Německo stárne a stahuje se do měst. Osmdesátimilionová populace se má kvůli nízké porodnosti během následující generace smrsknout téměř o pětinu. Nezmění to ani velký příliv Turků a dalších přistěhovalců. Vedle nich se můžete v Německu setkat také se starými jazyky Lužických Srbů či Frísů.
Foto: Profimedia.cz
Německo je jedničkou Evropy v mnoha ohledech. Nejen že je bez debat hospodářským lídrem starého kontinentu, ale nepočítaje Rusko je také nejlidnatějším státem, když má v současnosti 82 milionů obyvatel. Stejně jako v Česku i v Německu se ovšem rodí málo dětí a populace stárne, takže podle demografické prognózy by měl počet tamních obyvatel v roce 2050 poklesnout až na pouhých 65 milionů lidí.
Proti ještě razantnějšímu „vymírání“ Německa působí přistěhovalecké vlny. V současnosti už tvoří cizinci osm procent populace. Největší cizineckou komunitu představují dva miliony Turků. Další významné, zhruba půlmilionové skupiny tvoří Italové, Srbové či Řekové. Státem uznávané menšiny jsou Romové či Lužičtí Srbové, což je malý slovanský národ hovořící svým specifickým jazykem a obývající oblast Lužice, jež v některých historických periodách patřila k zemím koruny české.
Sjednocením Německa se jeho celková plocha zvedla na 357 tisíc kilometrů čtverečních. Z toho připadá 47 procent plochy na užitnou zemědělskou půdu a zhruba 30 procent na lesy. Rovinatá nížinná země má tradičně velký agrární potenciál. I přesto, že zemědělství má na německé zaměstnanosti a HDP jen malý podíl, vyniká vysokou produktivitou. Německo je největším evropským producentem mléka, vepřového masa, brambor a řepky. Na druhém unijním místě je v produkci obilí, cukrové řepy i hovězího masa.
Německý venkov se ale zvolna vybydluje a obdělávané půdy ubývá. Vláda se proto snaží zemědělce na venkově udržet politikou velkorysých dotací.
Náboženství
Stejně jako Česká Republika zažilo i Německo ve dvacátém století úbytek věřících lidí. Přestože historicky byla země tradiční baštou protestantismu – zejména luteránství –, dnes se k tomuto náboženskému proudu oficiálně hlásí jen třetina populace. Druhá třetina vyznává katolickou víru, přičemž se očekává, že popularita křesťanství by mohla růst díky tomu, že současný papež Benedikt XVI. – vlastním jménem Joseph Ratzinger – pochází z Bavorska. Většina v zemi žijících Turků a některé další zahraniční komunity vyznávají islám. Už asi 15 procent populace je ovšem bez vyznání.
Jazyky
V obchodním styku si lze poradit i bez němčiny, protože valná většina německých byznysmenů ovládá plynule angličtinu. Němčina je ovšem výhodou. Lokálně se používají i jazyky registrovaných národnostních menšin, tedy vedle romštiny a lužické srbštiny také dánština a fríština – historický jazyk Frísů žijících v Dolním Sasku.
Měna
Od roku platí v Německu pouze euro, jiné peněžní jednotky se oficiálně nepoužívají. Euro se dělí na sto centů.
Důležitá telefonní čísla
Policie 110
Hasiči, záchranná služba, lékařská pohotovost 112
Telefonní informace – Německo 11833
Telefonní informace – zahraniční 11834
Obecné informace 0190 055555
Státní svátky
Nový rok 1. leden
Tři králové 6. leden
Velký pátek
Velikonoční pondělí
Den práce 1. květen
Nanebevstoupení Páně
Svatodušní pondělí (Letnice)
Svátek Božího těla
Nanebevzetí Panny Marie 15. srpen
Den německé jednoty 3. říjen
Den reformace 31. říjen
Svátek všech svatých 1. listopad
Den pokání a modlitby
Vánoce 25./26. prosinec
Víza
Češi coby občané Evropské unie nepotřebují pro vstup do Německa vízum. Postačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz.
Velvyslanectví ČR v Německu
Wilhelmstrasse 44
101 17 Berlin
Tel: (030) 226 38 0
e-mail: berlin@embassy.mzv.cz
Kancelář CzechTrade v Düsseldorfu
Tel: +49 (0) 211 598 256 88
Fax: +49(0) 211 566 430 31
Mobil: +4917680223723
Web: www.czechtrade-germany.de
e-mail: duesseldorf@czechtrade.cz
Poštovní spojení:
Martin-Luther-Platz 28
D-40212 Düsseldorf
Germany
Vedoucí kanceláře: Vít Bruner
Připravil Tomáš Stingl s využitím informací portálu www.businessinfo.cz//