EURO V UNII Kypr minulý měsíc oficiálně podal žádost o přijetí eura a o vstup do eurozóny od roku 2008. Pokud země splní všechny podmínky, mohla by být mezi nováčky druhým státem, který společnou měnu přijme. První bylo Slovinsko, které má euro od letošního ledna. Polsko zatím hovoří zhruba o stejném termínu jako Česko.
EURO V UNII
Kypr minulý měsíc oficiálně podal žádost o přijetí eura a o vstup do eurozóny od roku 2008. Pokud země splní všechny podmínky, mohla by být mezi nováčky druhým státem, který společnou měnu přijme. První bylo Slovinsko, které má euro od letošního ledna.
Polsko zatím hovoří zhruba o stejném termínu jako Česko. „Euro přijmeme v roce 2012 nebo 2013,“ uvedl v únoru nový šéf polské centrální banky Slawomir Skrzypek. Podle něho Polsko přijme jednotnou evropskou měnu až v době, kdy to bude pro zemi výhodné.
Slovensko, které se chystá k přijetí nové měny za dva roky, má zatím obdobně jako Česká republika problém především se schodkem státního rozpočtu, a pak s udržením stabilně nízké inflace.
Přechod Slovinska na euro proběhl podle posledních informací úspěšně. Duální oběh domácí měny a eura byl stanoven na dva týdny. Se stejnou lhůtou se počítá i v Česku. Již 10. ledna bylo 80 procent bývalých slovinských peněz a staženo z oběhu.
„Pocit lidí, že ceny šly nahoru, ve Slovinsku je, ale statistiky hovoří o tom, že ve srovnání s prosincem zaznamenalo Slovinsko v lednu dokonce deflaci na úrovni 0,7 procenta,“ říká národní koordinátor pro zavedení eura Petr Očko. Ceny tedy v průměru poklesly, k mírnému navýšení přikročily naopak v této zemi neopodstatněně především restaurace a maloobchod.