Hlavní osobou hlasování o vyslovení důvěry vládě bude předsedkyně Poslanecké sněmovny. Miroslava Němcová, která je vůbec první ženou v této funkci, chce sice zlepšit atmosféru v Parlamentu změnou jednacího řádu, kázeňské tresty se ale zavádět nechystá.
Autor: Jakub Stadler
V úterý 10. srpna čeká sněmovnu hlasování o vyslovení důvěry vládě. Očekáváte hladký průběh a 118 hlasů „pro návrh“?
V hlasování jsem si jista plným počtem hlasů koaličních poslanců pro vládní program. Průběh diskuze ale nelze odhadnout. Jde o vymezení opozice vůči koalici. Nikdy v minulosti nemělo hlasování o vyslovení důvěry vládě hladký průběh.
Nebojíte se, že plány ministra financí na další škrty ve všech rezortech v příštím roce mohou jednání o důvěře vládě ještě zkomplikovat?
Jednání o úsporných plánech na rok 2011 se nezačala vést až nyní. Od prvního dne vyjednávání o koaličním vládnutí to bylo zásadní téma. Všichni partneři vědí, že se bude významně šetřit. Nemyslím si, že dlouhodobé plány ministerstva financí zkomplikují jednání o vyslovení důvěry.
Jak chcete zajistit poklidný průběh rozpravy?
Jednací řád umožňuje vést poslance k pořádku, k tomu, aby mluvili k věci a neuráželi své kolegy. Ovšem vůle dodržovat korektní úroveň musí být na obou stranách. A nakonec: to, jak kdo vystupuje, jak argumentuje, co říká – to vše je jeho vizitkou. Nedávné volby ukázaly jednoznačně, že občané si přejí, aby politická diskuze ve sněmovně měla jinou podobu. Preferenčními hlasy čím dál více budou rozhodovat, kdo je bude či nebude zastupovat. Je věcí každé zvolené poslankyně či poslance, zda tento apel budou brát vážně.
Chcete v tomto ohledu nějak změnit jednací řád? Jednací řád chci změnit. Dát organizaci schůzí pevný řád (kdo může měnit program, předkládat pozměňovací návrhy). Nějaké „kázeňské“ zpřísnění neplánuji. To, co máme, stačí. Senát například musí ušetřit letos 13,5 milionu korun. Kolik má ušetřit sněmovna? Sněmovna má ušetřit 29 milionů korun. V provozních výdajích to bude obdobné jako u Senátu. Nyní procházím rozpočet a spolu s kancléřem sněmovny a ekonomy hledáme vhodnou kombinaci úspor. V minulosti bylo zvykem, že se s novými poslanci obměňoval i nábytek. Nedávno proběhla přímo v budově PSP ve Sněmovní ulici rekonstrukce toalet, která alespoň z laického pohledu nebyla úplně nutná. Proběhla ale proto, že byla naplánovaná. Změní se právě takový ten vnitřní chod sněmovny? Nepamatuji si na pravidelné obměny nábytku. Nemyslíme-li vyřazení rozbitých kusů či doplnění o nějaký stolek či židli. Já mám stejný nábytek po celou dobu, co jsem poslankyně. Pokud jde o „rekonstrukci pro rekonstrukci“ – tedy „bylo to v plánu, tak se to udělá bez ohledu na faktickou potřebu“, to musí skončit. Plán úprav si podrobně s ekonomy projdu. Poslanci ale využívají sněmovní rozpočet i jinak. Někteří z nich si údajně nechávají platit kanceláře v budovách strany, a to za maximální nájemné. Dá se s tím něco dělat?
Změnit tuto praxi by mohla pouze přesně daná pravidla, mluvím o dohodě všech poslaneckých klubů. Otevřu toto téma na jednání grémia sněmovny.