Menu Zavřít

Když dva dělají chodník

25. 10. 2018
Autor: Mladá fronta

Nikoliv automobilový průmysl, ale obyčejné chodníky jsou tím, čím bychom se měli od Německa inspirovat a kvůli čemu se vyplatí utužovat vzájemné vztahy.

Pokud někdy zavítáte do německého hlavního města, sklopte na chvíli zrak od Honeckerovy televizní věže či Foresterovy skleněné kopule Bundestagu. Vyplatí se to nejen proto, že Berlíňané jsou při úklidu po svých zvířecích mazlíčcích stejně nedbalí jako obyvatelé Prahy či Vídně. Za pozornost určitě stojí i zdánlivě prostý berlínský chodník.

Autor Reaktoru měl příležitost navštívit řadu světových metropolí, chodníky v Berlíně jsou však jedinečné. Disponují poměrně velkorysou šířkou, ze strany je tvoří klasické kočičí hlavy. Střed plochy je pak vydlážděn masivními granitovými deskami.

Ty, jak píše ve svém obsáhlém textu o historii berlínských chodníků deník Tagesspiegel, pocházejí z lomů v někdejším pruském Dolním Slezsku. Mnohé z nich umožňují chodcům pohodlnou chůzi od svého položení v roce 1830 během vlády Fridricha Viléma III. Bez větších škod tedy přečkaly spojenecké bombardování a příjezd sovětských tanků do města. Město v posledních desetiletích experimentovalo i s „modernějšími“ materiály, po problémech s kvalitou se však vrátilo k léty osvědčeným metodám.

Typický berlínský chodník jako tento v Prenzlauer Berg nepotřebuje opravy dlouhá desetiletí.

Typický berlínský chodník jako tento v Prenzlauer Berg nepotřebuje opravy dlouhá desetiletí.

Srovnejte to s kvalitou chodníků v tuzemsku. Jen stěží byste hledali obyvatele libovolného českého či moravského města, který by si někdy neurazil palec v díře uprostřed jen pár měsíců staré zámkové dlažby.

Už v pátek přitom do Prahy zavítá německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž popularita u Čechů značně utrpěla vlivem uprchlické krize. Ta jednou na otázku, co podle ní definuje Německo, odpověděla, že okna. Žádný jiný národ na světě prý nevyrábí tak kvalitní a dobře těsnící okna.

A právě kvůli mimořádně odolným oknům a chodníkům bychom se měli Německa držet a utužovat vzájemné vztahy na ekonomické i politické úrovni. Můžeme být ohromeni německým automobilovým průmyslem, ruskými reaktory, vyspělými americkými technologiemi či rychlostí čínské ekonomické expanze. Ne všechny mocnosti však dovedou ekonomickou sílu přetavit i do zdánlivých detailů, které však o to více rozhodují a každodenní kvalitě života obyvatel.

MM25_AI

Německo to umí dokonale. Kvůli „banalitám“ (výraz použitý vysoce postaveným českým úředníkem), jako je uprchlická krize, by bylo zbytečné se od něj odvrátit.

Čtěte další komentáře autora:

Brambory zdraží. Ale ne kvůli neúrodě

Jak naskenovat rohlík: nákupní sci-fi se potkalo s realitou

Návrat rakouského fašounka ze záhrobí

Kde pivo za tři stovky nebolí

Uhelný průmysl se střelil do nohy. Možná i do hlavy

Kult krávy

Jak Poláci vyzdvihli českou dálniční ostudu

Komu pomáhat a koho chránit

Solární boom II. Promítání zrušeno

Zdražování ze zásuvky. Cena elektřiny prudce roste

Sázet a nekácet

  • Našli jste v článku chybu?