Menu Zavřít

Kim má 670 milionů dolarů v kryptoměnách, které nechal ukrást

14. 3. 2019
Autor: Redakce

Severokorejský režim pod vedením Kim Čong-una stojí za odcizením kryptoměn v hodnotě 670 milionů dolarů (15,2 miliardy korun). Vyplývá to ze zprávy Organizace spojených národů, která mapuje obcházení ekonomických sankcí Severní Koreje.

Komunistický severokorejský režim stojí za řadou hackerských útoků na směnárny a banky, aby získal finanční prostředky a obešel tím ekonomické sankce, jež na něj uvalila Organizace spojených národů (OSN) kvůli vývoji jaderných zbraní a raketovému programu.

Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost si režim pod vedením Kim Čong-una přišel v letech 2015 až 2018 na 670 milionů dolarů (15,2 miliardy korun), které odcizil prostřednictvím hackerských útoků. Největší část prostředků pochází z asijských směnáren. Po pěti hackerských útocích režim získal ekvivalent 571 milionů dolarů v letech 2017 až 2018.

Věříte tomu, že se severokorejský režim vzdá jaderných zbraní?

Ekonomické sankce OSN jsou uvaleny také na vývoz uhlí, což je hlavní zdroj financí pro totalitní režim. Až dvacet států podle vyšetřovatelů OSN může sankce porušovat. Zpráva také poukázala na luxusní vozy, které Kim Čong-un používá. Na posledním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Vietnamu to byl například luxusní Mercedes-Benz, loni použil na setkání s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem v Pchjongjangu Rolls-Royce Phantom.

„Severokorejci si obstarají, co chtějí. Dostanou to nejlepší, pokud to potřebují,“ řekl k obcházení sankcí Hugh Griffiths, jenž posledních pět let pracoval pro OSN a koordinoval tým vyšetřující porušování sankcí severokorejským režimem.

Americký institut Beyond Parallel zveřejnil satelitní snímky, které dokazují, že komunistický režim obnovuje raketovou střelnici Sohe, kterou Kim slíbil loni v Singapuru na setkání s Trumpem demontovat.

O KLDR dále čtěte:

Nenápadný kapitalismus v KLDR: tržiště zajišťují přežití obyvatel i režimu

Luxusní tabák, delikatesy a sexuální otrokyně: tak si žije neomezený vládce Severní Koreje

bitcoin_skoleni

Svědectví dezertéra: Pro raketového Kima pracuje armáda hackerů

O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Kyberútoků v Česku na konci roku ubylo. Loňským hitem byla nelegální těžba kryptoměn

Obchody v bitcoinech na darknetu kvetou. Denní objem se loni zdvojnásobil

Blockchain v praxi. Komoditní platforma Komgo chystá ostrý provoz

České kryptoměnové bankomaty General Bytes dobývají svět. Obsluhují třetinu trhu

Vláda bude podporovat blockchain. Chce do Česka přilákat investice a talenty

Na Maltě má vzniknout banka, která bude podporovat kryptoměny

Malta podporuje sektor kryptoměn, ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?