Menu Zavřít

KDO ZNÁ RUMBURSKOU LORETU?

12. 9. 2001
Autor: Euro.cz

V centru Rumburka stojí kapucínský klášter a za jeho silně omšelými zdmi je schovaná nejstarší loreta na sever od Itálie. Turistická atrakce první třídy, ale kdo o tom ví? Totéž lze říci o většině pamětihodností české části česko-německo-polského Euroregionu Nisa, zahrnujícího území okresů Liberec, Jablonec nad Nisou, Děčín, Česká Lípa a Semily. Kromě známého Českého ráje, Frýdlantského zámku a lyžařských areálů v Jizerských horách a Krkonoších má spoustu pamětihodností, které ovšem nejsou známy ani v rámci České republiky, natož v zahraničí.

Britská firma Enterprise ve spolupráci s libereckou Agenturou regionálního rozvoje Nisa vymezila šest opěrných bodů zdejší turistiky. Na prvním místě sklo a bižuterie. Dále pak perspektivní vybudování muzea vozů Porsche ve Vratislavicích, rodišti proslulého konstruktéra. Potom zdokonalení infrastruktury pro lyžaře. Vyznačení cyklotras a opět vybudování infrastruktury. Za páté zatraktivnění, což v řadě případů znamená stavební rekonstrukci, historických a technických památek.

Prostřednictvím programu Phare je na cestovní ruch v regionu poskytnuto téměř šedesát milionů korun. Jedním z dokončených projektů je vybudování informačních center v osmnácti městech a obcích. „ Tím pádem se také podařilo vytvořit základ profesionálního managementu cestovního ruchu, lidí, kteří už o regionální turistice něco ví, říká Jiří Kotek, energický mladý muž, na jehož bedrech koordinace rozvoje cestovního ruchu v regionu leží. Konkrétním výsledkem je to, že vám v „íčku dokážou třeba kompletně připravit týdenní program včetně zajištění noclehů.

Přesto nyní stojí otázka co dál. Pro rozvoj cestovního ruchu bude třeba ve větší míře využívat místních prostředků, a to především prostřednictvím jejich sdružování. Na tomto základě vznikla myšlenka vytvoření regionálního sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, které by iniciovalo nové projekty z oblasti turistiky. Jinak se může stát, že bude strategie rozvoje cestovního ruchu, ale nebude nikdo, kdo by ji realizoval.

bitcoin_skoleni

Právě v institucionální nedotaženosti, nezaběhanosti organizačních schémat je spolu s omezenými finančními zdroji podstatný rozdíl mezi situací v České republice a ve východní části Německa, kde sice opustili reálný socialismus ve stejné době jako my, ovšem při vstupu do nových podmínek se mohli opírat o silného a bohatého partnera. Pokud jde o turistickou atraktivitu, je zase komparativní výhoda jednoznačně na naší straně.

  • Našli jste v článku chybu?