Menu Zavřít

Kdo koho sežere, Tendr šitý na míru

21. 4. 2005
Autor: Euro.cz

(EURO 15/2005)

Česká konsolidační agentura (ČKA) přistupuje ke všem partnerům profesionálně a nemá potřebu s nikým udržovat nadstandardní vztahy. Proto není ani žádný důvod k tomu, aby pro kohokoli, v tomto případě majitele Zetoru HTC Holding, „šila na míru“ tendr na prodej pohledávek.
Autor článku, který zjevně čerpal své informace z jediného pramene, to jest od neúspěšného uchazeče o tyto pohledávky, zcela opomněl zásadní fakt. Ten se jmenuje EXIT, což je restrukturalizační program Vlády České republiky. Jeho smyslem je vyhledávat firmám strategické partnery prostřednictvím prodeje pohledávek a majetkových účastí ČKA. Vedle čistě ekonomických hledisek, stabilizace a oživení vybraných průmyslových podniků, vláda tímto programem zohledňuje rovněž zájem o zachování zaměstnanosti v určitých regionech a další sociální aspekty.
ČKA pak na základě usnesení vlády a ukládacího dopisu ministra financí formou vícekriteriálních soutěží tyto prodeje uskutečňuje. Podmínky pro zájemce jsou u všech společností zařazených do tohoto restrukturalizačního programu shodné. Vedle ceny za postupované pohledávky rozhoduje i závazný podnikatelský záměr, v němž ČKA vždy hodnotí postoj investora k následujícím kritériím: využití pohledávky k finanční restrukturalizaci a stabilizaci společnosti, záměr v oblasti zaměstnanosti, zachování a rozvoj výrobního programu, zachování obchodní značky. Zcela identicky ČKA postupovala i v případě výběrového řízení na pohledávky za firmami Zetor Trade a Zetor P.D.C. Jestliže autor uvádí, že šlo o „podivný“ tendr, pak pouze podléhá jednostranně účelovým argumentům subjektu, jenž usiloval o znemožnění prodeje.
Vzhledem ke skutečnosti, že se hledají strategičtí investoři, nebývá výjimkou, že v zájmu naplnění závazného podnikatelského záměru je nutná dohoda s vlastníkem společností. V žádném případě to ale neznamená, že jediným možným nabyvatelem těchto pohledávek může být právě stávající majitel. Nestalo se tak ani u dalších ze zhruba dvacítky společností zařazených do vládních programů, namátkou lze uvést například společnosti Tusculum, Mora Moravia či CETOS.
A pokud ve zmiňovaném výběrovém řízení skutečně uspěla společnost spojená s vlastníkem Zetoru, pak nikoli proto, že pro ni byla uzpůsobena kritéria, ale mimo jiné proto, že zbylí zájemci nesplnili ani základní předpoklady pro samotnou účast v něm, konkrétně nepodepsali dohodu o zachování mlčenlivosti a nezaplatili administrativní poplatek, případně kauci. Takovým subjektům bohužel pohledávky ČKA postupovány být nemohou.

bitcoin_skoleni

Jiří Pekárek, tiskový mluvčí ČKA

  • Našli jste v článku chybu?