Menu Zavřít

Když se dvoří nápadníci

6. 9. 2007
Autor: Euro.cz

Skupina UniCredit prodává své stavební spořitelny v ČR a v Rumunsku

Hypo, jedna z nejmenších tuzemských stavebních spořitelen, změní zřejmě ještě letos vlastníka. Už v červenci obdržela většina bank a stavebních spořitelen nabídku ke koupi ústavu. Prodej organizovaný CA IB/UniCredit MIB již postoupil a o spořitelnu soupeří dle informací týdeníku EURO trojice zájemců - stavební spořitelny Wűstenrot a Raiffeisen, třetím zájemcem je podle několika zdrojů GE Money Bank. „V tuto chvíli se nemůžeme k záležitosti vyjadřovat,“ odpověděla na dotaz mluvčí GE Money Eva Chaloupková. Není divu. „Transakce má vysoký stupeň utajení. Všichni zájemci podepsali, že nesmějí říkat vůbec nic,“ řeklo týdeníku EURO shodně několik zdrojů. To, že bude Hypo na prodej, však bylo zřejmé již zjara. „Máme stavební spořitelnu, která působí v jiném segmentu než my, oslovuje na rozdíl od banky masový trh. Musíme se proto rozmyslet, co s ní uděláme. Určitě tam spí značný potenciál,“ řekl v dubnovém rozhovoru šéf Živnostenské banky Jiří Kunert (EURO 16/2007).

Prodává jen spoření.

Změna vlastníka stavební spořitelny je reakcí na neschopnost managementu prosadit ji na trhu. Hypo stavební spořitelně se nepodařilo začít prodávat úvěry, natož jiné se stavebním spořením nesouvisející produkty. Zatímco třeba dealeři Českomoravské stavební spořitelny dnes masově vedle spořicích smluv a úvěrů prodávají též životní pojištění a investice do podílových fondů, dealeři Hypa lákají na vyšší úroky u spoření. Nic jiného nenabízejí.
Nelze se proto divit, že Hypo za konkurenty zaostává. Například srovnatelně velká stavební spořitelna Wűstenrot měla na konci minulého roku rozpůjčováno dvanáct miliard korun. A od Hypa si klienti půjčili dosud celkově jen tři miliardy. Ještě výrazněji vynikne sázka Hypa na státní podpory v meziročním pohledu - za rok 2006 půjčil Wűstenrot klientům dvě miliardy korun a Hypo pouze 300 milionů, obě při přibližně třicetimiliardové bilanční sumě.
Důvodem menší výkonnosti je asi rozpolcenost jejího vedení. Šedesát procent firmy sice drží tuzemská HVB Bank, dvě ze tří míst v představenstvu ale vždy obsazovala Vereinsbank Victoria Bauspar, mnichovská stavební spořitelna vlastněná HypoVereinsbank. Ta není s tržním podílem necelých dvou procent příliš úspěšná ani na německém trhu a stěží překvapí, že příliš nevzkvétala ani její česká dcera.

bitcoin_skoleni

S Rumunskem, nebo zvlášť.

Letos v únoru byl do dozorčí rady stavební spořitelny Hypo zvolen šéf HVB Bank ČR David Grund, jenž v průběhu jara zmapoval situaci, pochopil obtížnost oživení stavební spořitelny a doporučil odprodej. Vedení středoevropské části skupiny UniCredit ve Vídni s jeho doporučením souhlasilo a rozhodlo se nabídnout k prodeji i stavební spořitelnu v Rumunsku. Ta je vzhledem k nižší státní podpoře rumunského státu, vyššímu úročení tamních termínovaných vkladů a odlišné mentalitě, jež je podstatně více než v tuzemsku orientována na současnost, ještě méně úspěšná než česká Hypo. „Vídeň původně zvažovala prodávat dohromady. Budeme ale raději, když se prodá každá zvlášť. Myslíme si, že tak lze dosáhnout vyšší částku za českou část,“ řekl týdeníku EURO zdroj z UniCreditu.

Produkt, nebo klienti.

Pro stavební spořitelny Wűstenrot a Raiffeisen je Hypo atraktivní kvůli necelému půl milionu klientů. Akvizici, jejíž cena je odhadována na dvě až tři miliardy korun, by časem fúzovali se svými stavebními spořitelnami. Zcela jinou logiku má akvizice pro GE Money, jedinou ze středně velkých retailových bank v ČR, která svou vlastní stavební spořitelnu nemá. S výkonnou obchodní sítí GE Money a její schopností půjčovat peníze by se mohlo Hypo podařit relativně brzy (a bez velkých investic) revitalizovat. Na tom se shodují i čeští bankéři, s nimiž týdeník EURO o akvizici hovořil. „Zatímco pro stavební spořitelny je integrace nákladem, který musejí zohlednit v kupní ceně, GE Money žádné takové náklady nemá,“ říkají. Na to, zda za Hypo nakonec opravdu nejvíce nabídne GE Money, si bude ale třeba počkat. Bezmála ještě dva měsíce, neboť jeden ze zdrojů týdeníku EURO říká: „Pořád platí, že prodej by měl být dokončen počátkem listopadu, kdy bude dokončena fúze Živnostenské banky a HVB bank.“

  • Našli jste v článku chybu?