Investoři letos vydělávají v Rusku, Thajsku, východní Evropě a Brazílii
Jako první se v letech 1994 až 1995 zhroutil trh v Mexiku, v roce 1997 následovalo Thajsko a zbytek Asie, a nakonec Rusko v roce 1998. Koncem minulého desetiletí mnoho investorů z rozvinutých zemí přísahalo, že se k nestabilním rozvíjejícím se trhům (emerging markets) už v životě nepřiblíží. Ale svět investic má, jak známo, krátkou paměť. Dnes se do nich opět valí peníze a bývalí vyvrženci Rusko a Thajsko patří k nejoblíbenějším. A není divu. Výsledková tabulka zahraničních investičních fondů sestavovaná časopisem BusinessWeek ukazuje, že tyto trhy po celém světě na tom loni byly téměř dvakrát lépe než ostatní. Je pravdou, že za posledních dvanáct měsíců ukončených k 1. říjnu zažily offshorové fondy, které investovaly do cenných papírů na emerging markets, průměrnou návratnost 43 procent v porovnání se ziskem 23 procent u investorů, již investovali do globálních cenných papírů.
Ve výročním hodnocení BusinessWeeku, které uvádí žebříček pěti set největších offshorových fondů světa, pochází osm z prvních deseti umístěných fondů právě z rozvíjejících se trhů, zbylé dva fondy investovaly v oblasti technologií. Zisky připomínaly nejlepší výsledky technologických trhů z roku 1999: každý z fondů na prvních deseti místech vydělal minimálně 65 procent. Odborníci je nyní doporučují neprodávat. “Tohle je víceletý býčí trh,” říká Mark Robinson, který spravuje fondy Emerging Europe Equity a Eastern Europe Equity u londýnské společnosti JP Morgan Fleming Funds.
Thajsko si zajistilo dvě z prvních tří míst, takže na prvním místě žebříčku se umístil Fidelity Investment’s Thailand Fund a na třetím Jardine Fleming (JF) Thailand. Oba fondy vydělaly přes osmdesát procent tím, že intenzivně investovaly do stavebních a příbuzných cenných papírů, které profitovaly z úspěšného trhu s bydlením, a dále do akcií bank a telekomunikačních společností. Od května zažily asijské trhy s výjimkou Japonska příliv hotovosti v objemu 3,4 miliardy dolarů. Investoři ovšem ještě neskončili. “Rád bych na každém z asijských trhů investoval daleko víc, ale to nejde,” tvrdí Ajay Kapur, který má na starosti regionální strategii pro nákup a prodej akcií v hongkongské Citigroup Smith Barney.
Finanční manažeři trvají na tom, že jim nejde jen o vysoké zisky – výrazně se změnil přístup mnoha rozvojových států k podnikání. Zároveň uvádějí, že reorganizace podnikového a finančního managementu spolu s osvícenou vládní politikou činí země, jako je Mexiko nebo Singapur, méně rizikové.
OSVÍCENÉ VLÁDY
V posledních pěti letech dochází ke značnému posunu v celosvětové ekonomice. Největší světoví výrobci čehokoli, od přehrávačů DVD po ocelové nosníky, se přesunuli do rozvojových zemí, zejména asijských, a tyto podniky rostou mnohem rychleji než jejich protějšky v Evropě a Severní Americe. Spolu s globálními dodavateli spotřebního zboží vydělávají peníze i místní společnosti, které prodávají na rostoucích vnitřních trzích zemí, jako je Brazílie nebo Rusko. “V Ruské federaci došlo za poslední dva nebo tři roky k obrovskému rozvoji,” prohlašuje Elena Shaftanová, která spravuje fond evropských rozvíjejících se trhů pro mnichovskou společnost ADIG. “Stále tam existují obrovské možnosti, jichž lze využít.”
Tomu však odporuje mnoho skeptiků. Dokonce i investoři, kteří v poslední době vydělávali, vědí, že osmdesátiprocentní zisky nejsou udržitelné. “Na tak malých trzích nevíte, kdy se likvidita změní, nebo klesne,” připouští Julian Lau, portfoliový stratég hongkongské společnosti Fidelity Investments Management. “Jakmile se na nich objeví příliš mnoho drobných investorů, musíte být opatrnější.”
Offshorové fondy většinou sídlí v daňových rájích, jako je Lucembursko nebo Kajmanské ostrovy. Nesmějí však svá offshorová portfolia nabízet investorům z USA, protože nejsou registrována americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). Přesto výkon zahraničních fondů odráží náladu na trzích po celém světě. Společnost Standard & Poor's (S&P) sestavila údaje o pěti stech největších fondech, které zahrnují i pětileté hodnocení BusinessWeeku se zohledněním rizik. Stejně jako BusinessWeek je i S&P členem skupiny McGraw-Hill Companies.
Kromě Asie sázejí nejlepší fondy v posledních letech na vznikající evropské trhy. Ruské akcie ropy a zemního plynu vykázaly zdravé zisky díky novému zájmu západních ropných gigantů. Rusku také prospěla federální daňová reforma, citelné zlepšení corporate governance a nárůst spotřebitelských výdajů – a půjček. Podle údajů sestavených ruskou centrální bankou nyní Rusové splácejí 6,2 miliardy dolarů z nesplacených retailových půjček, což představuje šestkrát víc než v roce 2000. Jak říká Robinson ze společnosti JP Morgan Fleming: “Za posledních 24 měsíců došlo v Rusku k opravdu výraznému nárůstu spotřeby. Lidé nakupují všechno, od mobilních telefonů po mikrovlnné trouby a televize.” Ruská podnikatelská elita se na cestě k transparentnosti a reformě dostala tak daleko, že agentura Moody’s Investors Service zemi zvýšila rating úvěrové spolehlivosti na investiční úroveň.
Býčí trh zatím letos vynesl index ruské burzy o osmdesát procent. Noví investoři by však měli být opatrní. “Začínající investoři by se do Ruska zřejmě neměli pouštět,” říká James Fenkner, vedoucí akciový stratég investiční banky Trojka Dialog v Moskvě. “Pokud si nejste jisti, že se ropa na této úrovni udrží ještě velmi, velmi dlouho, nemá to smysl.”
Rusko není jedinou bývalou komunistickou zemí, která se investorům vyplácí. Také Česká republika, Maďarsko a Polsko nabízejí zajímavé zisky. Manažeři fondů tvrdí, že východoevropské trhy jsou vysoko kvůli očekávání vstupu do Evropské unie v květnu příštího roku a přijetí eura, které má následovat o několik let později.
SÁZKA NA RŮST
V Polsku trvá nepříjemně vysoká nezaměstnanost i rozpočtový schodek. Přesto zahraniční investoři vlévají peníze do několika žhavých sektorů v čele s telekomunikacemi a bankovnictvím. Správci fondů si oblíbili společnosti, jako je Telekomunikacja Polska, bývalý státní telefonní monopol, který v rámci privatizace snižuje náklady a zvyšuje příjmy. Za dobrý kup se také považuje společnost Netia, největší polský soukromý poskytovatel telekomunikačních služeb prostřednictvím pevných linek. Investoři dále mají rádi nejsilnější polskou soukromou banku Pekao, kterou řídí italská bankovní skupina UniCredito Italiano. Banka Pekao vede na trhu retailového bankovnictví.
Podobně to vypadá i v Maďarsku a České republice, kde manažeři offshorových fondů považují nákup bankovních akcií za skvělý tah. Dlouhodobým favoritem je největší maďarská soukromá banka OTP, jež tvoří klíčovou součást portfolia východoevropského fondu Griffin. Dalším oblíbeným podnikem je česká Komerční banka. Investice do všech těchto bank jsou považovány za klíč k podílu na rostoucím spotřebitelském trhu.
VÝBĚROVÉ MOŽNOSTI
Osmdesátiprocentním růstem ruských a 70procentním v případě thajských trhů však Brazilce neohromíte. Brazilský index akciových trhů Bovespa vzrostl od počátku roku o 98 procent, argentinský Merval o 95,3 procenta. Takové zisky pomohly popohnat latinskoamerické fondy řízené společnostmi ABN AMRO a Schroder na páté a šestnácté místo v přehledu BusinessWeeku. V budoucnu investoři očekávají, že zotavení ekonomiky Spojených států podpoří růst v Mexiku, z jehož vývozu jde 87 procent do USA.
Kromě emerging markets byla většina nejlepších fondů v loňském roce zaměřena na technologie (zatímco mnoho fondů s nejhoršími výsledky mělo své peníze v Japonsku, Koreji a ve zdravotnictví). Europe Technology Fund společnosti JP Morgan Fleming se sídlem v Londýně, vedený manažerem portfolia Ajayem Gambhirem, se pochlubil pětašedesátiprocentním ziskem v roce ukončeném k 1. říjnu. “Po tříleté technologické recesi se v evropských technologiích objevují nové možnosti,” vysvětluje Gambhir. “Ale při náporu, jaký na trhu existuje, si musíme vybírat.” Jedním z Gambhirových tipů je sázka na rychlý obrat: mezi své nejlepší investice počítá problémy zmítanou švédskou společnost Ericsson – předního světového výrobce zařízení pro mobilní sítě. Po podstatném snižování pracovních míst v minulých dvou letech akcie Ericssonu od začátku tohoto roku vyletěly o 130 procent.
Skvělé výsledky předvedli i někteří investoři s diversifikovanými portfolii. Classic Global Equity Fund, řízený společností Braun, von Wyss & Müller sídlící v Curychu, se prosadil investicemi do širokého spektra společností od finančních, jako jsou Credit Suisse a Zurich Financial Services, po americkou tiskařskou společnost Consolidated Graphics. Jeden z partnerů, Georg von Wyss, svůj fond žertem nazývá “nudným starosvětským investorem”, protože se zaměřuje na nákup akcií společností se silným finančním zázemím, jež jsou z nějakého důvodu investory opomíjeny. “Je to způsob investování, který se dlouhodobě vyplatí,” tvrdí von Wyss. A to dokonce i krátkodobě: v roce ukončeném k 1. říjnu fond vzrostl o 63 procent.
NEJVÝKONNĚJŠÍ FONDY Tyto kapitálové fondy získaly nejvyšší označení (A) v žebříčku offshorových investičních fondů sestaveném časopisem BusinessWeek. Pro získání známky musí fond po dobu pěti let vykazovat nadprůměrné celkové výnosy, upravené o rizika.
Fond Sektor/kategorie fondu Majetek (mil. dolarů)* Výnosy za pět let (%)
*Aberdeen IF China Opps (USD) Čína 147 30,36
*ADIG Fund Europe Emg Mkt Eq P Evropa emerging mkt 107 28,12
*Atlantis Korean Smaller Co Korea, malé firmy 138 33,41
*Baring GUF Eastern Europe Evropa emerging mkt 600 23,22
*Baring IUF Hong Kong China Čína (rozšířená) 202 21,22
*Clariden Biotechnology Equity Biotechnologie 351 22,75
*Classic Global Equity Globální 513 21,21
*Comgest Asia Asie, Pacifik 259 21,38
*HSBC GIF Indian Eq AD USD Indie 137 32,56
*JF Japan Technology Technologie, Japonsko 213 20,41
*JF Korea Korea 179 28,07
*Manulife GF China Value Čína (rozšířená) 133 35,93
*Merrill LIIF Gbl Small Cap A Globální malé firmy 343 29,54
*Merrill LIIF Japan Opps A Japonsko, malé firmy 250 23,93
*Merrill LIIF US Focused Val A USA 560 21,57
*Merrill LIIF US Sm Cap Val A USA, malé firmy 156 21,20
*Merrill LIIF Wld Gold A Zlato/drahé kovy 774 28,29
*Merrill LIIF Wld Mining A Komodity/nerostné zdroje 117 24,86
*Nordea 1 Far Eastern Value Asie, Pacifik, bez Japonska 316 21,34
*Nordea 1 N-Amer Value USD USA 2091 25,91
*Pictet F-Biotech-P Biotechnologie 1053 21,62
*Pictet F-Eastern Europe P Evropa emerging mkt 280 24,66
*Sirius Japan Opportunities Japonsko 122 22,78
*Sogelux Eq Eastern Europe AC Evropa emerging mkt 119 20,66
*UniEM Fernost Asie, Pacifik, bez Japonska 189 21,19
*Value Partners A Hongkong 281 35,26
*k 30. červnu 2003, 1. říjen 1998 – 1. říjen 2003
Zdroj: Standard & Poor's, skupina McGraw-Hill Companies
LEtos nejlepší…
Fond hodnocení BusinessWeek majetek (mil. USD) * roční výnos %
*Fidelity Fds Thailand B+ 280 87,86
*HSBC GIF Indian Eq AD USD A 137 84,06
*JF Thailand B 141 81,33
*DIT Internet Fund 280 80,82
*ABN AMRO Latin American Eq B 125 75,10
*CS EF (Lux) Eastern Europe B+ 141 72,25
*Manulife GF China Value A 133 71,34
*Clariden Technology Equity C 146 69,19
*Griffin Eastern European Fund 392 65,71
*JPMF Emerging Europe Eq A-USD B+ 155 65,21
*Value Partners A A 281 65,20
*JPMF Europe Technology A-EUR 218 64,92
*DG Lux Lacuna Apo Bio Tech 143 64,30
*Classic Global Equity A 513 63,42
*JPMF Eastern Europe Eq A-EUR B+ 536 63,36
*Schroder Latin American C 180 62,99
*Pictet F-Eastern Europe P A 280 62,22
*Sogelux Eq Eastern Europe AC A 119 61,96
*INVESCO GT PRC A B+ 168 61,31
*Merrill LIIF Emg Europe A B+ 196 60,82
…a nejhorší
*GAM Multi-Europe II USD 191 0,28
*GAM Multi-Europe USD B+ 273 3,01
*GAM Multi-US USD B 142 4,80
*Atlantis Korean Smaller Co A 138 6,52
*ABN AMRO Japan Equity C- 165 7,65
*ING (L) Inv Health Care P Cap C- 165 9,93
*Janus World Glbl Life Sci A 230 10,34
*MS SICAV Global Brands A 445 10,35
*Amex Epic Euro Equities D 119 10,53
*Parvest UK C F 126 10,59
*Goldman Sachs Japan C 201 11,21
*UBS (Lux) EF-Health Care C- 189 11,29
*Pioneer Japanese Eqty E EUR 198 11,41
*ACM Intl Health Care Ptfl AX C 634 11,55
*ABN AMRO North American Eq D 377 12,29
*Schroder Japan C 572 12,31
*DekaTeam-Pharma Tech TF 861 12,37
*Fidelity Fds Korea B+ 113 12,72
*Com Select WPS Select Growth C C 215 12,90
*Schroder ISF Japan Eq A Acc C 989 13,58
*k 30. červnu 2003, ** 1. října 2002 – 1. října 2003
Zdroj: Standard & Poor's, skupina McGraw-Hill Companies
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek
Překlad: Jana Fantová, www.LangPal.com