Menu Zavřít

KDOSI SKUPUJE LIBERTU

2. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Podezřelý prodej akcií zkrachovalé společnosti

S akciemi mělnické Liberty proběhl minulý týden na přepážce Střediska cenných papírů (SCP) podezřelý obchod. Podnik Liberta Mělník (EURO 8/1999) je v konkursu, a jeho cena by se tak měla blížit nule. Přesto jakýsi Zeno Meier koupil v ponděl í přes čtyřicet tisíc akcií Liberty po 400 Kč za kus. Prodávajícím byl syn Barbory Snopkové Stanislav Kratochvíl.

Převod cenných papírů Liberty se uskutečnil v časové shodě s dobou, kdy byl její bývalý spoluvlastník Ivo Svoboda odvolán z postu ministra financí a obviněn z trestného činu poškozování věřitele.

Kdo kupuje podnik v likvidaci.

Podle posledních údajů SCP Zeno Meier již vlastní bez dvou desetin padesát procent Liberty. Významný podíl v likvidovaném podniku má rovněž Antonín Svoboda (12,72 procent). Zda je v příbuzenském vztahu s ;bývalým ministrem financí Ivem Svobodou, se zatím týdeníku EURO nepodařilo zjistit. Co s podnikem v likvidaci Zeno Meier zamýšlí, proč nakupuje jeho akcie, není jasné.

Zeno Meier má dále pod kontrolou více než čtyřicet procent společnosti Bayton Služby (dřívější ČKD Služby), ale nefiguruje ve statutárních orgánech žádné české společnosti.

Honička státních zástupců.

Minulý týden se k případnosti Svobodova stíhání postupně vyjadřovali státní zástupci na různých úrovních. Nejprve vrchní státní zástupce Karel Brückler podle MF DNES po prostudování vyšetřovacího spisu konstatoval, že nash romážděné důkazy nepostačují k obvinění Svobody a Snopkové. Den nato řekl Právu šéf Krajského státního zastupitelství v Praze Ctirad Löffelmann, že Vrchní státní zastupitelství jim žádné výhrady ke stíhání Svobody nesdělilo a že postu p byl shledán jako naprosto regulérní. Další den řekla Právu nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, že sdělení obvinění bylo na místě.

Tucet Svobodových dnů.

Pád ministerského křesla Iva Svobody byl i na české poměry velice hlučný. Minimálně půl roku média pravidelně informovala o jeho dřívějších problematických podnikatelských aktivitách (Liberta Mělník - Zora Euro, OSAN v likvidaci - Coex Praha - Omnia daně, účetnictví), o podezřelém financování ČSSD (spor s Ivanem Havlíčkem, věřitelská firma Tax & Investment Advisers a Ivan Lhotský) či o černé listině nedůvěryhodných osob Komise pro cenné papíry, n a které Svoboda figuroval. Premiér Zeman ale přesto svého ministra stále držel. Teprve 14. července odjel ministerský předseda na Pražský hrad informovat prezidenta o připravovaných změnách ve vládě. Krátce po Zemanově návštěvě přijel za Václavem Ha vlem i Ivo Svoboda, doprovázen svojí společnicí Barborou Snopkovou. Od tohoto dne byl Svobodův ministerský osud považován za zpečetěný. V té době se policie pokoušela doručit mu obvinění z poškozování věřitelů. Tentýž týden Svoboda bez udá ní důvodu odvolal vrchního ředitele Ústředního a finančního daňového ředitelství Jana Knížka a na jeho místo jmenoval stranického tajemníka Petra Ibla. Ten pak 18. července, tedy dva dny před svým nástupem na místo, rezignoval. Vrchním ředitele m daňařů se nakonec stal Břetislav Paděra, který na berních úřadech nikdy nepracoval. Tisková mluvčí ministerstva financí Hana Burdová 19. července sdělila, že Svoboda do úřadu nyní nedochází, že je „nějaký nastydlý . 20. července byl Svoboda odvolán a 21. července řekl, že až se prokáže jeho nevina v souvislosti s mělnickou Libertou, chtěl by se na post ministra financí vrátit. 26. července bylo za šestnáct milionů korun prodáno zhruba čtyřicet procent Liberty v likvidaci.

Dojel na dětské kočárky.

bitcoin_skoleni

Když se loni v prosinci objevily informace, že Ivu Svobodovi a Barboře Snopkové hrozí za Libertu trestní stíhání, komentovala to místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková slovy, že jde o „bublinu, kterou vytvořily sdělov ací prostředky . Dnes je zřejmé, že bagatelizace nebyla namístě. Ať již vyšetřování dopadne jakkoliv.

Svoboda, Snopková a její syn Stanislav Kratochvíl, na kterého duo S+S své firmy převedlo, byli již policií obviněni ze spáchání trestných činů. Svoboda se Snopkovou přišli do představenstva Liberty v dubnu 1996. Výrobce dětských kočárků se v polovině roku 1997 dostal do velmi obtížné finanční situace, podnik v té době dlužil desítky milionů korun. Liberta omezila výrobu, neboť do davatelé odmítli dále dodávat neproplácené zboží. V lednu 1998 Liberta skončila v likvidaci. Předtím však byla z podniku vyjmuta zdravá část, kterou koupila firma Zora Euro, tehdy vlastněná právě Svobodou a Snopkovou. Když se Svoboda stal ministrem, byla společnost Zora Euro převedena na syna Snopkové, Stanislava Kratochvíla. Její sídlo ale zůstalo na adrese trvalého bydliště ministra financí. Policie se případem začala zabývat na základě trestního oznámení jedné z bývalých pracovnic Liberty.

  • Našli jste v článku chybu?