Menu Zavřít

Kanadský premiér nám lhal, zlobí se indiáni kvůli rozšíření ropovodu

25. 6. 2018
Autor: Profimedia.cz

Rozšíření ropovodu Trans Mountain z Alberty do přístavu Vancouver se nelíbí zástupcům místních indiánů. Premiér Justin Trudeau jim přitom slíbil ochranu práv a přehodnocení celého projektu. Přístav pro ropu se má postavit v oblasti Sališského moře, které je jedním z největších oblastí výskytu divokých lososů. Přístav má exportovat milion barelů ropy denně.

Modernizace ropovodu Trans Mountain v Kanadě se nelíbí zástupcům původních obyvatel. Stěžují si zejména zástupci indiánského kmene Squamish, tedy „lidí posvátné vody“.

Jejich předtsvitel Khelsilem v britském deníku The Guardian vysvětlil, proč se cítí ohroženi rozšířením projektu. Nový ropovod by měl mít trojnásobnou kapacitu než ten stávající. Zakončen má být přístavem v zátoce severně od kanadského města Vancouver, jež by měl mít exportní kapacitu milion barelů ropy denně. To by znamenalo, že v příštích 50 letech by zálivem projelo 21 tisíc obřích ropných tankerů, jež budou vyvážet ropu pocházející z břidlicových písků ze severní Alberty.

Mapa rozšíření ropovodu Trans Mountain:

Mapa ropovodu Trans Mountain Zdroj: transmountain.com

Břehy Sališského moře jsou přitom považovány za unikátní přírodní oblast s výskytem divoce žijících lososů. Indiáni se obávají, že zvýšení exportu ropy neúměrně zvýší riziko ropné havárie v oblasti. Khelsilem navíc tvrdí, že kanadský premiér Justin Trudeau původním obyvatelům lhal, když jim sliboval, že celý projekt rozšíření ropovodu Trans Mountain vláda opět posoudí a slíbil kanadským indiánům, že bude hájit jejich práva.

„Slíbil nám, že budou naše práva respektována. Ale opět svůj slib porušil. Slíbil nám, že rozšíření ropovodu bude podrobeno novému posouzení, místo toho bude vláda utrácet miliardy dolarů, aby koupila, a pokud to bude nezbytné, i dokončila a provozovala ropovod i přes naše námitky,“ napsal Khelsilem.

Kanadská vláda totiž na konci května odsouhlasila odkup ropovodu od firmy Kinder Morgan za 4,5 miliardy kanadských dolarů (75 miliard korun). Podle kanadského ministra financí Billa Morneaua projekt zajistí ekonomickou budoucnost Kanady.

My ropovod postavíme

„Ropovod musí být postaven a my ho postavíme,“ prohlásil kanadský ministr. Ropovod má umožnit zvýšit export ropy do Asie za lepší ceny. Nyní většina ropy vytěžená na území Kanady směřuje do rafinérií ve Spojených státech. Tam prodávají kvůli omezeným kapacitám za nižší cenu. S rozšířením se má začít v srpnu tohoto roku.

Indiáni a ekologové varují, že se v zátoce zvýší počet tankerů z 5 až na 35 měsíčně. Jediná havárie pak povede k nenávratným škodám na přírodě. Kromě lososů tu žijí o ohrožené velryby kosatky dravé. Původní obyvatelé Kanady slibují, že budou blokovat výstavbu ropovodu tak dlouho, dokud vláda neustoupí. Proti výstavbě ropovodu protestují dvě třetiny ze 117 indiánských komunit, které měly možnost se k projektu vyjádřit.

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Američané mohou vytlačit Rusko z evropského trhu s plynem. I když jsou dražší

V Mošnově roste jedinečný logistický areál. Může se stát součástí nové Hedvábné stezky

Křivda v Krušných horách: ropovod družba se má prodloužit o 200 kilometrů

 Dvousetkilometrové prodloužení ropovodu Družba má Česku pomoct. Přímo v severozápadních Čechách si to ale nemyslí.


  • Našli jste v článku chybu?