Šest velkých pivovarských koncernů, 29 samostatných pivovarů a 440 minipivovarů loni celkově uvařilo 21,272 milionu hektolitrů piva. To je téměř o jeden milion hektolitrů více než v roce 2017. „Půl milionu hektolitrů šlo na export, půl milionu na český trh“ rozebírá zvýšení výstavu František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. Další pozitivní signál - alespoň tedy pro výrobce - je i to, že po předloňském propadu opět povyskočila spotřeba piva v Česku na osobu. Zatímco v roce 2017 to bylo 138 litrů na každého jednoho obyvatele, loni číslo povyrostlo na 141 litrů.
Co se ale českému pivovarskému trhu nepodařilo zlomit, je úprk lidí z hospod.
Podíl čepovaného piva loni opět klesl (i když jen o jedno procento) na 34 procent, prim si stále drží skleněné láhve a průběžně stoupá obliba plechovek.
Diskuse o jejich zpětném odběru však Český svaz pivovarů a sladoven nepovažuje za důležité. „Chytnout za nos by se měli výrobci jiných nápojů. Ve vratných obalech je totiž prodáváno 77 procent piva“ reaguje Šámal.
A že má české pivo v Evropě a ve světě stále vynikající jméno, dokládá rekordní export. Do zemí Evropské unie se loni vyvezlo 4,1 milionu hektolitrů, dál do světa pak dalších 972 tisíc hektolitrů. Hlavní cílovou destinací ležáků a výčepních piv z českých varen je stále Slovensko, Německo a Polsko. Naopak export do Británie loni spadl. Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven, doufá, že jde jen o krátkodobý výkyv způsobený nejasnostmi kolem brexitu. „Pivovary přesunuly svoje exportní aktivity do jiných oblastí, snaží se na současnou situaci reagovat“ myslí si Ferencová.
Záleží na sládkovi
A úspěšný - i když horký a suchý - byl loňský rok i pro osmadvacet českých a moravských sladoven. Ve třinácti pneumatických a patnácti humnových provozech se podařilo vyprodukovat celkově 548 tisíc tun sladu, což je meziročně zhruba o jeden tisíc tun více. Téměř polovina loňského sladu pak skončila v pytlích mířících na zahraniční trhy.
A proč slad z tradičních humnových provozů míří především do varen minipivovarů? „Je to marketingový nástroj, je to řemeslo. Záleží ale na každém sládkovi, jaký slad si vybere“ reaguje Richard Paulů, generální ředitel velkosladoven Soufilet ČR.
České pivovarnictví v roce 2018
Celkový výstav: 21,272 milionu hektolitrů (o 4,7 % více než v roce 2017) Spotřeba piva v Česku: 16,5 milionu hektolitrů (o 2,9 % více než v roce 2017) Spotřeba na jednoho obyvatele: 141 litrů Poměr spotřeby podle obalů: 40 % skleněné láhve; 34 % sudové pivo; 12 % PET láhve; 11 % plechovky; 3 % cisterny Podíl ležáků; výčepních; ostatních piv: 50,3 %; 45,2 %; 4,5 % Import: 0,396 milionu hektolitrů Export: 5,157 milionu hektolitrů (o 11,8 % více než v roce 2017) Výroba sladu: 0,548 milionu tun (o 0,2 % více než v roce 2017) Export sladu: 0,248 milionu tun (o 4,8 % více než v roce 2017)
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz