LIBEREC– V době největšího boomu různých internetových firem se trochu pozapomnělo na to, že úspěšné a ziskové firmy existují napříč odvětvími. Příkladem z primárního sektoru je společnost Tarmac Severokámen, a. s. Liberec, jejíž produktivita práce je srovnatelná s firmami z vyspělých zemí.
V roce 1992 byl privatizován tehdejší liberecký státní podnik Severokámen. Vhodného kandidáta vybrala zahraniční poradenská společnost a volba padla na britskou firmu Wimpey. Ta v následujících dvou letech přinesla kapitál ve výši 250 milionů korun, které byl použit na splacení starých úvěrů, pro rozvoj firmy a její modernizaci. Největší přínos vstupu zahraničního partnera vidí generální ředitel Tarmaku Severokámen Vladimír Herman v tom, že Wimpey vyslalo pět svých manažerů, aby v Liberci po nějakou dobu pracovali společně s českým personálem. Tak měl český management ideální možnost naučit se aplikovat moderní přístupy v řízení firmy. Současným vlastníkem Tarmaku Severokámen je britská firma Tarmac
Heavy Building Materials Plc. Tarmac Severokámen nyní tvoří jednu divizi spolu s firmami v Německu a Polsku. „V současném srovnání jsme z této skupiny nejlepší, říká Vladimír Herman. Tarmac Plc byl v roce 2000 koupen gigantem AngloAmerican za dvě miliardy USD.
Tarmac Severokámen těží a dodává na trh produkci ze svých 21 provozoven (patnáct štěrkoven a šest pískoven). Roční prodeje představují čtyři miliony tun, z toho jde ze 75 procent o štěrky. Celková poptávka v České republice dosahuje přibližně 40 milionů tun, tržní podíl Tarmaku Severokámen tedy představuje deset procent. Největší firma v odvětví, Spojené štěrkovny Brno (vlastněné německou firmou Heidelberg), má podíl přibližně 12,5 procenta. Největším odběratelem produkce firmy jsou Stavby silnic a železnic. Tarmac Severokámen dodává i materiál pro stavbu železničních koridorů, zásobuje řadu betonárek a mnoho dalších subjektů ve stavebnictví. Základní kapitál firmy činí 544 milionů korun. Britskému Tarmac International Holding patří 87,5 procenta akcií, zbytek je v držení drobných akcionářů. V roce 2000 vykázala společnost zisk 60,5 milionu korun, což představuje meziroční nárůst o 50 procent. Tarmac Severokámen nyní zaměstnává 290 lidí. „První výsledky roku 2001 vypadají velice slibně, a pokud se trend nezmění, bude pro nás tento rok opět úspěšný, dodává Vladimír Herman.
Těžba kamene a písku vyvolává oprávněné obavy z možného vážného poškozování životního prostředí. Každá firma těžící suroviny je však v dnešních podmínkách nucena dodržovat přísná ekologická měřítka. Tarmac musí neustále hledat cesty, jak zmenšit vliv těžebních aktivit na životní prostředí, a firma má zpracovanou koncepci ekologické politiky. Samozřejmostí jsou komplexní rekultivace těžbou dotčených území. Jako příklad uvádí ředitel Herman kamenolom Chuchelná u Semil. Těžební prostor Dubnice u Stráže pod Ralskem, kde se těží písky, je zase příkladem postupné rekultivace, která probíhá s postupující těžbou. Na rekultivace firma v letech 1995 až 2000 vynaložila 23,3 milionu korun. „Při řešení ekologických aspektů naší činnosti je největším problémem komunikace. Vždy nabízíme dialog, ale častokrát se s námi lidé prostě nechtějí bavit, konstatuje Vladimír Herman.