Menu Zavřít

Kde končí „špinavé“ jüany

3. 9. 2012
Autor: Euro.cz

Čína

Bývalý vysoký čínský straník Wang Kuo-č-chiang uprchl před nedávnem do Spojených států. I se svojí ženou. A také s kufry peněz. Podle deníku People’s Daily je někdejší komunistický tajemník ve městě Feng-čcheng momentálně vyšetřován kvůli podezření z korupce. Do USA si mohl údajně vzít až 200 milionů jüanů (623 mil. korun).

Premiér Wen Ťia-pao opakovaně upozorňoval na to, že korupce představuje pro komunistickou stranu jedno z největších nebezpečí. Potvrdila to i zpráva Čínské centrální banky zveřejněná loni v létě. Tehdy vyvolala takový rozruch, že musela být z webových stránek instituce rychle stažena.

Odhaduje se, že čínští veřejní úředníci a manažeři státem vlastněných společností zpronevěřili od roku 1990 odhadem 123 miliard amerických dolarů. Podle oficiálních zpráv bylo v Číně pouze za poslední rok vyšetřováno 140 tisíc úředníků kvůli korupci

bitcoin_skoleni

Mezi nejoblíbenější finální destinace čínských korupčníků patří USA, Kanada a Austrálie.

V případě, že se jim nepodaří získat víza, nepohrdnou ani Jižní Amerikou anebo Afrikou. Níže postavení úředníci končí občas i v Hongkongu. V případě, že prchají narychlo, převáží nelegálně získané peníze do zahraničí v hotovosti. Jinak je posílají do ciziny na konta svým příbuzným, milenkám anebo komplicům. K propracovanějším metodám patří praní nelegálně nabytých peněz v kasinech, například v Macau.

  • Našli jste v článku chybu?