O dotaci pro farmu Čapí hnízdo, kvůli níž chce policie stíhat šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, vypovídali na policii bývalí středočeští hejtmani Petr Bendl (ODS) a David Rath. Pod vedením Bendla hejtmanství padesátimilionovou dotaci pro farmu schválilo, za jeho nástupce Ratha ji vyplatilo. Vypovídal už také někdejší šéf Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy Marek Kupsa, za jehož vedení úřad dotaci schválil. Uvedl to dnes server iRozhlas.cz.
Bendl i Rath byli na policii takzvaně podat vysvětlení, protože v případu dosud nikdo nebyl obviněn. „Policie požádala o vysvětlení a to dostala. Víc už se na mě nikdo neobracel,“ řekl Bendl. „Ano, policie mě v této věci kontaktovala,“ uvedl Rath.
Bendl dotaci pro Farmu Čapí hnízdo podepsal v létě 2008. Policie nyní žádá Sněmovnu o vydání Babiše a také místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Babiše chtějí kriminalisté stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.
Bendl serveru řekl, že hejtmanství pod jeho vedením nemělo šanci případný podvod odhalit, a jemu tak nezbývalo než dotaci podepsat. „Žádný znalecký posudek jsme neměli k dispozici a nikdo nás na žádný problém neupozornil. Naopak jsme doložitelně měli od úřadu doporučující stanovisko bez připomínek,“ uvedl.
Babišovi láme vaz „banalita“ Čapí hnízdo. Čtěte více
Jeho nástupce Rath nechal po nástupu do vedení kraje velké dotační projekty pozastavit. Ovšem zatímco například jen o něco nižší dotace pro luxusní hotel Chateau Mcely nakonec neprošla, projekt Čapí hnízdo uspěl. „Ve věci Čapího hnízda jsem vázán mlčenlivostí,“ řekl serveru Rath. Už dříve ale uvedl, že by v případu mohl hrát roli klíčového svědka. Babiš ho prý poté, co začalo prověřování dotace, opakovaně kontaktoval. „Několikrát jsme se spolu následně sešli v přítomnosti dalších osob. Pan Babiš nám o všem dost podrobně vyprávěl,“ řekl také Rath, sám stíhaný kvůli korupci z dob svého hejtmanství.
Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.
Kvůli přidělení dotace byl na policii také šéf ROP Střední Čechy Kupsa, který dnes pracuje na ministerstvu pro místní rozvoj. Úřad pod jeho vedením dotaci přidělil, a to i přes negativní externí posudky. „K případu jsem byl podat vysvětlení Policii ČR jako svědek, jsem vázán mlčenlivostí,“ sdělil serveru Kupsa. Vypovídat na policii byla podle serveru iRozhlas.cz také náměstkyně jihlavského primátora a kandidátka do Sněmovny za ANO Jana Mayerová, která jako někdejší manažerka farmy Čapí hnízdo o dotaci žádala.
Podle zdrojů Radiožurnálu a serveru iRozhlas.cz žádost o vydání Babiše s Faltýnkem zmiňuje dalších devět jmen, vedle Babišových blízkých také současných i dnes již minulých manažerů Agrofertu. Holding nechce komentovat, zdali již někoho ze současných, či minulých zaměstnanců policie kontaktovala.
Babiš a Faltýnek se budou moci podívat do žádosti o své vydání |
---|
Městské státní zastupitelství v Praze nemá námitky proti tomu, aby se předseda ANO Andrej Babiš a předseda poslaneckého klubu tohoto hnutí Jaroslav Faltýnek seznámili s policejní žádostí o jejich vydáním k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Informovala o tom dnes předsedkyně sněmovního mandátového výboru Miroslava Němcová (ODS). Výbor dnes tuto odpověď od státního zastupitelství obdržel do datové schránky. „O tomto vyjádření dozorujícího státního zastupitelství budou oba poslanci bezprostředně písemně vyrozuměni,“ uvedla Němcová. Policie doručila žádost o vydání obou politiků 10. srpna. Nyní se jí zabývá sněmovní mandátový a imunitní výbor, který věc zatím rozjednal. Žádá o celý vyšetřovací spis k Čapímu hnízdu i o informaci o dohledu nad vyšetřováním. Přizval i Babiše a Faltýnka na další jednání, které se uskuteční příští středu. Výbor dává doporučení Sněmovně, zda má, nebo nemá poslance vydat. Sněmovna o tom bude jednat na schůzi, která začne 5. září. Babiš minulý týden řekl, že požádal výbor, aby mu poskytl policejní dokumenty s žádostí o jeho vydání k trestnímu stíhání. Až potom se ke kauze Čapí hnízdo vyjádří. Už dříve označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Prohlásil také, že je kauza vylhaná. |
Čtěte také: