Univerzita Karlova dnes podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Uvedl to rektor školy Tomáš Zima s tím, že prezident porušil pravidla pro jmenování profesorem a akademické svobody. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman na svém rozhodnutí trvá.
„Podle našeho názoru pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro každého občana jednotlivě, jak pro rektora, tak i pro pana prezidenta,“ řekl Zima.
„V tuto chvíli se jedná o porušení pravidel a akademických svobod na Univerzitě Karlově, ale v budoucnu se to může týkat každého z vás,“ poznamenal rektor. Doplnil, že na soud se společně s univerzitou obrátili i Fajt s Ošťádalem. Škola si za provedeným řízením stojí. Jmenování obou mužů podle něj „výrazně doporučily“ vědecké rady při tajném hlasování.
„Argumenty, které jsou v těch správních žalobách, jsou v zásadě obdobné v obou případech. Vycházejí z rozsudku městského soudu, který již dříve zrušil předchozí postup prezidenta republiky a vyslovil závazný právní názor, ze kterého musí prezident republiky vycházet,“ uvedl prorektor pro akademické kvalifikace a bývalý děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch.
Prvním argumentem univerzity je to, že prezident nemůže věcně přezkoumávat, zda je uchazeč o profesuru dostatečně odborně či morálně způsobilý. Tuto pravomoc totiž zákon svěřuje orgánům vysokých škol. Druhý argument spočívá v tom, že dané rozhodnutí prezidenta měl spolupodepsat premiér či jím pověřený ministr, což se nestalo. „Rozhodnutí není platné, protože nebylo vydáno ústavou předepsaným způsobem,“ podotkl Gerloch.
Čisté ruce, Bamberg, Hitler gentleman aneb Všechny Zemanovy virózy
Prezidentův mluvčí označil podání správních žalob za krok, který není překvapivý a který byl avizován. „Pan prezident na svém rozhodnutí trvá,“ uvedl.
Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, názor však nezměnil. Univerzita podle něj nevedla řízení o jmenování řádně. U Fajta údajně přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.
Gerloch řekl, že škola soudu nenavrhla přednostní projednání žalob. „Je otázka, jak rychle to bude projednáváno,“ připustil. Správní úsek pražského městského soudu je dlouhodobě přetížený, nařízení projednání podaných žalob mu trvá i přes rok. Proti soudnímu rozhodnutí pak ještě bude možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Prezident Zeman chce Gerlocha navrhnout jako kandidáta na soudce Ústavního soudu. Prorektor dnes odmítl, že je kvůli tomu ve střetu zájmů. „Tyto dva případy běží sice paralelně, ale věcně spolu nemají nic společného,“ uvedl. Doplnil, že s prezidentem jednal pouze několikrát a vždy jen oficiálně. Vypracoval pro něj dvě odborná stanoviska.
Dále čtěte: