Stále častěji se objevují v médiích informace o tom, jak někdo přišel ne vlastní vinou o nemovitost. Je to jako zlý sen. Koupíte v dobré víře pozemek nebo dům a po čase zjistíte, že vám už vlastně nepatří.
Foto: PROFIT
Situaci už kritizoval úřad ombudsmana, Nejvyšší státní zastupitelství i Ústavní soud, ale výsledek není zatím žádný. Přitom NSZ už ve své výroční zprávě z roku 2009 varuje, že se okolo nejasného právního stavu rozmohla celá škála kriminálního jednání. Stačí, že pachatel vyhotoví kupní smlouvu na nemovitost, na které padělá podpis prodávajícího a notářské ověřovací razítko. Takovou smlouvu bez vědomí vlastníka nemovitosti předloží katastrálnímu úřadu k zápisu vkladu vlastnického práva a poté nemovitost obratem prodá třetí osobě. „Závažnost jednání spočívá v relativní jednoduchosti a obtížné možnosti včasného odhalení, protože katastrální úřad vychází z předložených listin, u kterých předpokládá pravost, přičemž skutečný vlastník se o prodeji dozví až v době, kdy chce nemovitost užívat,“ uvádí se ve zprávě.
Co na to stát?
Celý problém vygradoval až do té míry, že někteří odborníci hovoří dokonce o další „privatizační vlně“. „Jde o nový druh hromadné majetkové kriminality, která je ještě daleko horší než podvodné konkurzy, protože se může týkat milionů lidí – vlastníků bytů, rodinných či činžovních domů, ale i zemědělských pozemků. Je neuvěřitelné, že na takové ohrožení vlastnických práv kriminálním jednáním stát není schopen adekvátně reagovat,“ říká specialistka na majetkové právo, pražská advokátka Hana Marvanová.
* Může okradený uplatnit žalobu na stát? * Co znamená pojem „duplicitní zápis vlastnictví“? * Proč bývají stávající majitelé, evidováni v katastru nemovitostí, fakticky zbaveni vlastnictví? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v aktuálním vydání časopisu Profit, který vyšel 26. března 2012.