaway, BusinessWeek
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc
Překlad: Michaela Šimková