Dle většiny manažerů nová Nečasova vláda setrvá u moci čtyři roky
Myslíte si, že nová vláda vytrvá celé funkční období?
- Ano 65,4 %
- Ne 23,3 %
- Nevím 11,3 %
Od 13. července má Česko novou vládu v čele s premiérem Petrem Nečasem. Na splnění slibů včetně nepříjemných má čtyři následující roky. Nečasova vláda má nejsilnější podporu v dějinách samostatného Česka, 118 ku 82 poslancům. Z koaliční smlouvy ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, průběhu jednání i zákulisních informací však vyplývá, že Nečase čekají problémy, jež se především týkají ambiciózních reforem. Navzdory tomu se 65,4 procenta manažerů domnívá, že nová vláda vytrvá celé funkční období.
Je o tom přesvědčen i tento respondent: „Délka trvání koaliční vlády značně závisí na Věcech veřejných (VV). Ty obsadily požadovaná místa ve vládě i ve sněmovně, a proto i pro ně bude platit, že si kapři rybník nevypouštějí. Doufám, že vláda vydrží celé funkční období a splní vše, co si předsevzala v koaličním programu.“
Kladně ani záporně se nedokáže rozhodnout následující manažer: „Na odpověď je zatím brzy. Uvidíme, zda vláda začne provádět razantní reformy. Má na to dva roky. Pak už zase budou na dohled parlamentní volby a čas slibů namísto utahování opasků. V té době však už bude zřejmé, zda VV a možná i TOP 09 jsou stranami na jedno použití či stabilizovanými subjekty. Zejména u první bych odhadoval blížící se poločas rozpadu.“
Optimistická je tato kladná odpověď: „Do nové vlády vkládám velké naděje. Vše, co učiní k omezení státních výdajů, bude skvělé. Po takových vítězných volbách očekávám, že se i v České republice odehraje slovenský příběh, v němž Dzurindova vláda za jedno funkční období nastavila potřebné parametry k efektivní ekonomice, které ani levicová vláda po ní nepotřebovala odstranit. Za čtyři roky u nás nastoupí levice, protože použije rétoriku, jíž ve volbách zvítězí. Opatření k prosperitě, penzijní reformě a snížení státního deficitu však snad nezlikviduje. Nebude-li paroubkovská a rathovská, jen je přebarví a použije.“
Záporně odpovídá další respondent: „Vládě politických dinosaurů Petra Nečase, Miroslava Kalouska a mediálního dinosaura Radka Johna dávám maximálně dva roky. Déle spolu nevydrží. Důvodů pro ukončení vlády po dvou letech je několik. Za prvé bude ukončena dělba kořisti. Velké státní zakázky budou rozděleny na menší, o něž se podělí víc spřátelených firem, a nové nebudou. Za druhé kvůli prohlubující se krizi na trhu práce se ve všech médiích začnou více propouštět redaktoři. Následně média ztratí vůči této vládě dosavadní servilitu. Redaktoři budou muset bojovat o headliny a otvíráky, aby si zachránili místo, a proto začnou častěji ,prosakovat‘ informace o machinacích ve vládních stranách. Za třetí necitlivě prováděné sociální reformy pravděpodobně vyvolají vlnu žalob a možná i lokální sociální nepokoje. Za čtvrté frustrace veřejnosti bude gradovat, protože vláda nesystematickými škrty podlomí hospodářský růst a pro nízkopříjmové skupiny vytvoří nesnesitelné podmínky. Střední třídu budou ničit další daně a poplatky, a proto se z ní bude stále více lidí propadat do nízkopříjmové skupiny. Za páté volební kampaň do parlamentu v roce 2010 byla pojata jako třídní boj naruby – bohatých proti chudým. Chudí se ztotožňovali s pracujícími bojujícími proti takzvaným sockám – lidem žijícím ze sociální podpory. V důsledku krize na trhu práce se v celé Evropské unii začne zvyšovat počet lidí žádajících o sociální podporu od státu v důsledku vlastního či cizího zavinění. A naleznou sociální síť s ,velkými oky‘, jež stále přeje lidem, kteří nikdy nepracovali a ani o práci nejeví zájem. To může vyvolat nepředvídatelné reakce.“
Opačný názor zaujímá tento manažer: „Nová vláda získala díky 118 poslancům od voličů nezvykle silný mandát, který nemá od začátku devadesátých let obdoby. Jedinou neznámou a rizikovou stranou v koalici pro budoucí vládnutí jsou VV. Voliči očekávají, že nová vláda provede nezbytné strukturální reformy. Jsme jednou z posledních členských zemí EU, která s nimi dosud nezačala. Bez nich neudržíme konkurenceschopnost ekonomiky a kvalitu života občanů. Až do těchto voleb bránila rozvoji České republiky KSČM a sociální demokracie. ČSSD v zájmu zajištění většiny s KSČM neustále spolupracovala a prováděla politiku ve směru k extrémní levici. Doufejme, že tyto volby byly významné i v začátku definitivního ,zmizení‘ KSČM jako reliktu minulosti a obratu sociální demokracie ke skutečně moderní levici.“
Odpovídalo 133 manažerů