Počty uchazečů o práci klesnou určitě pod sedm procent
Čechům se daří jako nikdy: HDP utěšeně roste, s ním i průměrná mzda. Míra nezaměstnanosti vytrvale klesá. Březnový výsledek míry nezaměstnanosti na úrovni 7,3 procenta svojí výší - respektive níží - překvapil i ekonomy. Meziročně je tento údaj nižší o 1,5 procenta a proti letošnímu únoru je níž o necelý půlprocentní bod. Bez práce nyní v ČR zůstává zhruba 430 tisíc lidí.
Hlavní příčinou, proč se armáda nezaměstnaných ztenčuje, je růst ekonomiky podporovaný mírnější zimou, takže se dříve začala obsazovat sezonní místa ve stavebnictví nebo lesnictví.
Ještě kousek níž.
„Předpokládáme, že pokles bude pokračovat, i když už nebude tak prudký. Vývoj nezaměstnanosti totiž kopíruje vývoj ekonomiky, ale s určitým zpožděním, takže zpomalení růstu HDP ve třetím loňském čtvrtletí se odrazí v nižším poklesu míry nezaměstnanosti ve druhém pololetí - samozřejmě bez sezonních vlivů. Určitě se však toto číslo letos dostane pod sedm procent,“ říká Eva Procházková, vedoucí oddělení statistik a analýz odboru trhu práce ministerstva práce a sociálních věcí.
Někteří analytici jsou ještě optimističtější. Míní, že míra nezaměstnanosti by mohla pokořit další mety. „Průmysl má potenciál vytvořit během roku 30 až 50 tisíc pracovních míst. Nezaměstnanost se tak do dvou let dostane na šest procent,“ odhaduje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Šance nejen pro Písek.
Přestože úbytek uchazečů registrovaly v březnu všechny úřady práce, zůstávají obrovské rozdíly mezi regiony. Nejnižší mírou nezaměstnanosti se již tradičně pyšní Praha a okolí (Praha-západ dokonce jen 1,8 procenta), na „chvostu“ jsou Most s osmnácti, Karviná se šestnácti a Teplice či Jeseník se čtrnácti procenty.
Jeden z největších úbytků – o bezmála třináct procent – zaznamenal Písek. „Hodně lidí našlo práci v průmyslové zóně, otevírala se nová firma a vzniklo více sezonních příležitostí ve stavebnictví nebo zemědělství. Také jsme rozjeli projekt Nová šance pro lidi, kteří to mají s uplatněním složité. Podařilo se tím zaměstnat 250 lidí, z nichž někteří nebyli již osm let v práci,“ vysvětluje šéfka píseckého úřadu práce Alexandra Zajíčková.
Vady na kráse.
Přestože v březnu rekordně narostl počet volných míst na bezmála 108 tisíc, další pokles nezaměstnanosti má své meze. „Přijdou-li byznysově přátelštější daňové zákony a pracovní legislativa, tak bychom mohli mít v roce 2010 nezaměstnanost pětiprocentní. Bohužel takové kroky nevidím. Zaspíme-li reformní časy, při větším útlumu ekonomiky fronty na úřadech práce opět narostou. Máme přes sto tisíc volných míst, před sedmi lety jich bylo jen třicet tisíc. Ukazuje to, že ekonomický růst je silný, ale trh práce nefunguje správně,“ varuje Michl.
Právě neodpovídající kvalifikační struktura uchazečů je největší překážkou, neboť nedokáže vyhovět požadavkům trhu, který volá hlavně po strojírenských profesích. Největší potíže s hledáním práce mají matky s dětmi, lidé starší padesáti let, zdravotně postižení a lidé s nejnižším vzděláním.
Úřady práce si též stěžují, že jim byly kráceny prostředky na aktivní politiku zaměstnanosti. „Počítali jsme, na kolik nás vyjde vytvoření pracovního místa ve veřejně prospěšných pracích proti poskytování dávek. Jestliže úřad zaplatí mzdu, další peníze dodají městské technické služby na pomůcky a zastupitelstvo zase přidá na dopravní a jiné náklady, tak to stojí stejně jako dávky - bez nákladů na jejich administraci. Plusem jsou ale čistší ulice a dobrý pocit lidí, že sehnali práci,“ uzavírá Zajíčková.
Lidí bez práce ubývá Míra nezaměstnanosti ČR (údaje v procentech)
2006
Leden 9,2
Únor 9,1
Březen 8,8
Duben 8,3
Květen 7,9
Červen 7,7
Červenec 7,9
Srpen 7,9
Září 7,8
Říjen 7,4
Listopad 7,3
Prosinec 7,7
2007
Leden 7,9
Únor 7,7
Březen 7,3
Pramen: MPSV