Vrchní státní zastupitelství odpoledne na stránkách uvedlo, že obvinění čelí obžalobě z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a také z přijetí úplatku a z podplácení. "Právní kvalifikace není u všech obviněných shodná a někteří se žalovaného jednání měli dopustit ve formě návodu či pomoci," uvedl žalobce Ondřej Trčka.
Podle Puci obdržel soud obžalobu v pátek, FAČR informaci o podání dostal dnes odpoledne. "Nejde o nijak překvapivou zprávu, tento krok byl poměrně předvídatelný. Další postup v celé věci je tak nyní na nezávislém soudu, kde se, věříme, prokáže nevina asociace," řekl ČTK tiskový mluvčí asociace Michal Jurman.
Vedle Pelty s Janstou se stíhání týká bývalé náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové, někdejšího ředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízy a generálního sekretáře ČUS Jana Boháče.
Obvinění podle kriminalistů nezákonně ovlivňovali rozdělování ministerských peněz určených na činnost sportovních organizací. Všichni stíhaní vinu odmítají. Proti obvinění si podali stížnosti, které však nejvyšší státní zastupitelství zamítlo jako nedůvodné.
Pelta i Kratochvílová, kteří se podle vyšetřovatelů domlouvali na směřování dotací nezávisle na jednání příslušné expertní komise, skončili po svém zatčení v květnu 2017 ve vazbě. Peltu soud propustil po měsíci, a to poté, co muž rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Kriminalisté se domnívají, že si šéf českého fotbalu zmanipulovanými dotacemi zajišťoval opětovné zvolení do funkce, získával sponzory pro svůj jablonecký fotbalový klub a upevňoval svůj vliv.
Kratochvílová strávila ve vazbě téměř čtvrt roku. V týdnu, kdy byla propuštěna, přibyli na seznam obviněných Jansta, Boháč a ČUS. Kvůli kauze rezignovala tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).