Dluhové financování na kapitálových trzích může emitentovi přinést řadu výhod. V Evropě jeho význam v posledním roce výrazně vzrostl
České podniky historicky při svém financování používaly převážně bankovní úvěry. V době zpřísňování bankovní regulace a souvisejícího propadu objemu nových úvěrů se jim nabízí alternativa dluhového financování na kapitálových trzích.
Podle zprávy ratingové agentury Fitch z letošního července tento způsob financování evropské korporace využívají stále častěji. V prvním pololetí roku 2013 pocházelo 52 procent nového dluhového financování evropských korporací z kapitálových trhů (oproti 36 procentům v letech 2008 až 2012), tržní stav se tak přiblížil Spojeným státům.
Dluhové financování na kapitálových trzích může českému emitentovi přinést řadu výhod, jakými jsou atraktivnější úrokové náklady a délky splatnosti nebo vyšší kapacita poptávky. Financování na kapitálových trzích však může být náročnější, jelikož je zpravidla nutné získat rating, připravit prospekt emise a zajistit její přijetí k obchodování na kapitálovém trhu.
Českým podnikům se v zásadě nabízí emise dluhopisů v Evropě, včetně Česka, nebo v USA, případně směnek v České republice.
Česko: bez měnového zajištění Pokud podnik uhrazuje většinu svých závazků v domácí měně, pak výhodou tuzemské emise dluhopisů je přímý přístup k finančním prostředkům v českých korunách bez potřeby měnového zajištění.
Mají-li být dluhopisy v tuzemsku nabízeny veřejně nebo přijaty k obchodování na tuzemský regulovaný trh, je emitent povinen vyhotovit prospekt emise, který podléhá schválení centrální bankou, jehož součástí jsou i emisní podmínky. Od 1. srpna 2012 emisní podmínky již samostatně souhlasu ČNB nepodléhají.
Pro přijetí dluhopisů na regulovaný trh a veřejnou nabídku postačí jeden prospekt. V případě veřejné nabídky dluhopisů bez přijetí k obchodování na regulovaný trh není třeba připravit prospekt, pokud jmenovitá hodnota jednoho vydaného dluhopisu činí alespoň sto tisíc eur nebo jsou dluhopisy nabízeny pouze kvalifikovaným investorům (zejména finančním institucím) či méně než 150 nekvalifikovaným investorům.
Evropa: vysoká kapacita poptávky Evropské trhy mají vyšší kapacitu poptávky a likviditu než český trh a mohou tak mnohdy nabídnout výhodnější úrokové sazby a více dostupných finančních prostředků. Čeští emitenti se již nemusejí obávat neznámého právního prostředí, jelikož tato oblast byla v Evropské unii harmonizována, a to včetně výjimek z povinnosti připravit prospekt.
Pokud se český podnik rozhodne vydat dluhopisy na evropských trzích, pak musí vybrat trh, na kterém bude tato emise realizována.
Podle zkušeností naší advokátní kanceláře je v posledních letech českými emitenty poměrně často využíván regulovaný trh lucemburské burzy, a to pro poměrně snadný vstup na tento trh a predikovatelný liberální přístup tamního regulátora.
USA : lepší podmínky, více regulace Americký trh je větší a likvidnější alternativou k evropskému. V USA je totiž korporátní financování na kapitálových trzích obvyklejší než financování bankovní, proto může nabídnout ještě výhodnější podmínky než trh evropský.
Oproti Evropě je americká regulace emisí dluhopisů mnohem přísnější, tyto emise obecně podléhají náročné a nákladné registraci u Komise pro cenné papíry. Evropští emitenti však registraci dluhopisů v USA často nepodstupují. Dluhopisy těchto emitentů totiž nemusejí být v USA nákladně registrovány, jsou-li nabízeny pouze kvalifikovaným institucionálním investorům (banky a jiné finanční instituce) podle takzvaného pravidla 144A zákona o cenných papírech.
I tak je ale třeba připravit prospekt emise, který musí v porovnání s Evropou obsahovat větší množství informací. S tím souvisí vyšší míra odpovědnosti managementu emitenta za jeho obsah a potřeba právní a finanční prověrky emitenta ze strany bank zprostředkovávajících emisi. Rostou tedy i transakční náklady.
Emise směnek v Česku Vedle emise dluhopisů mohou české podniky na domácím trhu použít emise směnek v podobě takzvaného směnečného programu. Takovéto emise směnek nejsou obchodovány na regulovaném trhu a jsou zpravidla odkupovány bankami, které je mohou po dohodě s emitentem dále distribuovat mezi své klienty.
V případě emisí směnek se nepřipravuje prospekt ani emisní podmínky. Směnky mají také tu výhodu, že není třeba svolávat schůze vlastníků dluhopisů k hlasování, například o přeměně emitenta.
Při výběru způsobu dluhového financování na kapitálovém trhu musí český emitent především posoudit, zda při zohlednění tržních odlišností preferuje výhody evropského nebo amerického trhu nabízejícího vyšší kapacitu a mnohdy zajímavější podmínky (byť zpravidla doprovázené nutností sjednat měnové zajištění), nebo po transakční stránce jednodušší emise směnek či dluhopisů na domácím kapitálovém trhu. Odpověď na otázku, jakou variantu zvolit, tedy nemůže být jednoznačná.
Vždy záleží na preferencích a očekávání emitenta.
Čeští emitenti se již nemusejí obávat neznámého právního prostředí, jelikož tato oblast byla v EU harmonizována
O autorovi| Karel Dřevínek, Pavel Procházka * * partner, Weil, Gotshal & Manges (vpravo), advokát, Weil, Gotshal & Manges