Online prostředí klade na rodiče nesmírné nároky v oblasti péče o virtuální život dětí a nevyplatí se ji podceňovat
Nebuď srab! Udělej to! To dáš… Online nátlak vrstevníků, tzv. peer pressure, lidově hecování, může být prospěšné, třeba v případě charitativních výzev nebo při sportovních výkonech. A l e také velmi škodlivé a nebezpečné.
Děti si už od nízkého věku budují svou online identitu a současně v digitálním světě čelí novým společenským tlakům. Od kyberšikany nebo sextingu až po snahu zapadnout mezi ostatní vrstevníky. Je extrémně důležité, aby rodiče učili děti osvojit si schopnost kritického myšlení a sebejisté zvládání těchto situací.
Ve Vodafonu se zaměřujeme na podporu digitálního rodičovství především proto, aby dospělí učili své děti čelit online výzvám - ať už hrozbám, nebo využívání příležitostí. Zároveň je potřeba, aby rodiče byli ochotní a schopní být v dostat e č n ém kontaktu se svými dětmi, a chránili je tak nejen v reálném světě, ale i v online prostředí. Dobrý digitální rodič ví, co jeho děti dělají online, nespoléhá j en na to, že když dítě sedí doma u počítače, t a k se mu nemůže nic stát.
Online prostředí klade na rodiče nesmírné nároky v oblasti péče o virtuální život dětí a nevyplatí se ji podceňovat. V případě online hecování j d e bohužel většinou o chování škodlivé, které vede k zesměšňování, šikaně, poškozování sebe či druhých nebo utlačování. V online světě, kdy si dítě připadá anonymní a snadno najde sobě podobné nebo může být do podobných aktivit manipulováno, je to pak j e š tě snadnější. Následky ale pocítí rodiče i ve světě reálném, někdy až fatální.
Lekce Online hecování je zařazena do programu IN(ternet) Generation a najdete ji na stránkách Vodafone Digitálního rodičovství. *
O autorovi| Pavel Košek, public affairs manager ve společnosti Vodafone