Státní zástupce Adam Borgula podal návrh na obnovu řízení v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Ve věci podle svých slov získal nové důkazy. V případu byl pravomocně osvobozen mimo jiné i lobbista Ivo Rittig a jeho právníci, s tříletými tresty vězení od soudu odešli dva zakladatelé firmy a Rittigův obchodní partner Peter Kmeť.
„Návrh jsem podal na základě nových důkazů, které jsem získal a které mohou změnit rozhodnutí,“ uvedl Borgula při příchodu k pražskému městskému soudu, který se dnes začal zabývat další větví kauzy - konkrétně tím, zda si Rittig za peníze vyvedené z Olea přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets pořídil tři nemovitosti v Dubaji.
„Návrh na povolení obnovy řízení je podán ohledně pravomocně skončených věcí - tedy obžalovaných, vůči nimž bylo řízení pravomocně skončeno,“ vysvětlil státní zástupce.
Přečtěte rozhovor s nejvyšším státním zástupcem:
Pavel Zeman: Odvolat mě můžou ze dne na den
V části případu, kterou chce státní zástupce znovu otevřít, podali dovolání jak odsouzení, tak i nejvyšší státní zástupce. Vadí mu osvobození části obviněných a také se domnívá, že odsouzení spáchali přísněji postižitelný trestný čin, konkrétně zpronevěru.
„Je na soudu, jakou přijme strategii,“ doplnil Borgula na dotaz, zda bude pražský městský soud muset o povolení obnovy řízení rozhodnout dříve, než Nejvyšší soud projedná podaná dovolání.
O dění kolem Oleo Chemical čtěte: