Průmysl
Průmyslový lihovar v Trmicích u Ústí nad Labem od předloňského prosince stojí. Kdo oživí nezkolaudovanou chemičku na výrobu bioetanolu, zavřenou po třech letech problematického provozu, se má rozhodnout v těchto dnech. „Do konce června budeme mít jasno, komu lihovar prodáme,“ uvedl minulý týden konkurzní správce lihovaru PLP v Trmicích Aleš Klaudy. Kupce spolu s věřitelským výborem vybírá ze dvou favoritů, kteří s nabídkami postoupili do finále.
„Jde o významnou českou investiční skupinu a zahraniční společnost z oboru,“ říká bez dalších podrobností Klaudy. Do podpisu kupní smlouvy nechce jméno vítěze prozradit. Odmítl také upřesnit, kdo jsou oba nejvážnější zájemci. Podle informací týdeníku Euro se o trmický lihovar uchází uhlobaron Pavel Tykač. Stejné zdroje uvádějí, že zahraniční uchazeč je z Ruska. „Česká společnost se o lihovar zajímá už dlouho. Zahraniční firma se ozvala později, má vážný zájem, ale požaduje ještě další informace,“ porovnává postoje obou finalistů konkurzní správce. Prodeje předluženého lihovaru se ujal poté, co se o to loni neúspěšně snažila společnost PricewaterhouseCoopers. „Nabídky neodpovídaly představám věřitelů. Proto jsme prodejní proces ukončili,“ vysvětluje partner poradenské firmy Petr Smutný. Nejvíce peněz dluží trmická chemička ČSOB a České spořitelně, které půjčovaly na výstavbu.
Ještě před rokem insolvenční správce tipoval, že chemička by se mohla prodat za cenu kolem 700 milionů korun. A současné nabídky? Údajně převyšuje tři sta milionů korun a obě nabídky jsou srovnatelné. Zdroje týdeníku Euro přesto hovoří o tom, že zahraniční kupec je za lihovar ochoten zaplatit přes půl miliardy. „Kromě ceny zvažujeme i jistotu nabídky, tedy že vítěz dotáhne transakci v termínu,“ podotýká k tomu Klaudy.
Kolem zkrachovalého lihovaru kroužilo více hráčů, postupně se ale stahovali. Správce potvrzuje, že mezi nimi byla americká společnost ADM, která již v Česku před třemi lety koupila lisovnu olejů, bývalé Milo v Olomouci. Na trmickou fabriku si v jednu chvíli myslela také cukrovarnická společnost Tereos TTD, největší tuzemský producent biolihu. Vyrábí ho z cukrovky, zatímco v Trmicích je surovinou obilí. Situaci kolem lihovaru sledoval rovněž Agrofert.
Správce Klaudy tvrdí, že oba investoři, kteří jsou v nejužším výběru, chtějí výrobu biolihu obnovit letos na podzim. Do fabriky ovšem bude nutné investovat desítky, možná až sto milionů korun. Navíc ceny obilí nejsou pro zpracovatele vůbec příznivé. Aktuální nabídky na výkup krmného obilí přímo od kombajnu se pohybují kolem 4600 až 4800 korun za tunu. V době, kdy se trmický lihovar začal stavět, stálo obilí zhruba polovinu.
Chemičku za 1,3 miliardy korun postavila teplická firma Vodohospodářské stavby. Počítala s tím, že se biolíh bude vyvážet hlavně do Německa. Za příčiny krachu označil konkurzní správce nezvládnutou technologii a příliš turbulentní trh s biopalivy.