Světové trhy zasáhl mohutný výprodej. Čeho se investoři bojí? Zvedání úrokových sazeb Fedu, dopadů obchodní války nebo zkrátka dospěli k závěru, že ceny nejen technologických titulů v sobě obsahují výhled budoucích zisků, který je přespříliš optimistický?
Podívejte se na tenhle graf, a odečtěte hodnotu z konce roku 1989. Tehdy dosáhl hlavní japonský burzovní index Nikkei 225 historického rekordu 38 915,87 a od té doby se k němu ani zdaleka nepřiblížil. Dnes uzavřel na 22 695, což je krásné číslo, když vezmete v potaz, že taky byl pod 10 000.
source: tradingeconomics.com
Nechci tvrdit, že se tenhle příběh bude brzo někde jinde opakovat, ale rozhodně doporučuji si pro osvěžení paměti přečíst, jak se k takhle kolosální bublině Japonci dopracovali a jak dlouho se po jejím prasknutí z toho marasmu dostávali.
Automobilový průmysl v Evropě už zažil lepší časy, a to i po příchodu Trumpa do Bílého domu. Uvidíme, jak se bude do čísel promítat další faktor v podobě nové legislativy nutící výrobce v EU agresivně nastoupit do prozatím hodně ztrátových elektromobilů.
Oborový index v USA je ale na tom ještě hůř, když je nejslabší od roku 2012. Poptávka po autech na domácím trhu začíná slábnout, výrobcům rostou vstupy (ocel, hliník, součástky, nová pravidla obchod v rámci NAFTA). A nikdo neví, zda si Čína nedošlápne na jejich investice, případně nespustí bojkot amerických značek „vlasteneckými spotřebiteli“: jejich podíl na čínském trhu klesá už teď.
Zdánlivě paradoxně přišla z Číny zpráva, že její vývozní přebytek v obchodu s USA rekordně stoupl, což je efekt předzásobení.
Dost skeptický je i makroekonomický výhled, právě v tomhle týdnu prezentovaný Mezinárodním měnovým fondem v respektovaném World Economic Outlook a Global Financial Stability Report. Když to přijde, bude prostor pro fiskální stimulaci ekonomiky menší, než byl před deseti lety: mediánová zadluženost centrálních vlád se zvedla na 52% HDP z 36%.
Pro pesimisty tenhle obrázek výnosové křivky, která v minulosti působila jako spolehlivá předzvěst přicházející recese.
Přečtěte si další komentáře Miroslava Zámečníka: